Má se lidstvo do budoucna bát robotů? Podle některých vědců je třeba, aby se upustilo od dnes už přežitých základních zákonů robotiky. Roboti by naopak měli být aktivnějšími pány situaci, zároveň by měli i nadále dbát o bezpečí lidských jedinců.
Znáte základní zákony robotiky podle Isaaca Azimova? Tento spisovatel a biochemik amerického původu stanovil tři základní teze, které by měly platit pro svět robotů už v roce 1942.
1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo
2) Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem
3) Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem
Lze účinně zabránit robotům, aby neublížili lidem? Je pravda, že většina robotů (třeba těch, kteří v automobilkách montují auta), kteří fungují dnes, se sami vypnou ve chvíli, kdy se k nim přiblíží člověk.
Jenže roboti neslouží a nebudou sloužit pouze pro montáž aut. Vědci a technici by rádi vyráběli multifunkční roboty, kteří by byli schopni i socializace. Měli by plnit čím dál více úkolů. Jakmile se roboti stanou skutečnými služebníky lidí, vědci se budou muset vypořádat s velkou komplexností situací, které mohou nastat a ve kterých budou hrát etické a bezpečnostní otázky velkou roli.
Christoph Salge je jedním ze strůjců umělých lidí. S kolegy nabízí opuštění konceptu, který stanovil tři robotické zákony. "Namísto zákonů, které omezují chování robotů, by roboti měli být posíleni na maximální možnou míru - tak, že by mohli volit to nejlepší řešení pro jakoukoliv situaci," vysvětluje v časopise The Conversation. Základní proměnnou v jejich uvažování by ale stále bylo pravidlo, že lidé mají zůstat v bezpečí, co nejvíc to jde.
Ačkoliv jsou podle těchto vědců zákony přijatelné, existuje spousta argumentů, proč už nejsou vhodné. Pro to, aby mohl takovýto návod pro roboty fungovat, je třeba projít velmi těžkým procesem jejich tvorby. Roboti musí mít naprogramované manuály, které umožní překlad informací do podoby, které porozumějí. "Porozumění celé škále lidského jazyka a zkušeností je pro robota velmi složitým úkolem," píše Salge.
Navíc výchovné cíle, které spočívají na uchování lidského života a také ochraně samotné robotí existence, mohou v různých kontextech znamenat různé věci. V některých situacích by se totiž mohl robot těžko rozhodovat, co když dojde k situaci, kdy si bude muset vybrat mezi životem člověka a životem robota?
"Náš alternativní koncept "posílení" stojí v protikladu k bezbrannosti. Být posílený znamená mít schopnost ovlivnit situaci a být si vědom toho, že ji můžeš ovlivnit," vysvětluje Salge. Jeho tým vyvíjí a překládá tento koncept do kvantifikovatelné podoby a technického jazyka. Pokud by se vědcům koncept podařilo "vynalézt", měli by roboti mnohem větší manévrovací prostor.
"Když jsme zkoušeli simulovat, jak robot se svým posílením v různých scénářích naloží, zjistili jsme, že často jedná překvapivě "přirozeně"," dodává vědec. Aby však lidé zůstali v bezpečí, roboti musí svou schopnost umět správně využít. Pohánět by je tak měla ochota a přirozená tendence chránit a podporovat lidi. Pokud by se roboti lidem více otevřeli, znamenalo by to automaticky i jejich posílení.
Pokud by lidi omezovali, to by naopak vyústilo v krátkodobou ztrátu posílení. Pokud by nějakého člověka hluboce ranili, ztratili by posílení zcela. V případě, že se tento princip ve světě robotiky prosadí, roboti budou schopni sami od sebe vyhodnotit i situace, které nikdy předtím nezažili. Ukažme si to na příkladu. Namísto neustálého následování pravidla "nestrkej do lidí", by robot sice sám od sebe do lidí nestrkal, ale v případě, kdy by hrozila srážka člověka a překážky, robot by vyhodnotil, že do člověka strčit smí. Lidé by tak mohli utrpět zranění, ale rozhodně menší, než kdyby do nich robot v dané chvíli nestrčil.
Christoph Salge a jeho tým věří, že koncept posílení povede k praktičtějšímu využití robotů a nasměruje cestu k etickému jednání těchto umělých jedinců.
Související
Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl
Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák