Budou roboti lidem škodit nebo pomáhat?

Má se lidstvo do budoucna bát robotů? Podle některých vědců je třeba, aby se upustilo od dnes už přežitých základních zákonů robotiky. Roboti by naopak měli být aktivnějšími pány situaci, zároveň by měli i nadále dbát o bezpečí lidských jedinců.

Znáte základní zákony robotiky podle Isaaca Azimova? Tento spisovatel a biochemik amerického původu stanovil tři základní teze, které by měly platit pro svět robotů už v roce 1942. 

1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo

2) Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem

3) Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem

Lze účinně zabránit robotům, aby neublížili lidem? Je pravda, že většina robotů (třeba těch, kteří v automobilkách montují auta), kteří fungují dnes, se sami vypnou ve chvíli, kdy se k nim přiblíží člověk. 

Jenže roboti neslouží a nebudou sloužit pouze pro montáž aut. Vědci a technici by rádi vyráběli multifunkční roboty, kteří by byli schopni i socializace. Měli by plnit čím dál více úkolů. Jakmile se roboti stanou skutečnými služebníky lidí, vědci se budou muset vypořádat s velkou komplexností situací, které mohou nastat a ve kterých budou hrát etické a bezpečnostní otázky velkou roli. 

Christoph Salge je jedním ze strůjců umělých lidí. S kolegy nabízí opuštění konceptu, který stanovil tři robotické zákony. "Namísto zákonů, které omezují chování robotů, by roboti měli být posíleni na maximální možnou míru - tak, že by mohli volit to nejlepší řešení pro jakoukoliv situaci," vysvětluje v časopise The Conversation. Základní proměnnou v jejich uvažování by ale stále bylo pravidlo, že lidé mají zůstat v bezpečí, co nejvíc to jde. 

Ačkoliv jsou podle těchto vědců zákony přijatelné, existuje spousta argumentů, proč už nejsou vhodné. Pro to, aby mohl takovýto návod pro roboty fungovat, je třeba projít velmi těžkým procesem jejich tvorby. Roboti musí mít naprogramované manuály, které umožní překlad informací do podoby, které porozumějí. "Porozumění celé škále lidského jazyka a zkušeností je pro robota velmi složitým úkolem," píše Salge. 

Navíc výchovné cíle, které spočívají na uchování lidského života a také ochraně samotné robotí existence, mohou v různých kontextech znamenat různé věci. V některých situacích by se totiž mohl robot těžko rozhodovat, co když dojde k situaci, kdy si bude muset vybrat mezi životem člověka a životem robota?

"Náš alternativní koncept "posílení" stojí v protikladu k bezbrannosti. Být posílený znamená mít schopnost ovlivnit situaci a být si vědom toho, že ji můžeš ovlivnit," vysvětluje Salge. Jeho tým vyvíjí a překládá tento koncept do kvantifikovatelné podoby a technického jazyka. Pokud by se vědcům koncept podařilo "vynalézt", měli by roboti mnohem větší manévrovací prostor. 

"Když jsme zkoušeli simulovat, jak robot se svým posílením v různých scénářích naloží, zjistili jsme, že často jedná překvapivě "přirozeně"," dodává vědec. Aby však lidé zůstali v bezpečí, roboti musí svou schopnost umět správně využít. Pohánět by je tak měla ochota a přirozená tendence chránit a podporovat lidi. Pokud by se roboti lidem více otevřeli, znamenalo by to automaticky i jejich posílení. 

Pokud by lidi omezovali, to by naopak vyústilo v krátkodobou ztrátu posílení. Pokud by nějakého člověka hluboce ranili, ztratili by posílení zcela. V případě, že se tento princip ve světě robotiky prosadí, roboti budou schopni sami od sebe vyhodnotit i situace, které nikdy předtím nezažili. Ukažme si to na příkladu. Namísto neustálého následování pravidla "nestrkej do lidí", by robot sice sám od sebe do lidí nestrkal, ale v případě, kdy by hrozila srážka člověka a překážky, robot by vyhodnotil, že do člověka strčit smí. Lidé by tak mohli utrpět zranění, ale rozhodně menší, než kdyby do nich robot v dané chvíli nestrčil. 

Christoph Salge a jeho tým věří, že koncept posílení povede k praktičtějšímu využití robotů a nasměruje cestu k etickému jednání těchto umělých jedinců. 

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti věda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy