Skutečně Američané přistáli na Měsící? Malý krok pro člověka je zábavou pro konspirátory

Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 48 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo jak by mnozí řekli "přistání" *mrk mrk*. Tato významná událost je jedním z nejoblíbenějších cílů konspiračních teoretiků. Co je na teoriích pravdy?

Programy v 60. a 70. letech dostaly celkem 12 astronautů na měsíc v sérii úspěšných misí. Nebo ne? 

Ve skutečnosti ano. Ale nezastavilo to konspirační teoretiky, kteří jsou si dodneška naprosto jistí, že lidská noha na měsíc nikdy nevkročila a celé to byla jen velmi nákladně natočená propaganda. A mají pro to velmi mnoho neprůstřelných důkazů. 

Tvrzení: Americká vlajka na obrázcích vlaje. Na měsíci ale žádný vítr není.Realita: Ve skutečnosti je vlajka propletená dráty a její tvar bylo možné formovat. Astronauti poté tvar na místě postavili tak, aby to dobře vypadalo. Kdyby tam byla postavena jen tak, byla by svěšená a ani by nebylo poznat, jak vlastně vypadá

Tvrzení: Astronauti by museli umřít na radiaci po opuštění Van Allenových pásů.Realita: Van Allenovy pásy jsou magnetické pole tvořené planetou Zemí, které sbírá okolní radiaci a chrání nás. Úroveň radiace je tam však tak nízká, že by se loď mnoho dní a hodin musela vznášet přímo v zóně, aby to astronauty nějak ovlivnilo. Průlet, který vesmírní cestovatelé zažili, se rovnal zhruba ozáření, které dostanete při rentgenu žeber.

Tvrzení: Různé úhly stínů na fotografiích dokazují, že na místě bylo více zdrojů světla, například studiové lampy.Realita: Astronauti fotili na kopcovité a ostře osvícené krajině, přičemž slunce bylo velmi blízko horizontu. Různé tvary země produkovaly stíny rozmanitých délek právě z tohoto důvodu.

Tvrzení: Na ostrých slunečních paprscích a vysoké teplotě měsíce by se musel fotografický film rozpustit.Realita: Samotný film se nikde nepovaloval, vše bylo v ochranných nádobách. Mise Apollo navíc přistávaly vždy v době lunárního rozbřesku či západu. teploty tak rozhodně nebyly tak vysoké.

Tvrzení: Stopy na měsíci nemohly vzniknout, protože zanechání stopy vyžaduje vlhkost, která na měsíci není. Realita: Vlhkost není vždy potřeba. Jemný suchý prach perfektně drží tvar. Částice drží v jednom tvaru díky tomu, že je mezi nimi velké tření.

Tvrzení: Ve vesmíru je hrozně moc mikro-meteorů, které lítají šílenou rychlostí. Trefily by loď a zabily astronauty.Realita:  Vesmír je úžasně veliký. Ano, nachází se v něm bezpočet malých úštěpků hornin. Samotná velikost vesmíru však udržuje jejich hustotu minimální. Šance na setkání se s takovým úlomkem je ve skutečnosti blízká nule a loď byla navíc pokrytá vrstvou Kevlaru, který by proti případnému střetnutí pomohl.

Tvrzení: Při startu z měsíce nevznikl žádný kráter na povrchu.Realita: Pod vrstvou prachu je Měsíc tvořen velmi "zahuštěnou" vrstvou kamene. Volný prach byl podle astronautů nadzvednut, což je zachyceno i na filmu. Prach se poté zase usadil.

Tvrzení: To obrovské vozítko na kterém se návštěvníci Měsíce proháněli by se v životě nemohlo vejít do malinkého přistávacího modulu.Realita: Ve skutečnosti bylo udělané velmi chytře z extrémně lehkých materiálů a designované tak, aby se nechalo kompaktně složit.

Tvrzení: A kde jsou jako hvězdy?!Realita: Zkuste vyfotit něco ve tmě a zjistíte, že nevýrazné objekty v dálce nejsou vidět. To proto, že jasnost blízkých objektů je zastíní. Na světlé straně měsíce by jste hvězdy nezachytily ani pouhým okem.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie vesmír, Měsíc měsíc USA (Spojené státy americké) astronauti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

před 1 hodinou

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

před 1 hodinou

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 12 hodinami

před 18 hodinami

Vítězem Eurovision Song Contest 2024 se stal švýcarský nebinární zpěvák Nemo

Vítězem nejsledovanější pěvecké soutěže světa Eurovision Song Contest 2024 se stal švýcarský nebinární zpěvák Nemo se skladbou The Code, ve které míchá operní zpěv i rap. Pódium ve švédském městě Malmö ovládl 50 let poté, co se v soutěži proslavila dnes již legendární kapela ABBA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy