Austrálie testuje bezpilotní letoun proti žralokům. Je to jako rentgen oceánu

Sydney - Austrálie chce nasadit drony vybavené kamerami v kvalitě, jaká se používá pro vojenské účely, aby hlídaly výskyt žraloků a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky plavců.

Kamery, jejichž technologie byla vyvinuta k vyhledávání vojenských cílů, jsou schopné zaznamenat žraloka až do hloubky devíti metrů pod hladinou.  Během následujících týdnů budou bezpilotní letouny s těmito kamerami testovány u pobřeží západní Austrálie, kde od roku 2000 zemřelo při útocích žraloků 15 lidí. Loni tu bylo zaznamenáno 26 útoků žraloka na člověka; dva napadení lidé nepřežili. Informoval o tom zpravodajský server The Times. 

Technologii pro sledování žraloků upravila společnost Shark Alert International, podle níž kamera pořídí každou vteřinu sedm záběrů na pěti různých frekvencích. "Je to jako rentgen oceánu," řekl ředitel firmy Chris Gurtler.

K hlídání částí moře v okolí australských pláží se dlouhou dobu používali lidští pozorovatelé v nízko přelétávajících letadlech. Ovšem podobný postup je velmi náročný a nákladný, a zaznamenání nebezpečných žraloků touto metodou není stoprocentní.

Pokud je žralok více než 200 metrů od letové trasy, nachází se přímo pod letadlem, anebo je v hloubce více než 2,5 metru pod hladinou, pak je šance, že ho člověk z letadla zahlédne, prakticky nulová, uvedla vědecká webová stránka Spatial Source.

Nová kamerová technologie se testovala v Kalifornii s využitím 2,5 metru dlouhého modelu velkého bílého žraloka, což je druh odpovědný za nejvyšší počet smrtících útoků na člověka v australských vodách. Pokud kamera zaznamená přítomnost žraloka, předá dron tuto informaci okamžitě pobřežní hlídce, a varování bude možné rovněž rozeslat na chytré telefony, hodinky či jiná zařízení vybavená potřebnou aplikací.

Další systém bezpilotních letounů pátrajících po přítomnosti žraloků se bude testovat u australského východního pobřeží. Jmenuje se SharkSpotter, disponuje umělou inteligencí a využívá algoritmus, aby našel žraloky a jejich záběry živě nahrával a přenášel z dronů na pobřeží. Tento systém dokáže žraloky odlišit od delfínů, rejnoků a dalších mořských tvorů či od surfařů.

Související

Více souvisejících

žraloci Austrálie Drony žraločí útoky Moře

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 5 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 6 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 11 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony

Napětí mezi Ukrajinou a Maďarskem dosáhlo nového dna. Série zatčení, diplomatických vyhoštění a veřejných obvinění opět narušila už tak napjaté vztahy mezi válkou zmítanou Ukrajinou a jejím sousedem – členem NATO a EU – Maďarskem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy