Průlomová diagnostika rakoviny kůže. Vynález získal cenu James Dyson Award

Praha - Vítězem letošní soutěže studentů a absolventů designu a inženýrství James Dyson Award se stal prototyp nízkonákladového přístroje, který slouží k rychlé diagnostice rakoviny kůže. Zařízení nazvané sKan využívá k odhalení melanomu reakci tkáně na změnu teploty. V porovnání s již existujícími metodami detekce zhoubných nádorů je přístroj kromě finanční nenáročnosti spolehlivější a snadno použitelný jak pro zdravotníky napříč obory, tak pacienty. Zařízení sKan zvítězilo v konkurenci tisíce dalších přihlášených projektů a jeho autoři, čtveřice absolventů biomedicínského inženýrství z kanadské McMaster University, získali za jeho návrh 30 000 liber (v přepočtu zhruba 864 000 korun), a budou tak moci svůj nápad dále rozvíjet.

Na světě je denně zachyceno 132 000 případů rakoviny, z toho třetinu tvoří právě melanom kůže. Dostupné metody včasné diagnostiky se dnes opírají o vizuální zachycení nádoru, které je však nepřesné. Zdokonalené diagnostické metody jsou pak časově i finančně náročnější. Absolventi biomedicínského inženýrství z McMaster University při vývoji oceněného projektu vycházeli z faktu, že rakovinové buňky mají vyšší metabolickou rychlost než buňky zdravé a uvolňují tak více tepla. To v praxi znamená, že náhlým ochlazením, např. přiložením kostky ledu na inkriminovanou část těla, se rakovinná tkáň zahřeje rychleji než zdravá, což velmi pravděpodobně svědčí o výskytu melanomu.

„Ocenění Jamese Dysona pro nás opravdu hodně znamená. Finanční odměna nám umožní pokračovat ve vývoji zařízení, které v budoucnu může zachraňovat lidem životy. Za tak výjimečnou příležitost jsme skutečně vděční,” shodují se jednohlasně členové vítězného týmu. Do projektu vkládají velké naděje a chystají se získané finance využít k vylepšování přístroje na úroveň, kterou by schválila americká Federální agentura pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Zařízení by pak mohlo být používáno celosvětově jako prověřený lékařský postup.

„SKan využívá snadno dostupných a levných komponentů k včasné detekci rakoviny kůže. Je to velmi chytré zařízení, které má potenciál dostat se k široké veřejnosti a zachraňovat tak životy lidí po celém světě. A to je přesně ten důvod, proč zvítězil v letošní soutěži,” říká James Dyson, zakladatel společnosti Dyson a jeden ze tří porotců soutěže.

Jak systém sKan funguje

Zařízení sKan se skládá z měniče, klimatizačního okruhu, analogového a digitálního převodníku a softwarového procesoru. Snímač je tvořen řadou termistorů, které detekují teplotu vybrané oblasti. Termistory se při vyšetření umístí na část těla s podezřením na nádor a sleduje se, jak tato část reaguje na ochlazení. Hodnoty naměřené termistory jsou digitálně zpracovány, zprůměrovány, provádí se analýza jejich teplotní změny i prostorová validace. Výsledky měření se pak zobrazí na teplotní mapě. Finální zpráva udává umístění a rozsah teplotních rozdílů na časové ose. Popis fungování systému sKan můžete zhlédnout také v tomto videu.

Neinvazivní metody odhalování rakoviny kůže pomocí tepelně-zobrazovací technologie se již v lékařské diagnostice používají, oproti projektu sKan jsou ovšem výrazně dražší, protože kritické oblasti snímají termovizní kamery s vysokým rozlišením, které stojí přes 20 000 liber (zhruba 577 000 korun). V porovnání s tím odhadované náklady na sKan činí méně než tisíc amerických dolarů (zhruba 22 000 korun).

Cena Jamese Dysona

Soutěž o Cenu Jamese Dysona probíhá každoročně od roku 2004 ve 23 zemích světa a je otevřena studentům a absolventům vysokých škol zaměřených na produktový nebo průmyslový design a inženýrství. Cenou Jamese Dysona organizátoři podporují neotřelé nápady, štíhlé inženýrství a projekty šetrné k životnímu prostředí. Vítězné projekty jsou jednoduché a praktické a pomáhají řešit problémy skutečného světa. Cenu uděluje Nadace Jamese Dysona, charitativní organizace zřízená v roce 2002. Mezinárodní vítěz získává finanční odměnu 30 000 liber, národní vítězové 2000 liber.

O společnosti Dyson

· Již v roce 1991 měla spol. Dyson patentován cyklonový filtr pevných částic pro dieselové motory automobilů, žádný z výrobců automobilů však neměl o technologii zájem a projekt tak nedošel do realizační fáze. Nedávno James Dyson potvrdil, že již dva a půl roku pracuje na vývoji vlastního elektromobilu a nepůjde tedy cestou využívání fosilních paliv.

· Produkty značky Dyson jsou jsou prodávány ve více než 75 zemích světa.

· Dyson se zavázal k investici 1,5 miliardy liber do technologií budoucnosti. Během roku 2016 Dyson investoval 250 miliónů liber do zařízení v Malmesbury Campus. Dyson vyvíjí čtyři nové technologie do svého portfolia a hodlá celému světu představit 100 nových produktů v příštích čtyřech letech.

· Dyson spolupracuje s více než 30 univerzitami po celém světě na rozvoji raných fází technologií, navíc investuje 5 milionů liber do společné robotické laboratoře v Imperial College v Londýně.

Související

Více souvisejících

rakovina zdraví Dyson protext nemoci

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 54 minutami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 1 hodinou

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 2 hodinami

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 2 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 9 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 9 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 11 hodinami

Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?

Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím dlouhodobým dopadům, ale i kvůli stále intenzivnějším projevům extrémního počasí. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy