Jak budeme obývat Měsíc a Mars? Podle vědců budou vznikat unikátní osady

Nikdo nepochybuje o tom, že jsou povrchy ostatních planet ve sluneční soustavě pro nás krajně nepříznivá. Přesto se nemusíme vzdávat snů o kolonizaci, myslí si vědci. Na měsíci a na Marsu se totiž nachází rozsáhlé tunely a jeskyně, které zde vytvořila podzemní magma. A tyhle prostory by mohly být novým domovem lidstva.

Studii na toto téma představili vědci z Itálie. Podle nich jsou podobné kanálky i na Zemi, ale jsou krátké a nepříliš hluboko. Na Marsu však můžou mít na výšku až jeden kilometr a některé jsou dlouhé i stovky kilometrů. Vzniknout zde tak mohou početné kolony, které budou trvale obydlené.

Kromě toho můžou podzemní prostory i ochránit před kosmickým zářením, kterému bychom čelili na povrchu. Právě z toho důvodu mají vědci naději, že nějaké formy života se sem už uchýlily, jen se nám zatím nepodařilo na ně narazit. "Tunely po lávě chrání před zářením i nebezpečím menších meteoritů, můžou proto sloužit jako základna pro budoucí mise," stojí v oficiálním prohlášení.

Astronauti z NASA dokonce už v podzemí nějakou dobu trénují. Americký úřad pro kosmonautiku se snaží připravit své vesmírné vyslance na neobvyklé prostředí a cvičné centrum se nachází i v tunelech na Kanárských ostrovech. Austronauti se zde cvičí v situacích, kdy by museli ve vesmíru provádět výzkum v podzemí.

Vědci se domnívají, že na Měsíci budou podmínky těžší, protože jeskyně a tunely zde nemají potřebnou výšku pro výstavbu měst. Pro založení přechodného tábora nebo laboratoře by však mohly prostory být postačující. Italští výzkumníci zdůrazňují, že se jedná pouze o domněnky, které musí být v budoucnu ještě důkladně prozkoumány. Nicméně je to naděje pro lidstvo, že bude moci obývat i planety s řidší atmosférou a extrémním počasím.

Související

Yemi A.D.

Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonec zrušil "neuskutečnitelnou" misi

Japonský podnikatel Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, v jejímž rámci měl s celebritami absolvovat první turistický let kolem Měsíce. Informovala o tom agentura Reuters. Let se měl původně uskutečnit do konce minulého roku, stanovený cíl se však stal podle organizátorů neuskutečnitelným. 

Více souvisejících

vesmír, Měsíc vesmír, Mars Mars

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy