Praha - Vítězem letošní soutěže studentů a absolventů designu a inženýrství James Dyson Award se stal prototyp nízkonákladového přístroje, který slouží k rychlé diagnostice rakoviny kůže. Zařízení nazvané sKan využívá k odhalení melanomu reakci tkáně na změnu teploty. V porovnání s již existujícími metodami detekce zhoubných nádorů je přístroj kromě finanční nenáročnosti spolehlivější a snadno použitelný jak pro zdravotníky napříč obory, tak pacienty. Zařízení sKan zvítězilo v konkurenci tisíce dalších přihlášených projektů a jeho autoři, čtveřice absolventů biomedicínského inženýrství z kanadské McMaster University, získali za jeho návrh 30 000 liber (v přepočtu zhruba 864 000 korun), a budou tak moci svůj nápad dále rozvíjet.
Na světě je denně zachyceno 132 000 případů rakoviny, z toho třetinu tvoří právě melanom kůže. Dostupné metody včasné diagnostiky se dnes opírají o vizuální zachycení nádoru, které je však nepřesné. Zdokonalené diagnostické metody jsou pak časově i finančně náročnější. Absolventi biomedicínského inženýrství z McMaster University při vývoji oceněného projektu vycházeli z faktu, že rakovinové buňky mají vyšší metabolickou rychlost než buňky zdravé a uvolňují tak více tepla. To v praxi znamená, že náhlým ochlazením, např. přiložením kostky ledu na inkriminovanou část těla, se rakovinná tkáň zahřeje rychleji než zdravá, což velmi pravděpodobně svědčí o výskytu melanomu.
„Ocenění Jamese Dysona pro nás opravdu hodně znamená. Finanční odměna nám umožní pokračovat ve vývoji zařízení, které v budoucnu může zachraňovat lidem životy. Za tak výjimečnou příležitost jsme skutečně vděční,” shodují se jednohlasně členové vítězného týmu. Do projektu vkládají velké naděje a chystají se získané finance využít k vylepšování přístroje na úroveň, kterou by schválila americká Federální agentura pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Zařízení by pak mohlo být používáno celosvětově jako prověřený lékařský postup.
„SKan využívá snadno dostupných a levných komponentů k včasné detekci rakoviny kůže. Je to velmi chytré zařízení, které má potenciál dostat se k široké veřejnosti a zachraňovat tak životy lidí po celém světě. A to je přesně ten důvod, proč zvítězil v letošní soutěži,” říká James Dyson, zakladatel společnosti Dyson a jeden ze tří porotců soutěže.
Jak systém sKan funguje
Zařízení sKan se skládá z měniče, klimatizačního okruhu, analogového a digitálního převodníku a softwarového procesoru. Snímač je tvořen řadou termistorů, které detekují teplotu vybrané oblasti. Termistory se při vyšetření umístí na část těla s podezřením na nádor a sleduje se, jak tato část reaguje na ochlazení. Hodnoty naměřené termistory jsou digitálně zpracovány, zprůměrovány, provádí se analýza jejich teplotní změny i prostorová validace. Výsledky měření se pak zobrazí na teplotní mapě. Finální zpráva udává umístění a rozsah teplotních rozdílů na časové ose. Popis fungování systému sKan můžete zhlédnout také v tomto videu.
Neinvazivní metody odhalování rakoviny kůže pomocí tepelně-zobrazovací technologie se již v lékařské diagnostice používají, oproti projektu sKan jsou ovšem výrazně dražší, protože kritické oblasti snímají termovizní kamery s vysokým rozlišením, které stojí přes 20 000 liber (zhruba 577 000 korun). V porovnání s tím odhadované náklady na sKan činí méně než tisíc amerických dolarů (zhruba 22 000 korun).
Cena Jamese Dysona
Soutěž o Cenu Jamese Dysona probíhá každoročně od roku 2004 ve 23 zemích světa a je otevřena studentům a absolventům vysokých škol zaměřených na produktový nebo průmyslový design a inženýrství. Cenou Jamese Dysona organizátoři podporují neotřelé nápady, štíhlé inženýrství a projekty šetrné k životnímu prostředí. Vítězné projekty jsou jednoduché a praktické a pomáhají řešit problémy skutečného světa. Cenu uděluje Nadace Jamese Dysona, charitativní organizace zřízená v roce 2002. Mezinárodní vítěz získává finanční odměnu 30 000 liber, národní vítězové 2000 liber.
O společnosti Dyson
· Již v roce 1991 měla spol. Dyson patentován cyklonový filtr pevných částic pro dieselové motory automobilů, žádný z výrobců automobilů však neměl o technologii zájem a projekt tak nedošel do realizační fáze. Nedávno James Dyson potvrdil, že již dva a půl roku pracuje na vývoji vlastního elektromobilu a nepůjde tedy cestou využívání fosilních paliv.
· Produkty značky Dyson jsou jsou prodávány ve více než 75 zemích světa.
· Dyson se zavázal k investici 1,5 miliardy liber do technologií budoucnosti. Během roku 2016 Dyson investoval 250 miliónů liber do zařízení v Malmesbury Campus. Dyson vyvíjí čtyři nové technologie do svého portfolia a hodlá celému světu představit 100 nových produktů v příštích čtyřech letech.
· Dyson spolupracuje s více než 30 univerzitami po celém světě na rozvoji raných fází technologií, navíc investuje 5 milionů liber do společné robotické laboratoře v Imperial College v Londýně.
Související
Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma
Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí
rakovina , zdraví , Dyson , protext , nemoci
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
před 54 minutami
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 1 hodinou
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 2 hodinami
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 2 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 3 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 4 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 4 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 5 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 6 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 6 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 7 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 8 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 8 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 9 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 9 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 9 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 9 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 10 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 11 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím dlouhodobým dopadům, ale i kvůli stále intenzivnějším projevům extrémního počasí. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák