Jsou supervulkány řešením budoucnosti? Po erupcích nám zůstalo obrovské množství materiálů

Svět by měl přestat používat fosilní paliva. Již teď je jasné, že jejich výhody jsou jen krátkodobé, ale doplácet na ně budeme ještě mnoho let. Už teď si neumíme poradit s globálním oteplováním a elektrická auta jsou první záplatou na ekologické problémy, ale k jejich výrobě potřebujeme silnou baterii. A k její výrobě zase lithium.

Problém je ale v tom, že tenhle lehký a velmi měkký stříbřitě se lesknoucí kov je velmi vzácný. Téměř všechny přírodní zásoby se nacházejí v Austrálii nebo Chile. A poptávka po téhle vzácnosti je veliká. I když by lithium nejspíš vyřešil problém v automobilovém průmyslu, prostě ho není dostatek. Už dneska téměř veškeré zásoby využíváme na mobily, telefony, ale i nukleární vývoj.

Vědci však možná přišli na řešení - obrovské množství lithia se nachází v okolí supervulkánů. Tím mají na mysli sopky schopné erupce, která produkuje ejekta větší než 1 tisíc kubických kilometrů (zhruba 1000 krát více než jiné běžné sopky). Tajemství leží v jezerech, které vznikají po těchto erupcích.

Například jezero Crater v Oregonu vzniklo před několika tisíci lety podobným způsobem, malé atomy lithia se postupně usadily na dně, kde dnes tvoří jílovitý hektorit. Nejedná se tak o čistou formu materiálu, jaký lze naleznout třeba v Austrálii, není však příliš těžké jej vytěžit a vyčistit od nepotřebných látek.

Vědci zkoumali vzorky kamenů z amerických států jako Nevada nebo Colorado a porovnali s výsledky získanými v Mexiku či na Sicílii. Všude se zdá, že je dostatek lithia, které vyřeší naší poptávku po levných, ale silných bateriích. Geolog Gail Mahood tvrdí, že zásoby jsou natolik velké, aby to ekonomicky zaujalo i těžařské firmy.

Podle vědců možná právě leží v lithiu budoucnost naší elektroniky, včetně automobilů na elektrické napájení. Pokud se chceme vyhnout do budoucna podobným sporům, jaké teď vyvolávají zásoby ropy, pak je důležité, aby každý stát identifikoval svoje zásoby lithia. A ty země, které se nachází v blízkosti sopek, mají tak napůl vyhráno.

Související

Sopka Etna

Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna je aktivní už několik týdnů a o uplynulém víkendu opět donutila místní úřady na Sicílii zastavit letecký provoz. Za přibližně měsíc šlo už o třetí takové omezení provozu na letišti v Catanii, uvedl web DW s odvoláním na agentury Reuters a AFP. 

Více souvisejících

sopky zajímavosti jaderný materiál baterie elektromobily

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy