Jsou supervulkány řešením budoucnosti? Po erupcích nám zůstalo obrovské množství materiálů

Svět by měl přestat používat fosilní paliva. Již teď je jasné, že jejich výhody jsou jen krátkodobé, ale doplácet na ně budeme ještě mnoho let. Už teď si neumíme poradit s globálním oteplováním a elektrická auta jsou první záplatou na ekologické problémy, ale k jejich výrobě potřebujeme silnou baterii. A k její výrobě zase lithium.

Problém je ale v tom, že tenhle lehký a velmi měkký stříbřitě se lesknoucí kov je velmi vzácný. Téměř všechny přírodní zásoby se nacházejí v Austrálii nebo Chile. A poptávka po téhle vzácnosti je veliká. I když by lithium nejspíš vyřešil problém v automobilovém průmyslu, prostě ho není dostatek. Už dneska téměř veškeré zásoby využíváme na mobily, telefony, ale i nukleární vývoj.

Vědci však možná přišli na řešení - obrovské množství lithia se nachází v okolí supervulkánů. Tím mají na mysli sopky schopné erupce, která produkuje ejekta větší než 1 tisíc kubických kilometrů (zhruba 1000 krát více než jiné běžné sopky). Tajemství leží v jezerech, které vznikají po těchto erupcích.

Například jezero Crater v Oregonu vzniklo před několika tisíci lety podobným způsobem, malé atomy lithia se postupně usadily na dně, kde dnes tvoří jílovitý hektorit. Nejedná se tak o čistou formu materiálu, jaký lze naleznout třeba v Austrálii, není však příliš těžké jej vytěžit a vyčistit od nepotřebných látek.

Vědci zkoumali vzorky kamenů z amerických států jako Nevada nebo Colorado a porovnali s výsledky získanými v Mexiku či na Sicílii. Všude se zdá, že je dostatek lithia, které vyřeší naší poptávku po levných, ale silných bateriích. Geolog Gail Mahood tvrdí, že zásoby jsou natolik velké, aby to ekonomicky zaujalo i těžařské firmy.

Podle vědců možná právě leží v lithiu budoucnost naší elektroniky, včetně automobilů na elektrické napájení. Pokud se chceme vyhnout do budoucna podobným sporům, jaké teď vyvolávají zásoby ropy, pak je důležité, aby každý stát identifikoval svoje zásoby lithia. A ty země, které se nachází v blízkosti sopek, mají tak napůl vyhráno.

Související

Sopka Etna

Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna je aktivní už několik týdnů a o uplynulém víkendu opět donutila místní úřady na Sicílii zastavit letecký provoz. Za přibližně měsíc šlo už o třetí takové omezení provozu na letišti v Catanii, uvedl web DW s odvoláním na agentury Reuters a AFP. 

Více souvisejících

sopky zajímavosti jaderný materiál baterie elektromobily

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy