Nový zdroj energie? Vypařená voda z jezer by mohla zásobovat celý svět

Když se mluví o obnovitelných zdrojích energie, většinou nás napadnou solární panely nebo větrné elektrárny. Vědci z univerzity v Columbii však přišli na to, že na zemi máme i další zdroj nevyužité energie - vodu, která se vypařuje z vodních ploch jako jsou jezera, rybníky nebo nádrže.

Tento přírodní fenomén by se dal zachytit do přístrojů s plachtami, které budou pokryty výtrusy s bakteriemi. Ty budou umět reagovat na změnu načerpané vlhkosti a v důsledku se budou rozpínat podle potřeby. Když se do plachty dostane příliš vody, plachta se nafoukne, ale když ta samá voda se bude ze stroje vypařovat, plachta se opětovně smrskne. Tato mechanická akce by se pak dala použít k produkci elektrické energie.

Možná se vám zdá, že příliš elektřiny tím nevytvoříte, ale studie z roku 2013 dokonce tvrdí, že denně se vypaří jen z Velkých jezer kolem 3,1 bilionů litrů vody, to je přibližně 20 krát více vody, než co proteče Niagárskými vodopády. Podle výpočtu vědců vypařená voda jenom ze sladkovodních ploch po celých Spojených států v sobě ukrývá potenciál na vytvoření až 325 gigawattů. To se rovná téměř 70 procentům celoroční spotřeby (údaje k roku 2015) elektřiny v USA.

V praxi bude ovšem složité nashromáždit veškerou vypařenou vodu, protože by se jezera a nádrže musely kompletně překrýt plachtami. To by bylo nejen těžko dosažitelné, ale rozhodně by to zohyzdilo i krajinu. Podle vědců by ovšem byl úspěch, i kdybychom pokryli tímhle způsobem třeba jen 10 procent celkové spotřeby. To by bylo dokonce i víc než energie vyprodukované solárními panely v USA v roce 2013.

Přístroje na produkci "vodní" elektřiny by navíc byly velmi šetrné vůči přírodě. Fungovaly by na základě energie získané ze solárních panelů, nebo by využily elektřinu, kterou sami vyprodukují. Zatím byla technologii vyzkoušená jen v laboratořích, kde byla víceméně úspěšná, na skutečné nasazení do přírody však ještě není plně připravená.

Související

Zbyněk Stanjura

Stanjura chce snížit podporu obnovitelných zdrojů a seškrtat dotace. Do zahraničí prý nakupovat nejezdí

Ministerstvo financí aktuálně zkoumá možnosti, jak snížit celkové platby na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Jedním z kroků může být úprava právního rámce, která by vedla ke snížení dotací. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že ministerstvo financí hledá způsoby, jak snížit celkový objem plateb.
Solární energie

Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů

Ministři životního prostředí a energetiky ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se na dvoudenním zasedání v Japonsku dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vyzvali ke snížení spotřeby zemního plynu. Nestanovili ale termín pro postupné ukončení produkce elektřiny z uhlí. Potvrdili také závazek skupiny dosáhnout do roku 2035 plně nebo převážně dekarbonizované energetiky. Vyplývá to ze zveřejněného komuniké.

Více souvisejících

Obnovitelné zdroje energie Voda Jezera solární energie

Aktuálně se děje

před 52 minutami

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

před 4 hodinami

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

před 7 hodinami

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

před 10 hodinami

Děti

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie

Neurovývojová porucha, která je často mylně připisovaná nesprávné výchově nebo rozvoji moderních technologií, ovlivňuje schopnost se soustředit a rovněž brání regulaci fyzické aktivity. Ačkoli je ADHD, porucha pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) většinou spojována s dětmi – ve velké míře se projevuje také u dospělých lidí, i když ve většině případů diagnóza přetrvává už z dětství.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelil během středeční návštěvy v Bílém domě nečekané konfrontaci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během společného setkání, sledovaného médii z celého světa, promítl kontroverzní video tvrdící, že v Jižní Africe dochází k „genocidě bělochů“. Ramaphosa se během vypjaté scény zachoval s chladnou hlavou, což mu doma vyneslo vlnu uznání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy