Obří kabely spojující svět? Na dnech oceánů leží tajemství úspěchu lidstva, o kterém skoro nikdo neví

V dnešní době není mezikontinentální dostupnost jakkoliv problematická. Jedním kliknutím si zavoláte kamarádovi do Austrálie, podíváte se na film z amerického serveru nebo si zahrajete online hru proti ruským protivníkům. Svět je dnes propojen internetovou sítí, kterou ale navzdory očekávání nezprostředkovávají satelity. Vděčíme za ni vynálezu, o kterém většina lidí ani netuší.

Lidé dokázali během posledních několika desítek let vybudovat stavby a vynálezy, které berou dech. Města zdobí vysoké mrakodrapy, nad hlavou létají vesmírné stanice a pod zemí se skrývá například urychlovač částic. Jeden z největších a pro život nejpraktičtějších vynálezů se ale nachází na dnech oceánů, a skoro nikdo o něm neví.

Řeč je o ohromné spleti obřích kabelů, které propojují jednotlivé kontinenty. Právě tyto kabely, dlouhé stovky tisíc kilometrů a vážící stovky tun, pokrývají velkou část oceánů a moří. Jejich historie se datuje do 19. století, kdy zajišťovaly telegrafní a posléze telefonické spojení se světem. V 80. letech 20. století se ale začaly pod hladinu umisťovat kabely optické, které dnes zajišťují převážně internetové spojení.

Kolik přesně jich je a jak jsou skutečně dlouhé není známo. Poslední čísla ukazují, že se o komunikaci napříč kontinenty stará přes 300 kabelů a nejdelší z nich měří necelých 40 tisíc kilometrů. Dohromady ale zřejmě dosahují délky několika stovek tisíc kilometrů, přičemž jeden kilometr váží zhruba 1,5 tuny.

Kabely kladou na dno speciálně upravené lodě, které je pokládají až do hloubky osmi tisíc metrů. Zde kabely leží pod přítlakem masy vody prakticky nehnutě, zajišťují se pouze u pobřeží. To je ostatně důvod, proč je jejich pokládka tak drahá. Kabel se nesmí připlést do cesty lodím a neměli by jej najít turisté, proto je jeho napojení na pevninu nákladné a pracné. Pro představu, kabel propojující Asii se Severní Amerikou přišel na zhruba šest miliard korun.

Montáž a pokládku kabelů platí kde kdo. Existují společnosti, které se živý výhradně pokládáním kabelů, některé si nechávají vybudovat poskytovatelé připojení k internetu, jiné samy státy. Tak či tak jde ale o mnohem levnější řešení, než například výstavba silnic a dálnic o stejné délce. O kabely se totiž prakticky není potřeba nijak starat.

K poškození vnějšími vlivy dochází minimálně, přesto se občas stane, že například zemětřesení nějaký kabel poškodí. Časté je také poškození lidmi, například kotvou rybářské lodi apod. Nejde ale o nic, co by se nedalo spravit, a většina lidí přerušení kabelu nijak nezaznamená. Kontinenty jsou většinou propojeny více kabely a jejich datová propustnost není ani zdaleka vyčerpaná.

Existují ale místa, kam vede pouze jeden kabel. V tomto případě je přerušení závažnější, protože takové místo je na několik dní až týdnů prakticky odříznuto od světa. Musí se spokojit se satelitním spojením, které ale není tak rychlé ani spolehlivé. Následně na místo poruchy přijede loď, kabel nebo jeho část z vody vyzvedne, opraví a položí zpět.

Samotná pokládka je poměrně složitý proces, protože je potřeba vybrat místo, kudy kabely povedou, poté je spojovat přímo na lodi a pokládat na dno. Za 24 hodin lze teoreticky položit až 100 kilometrů kabelu, většinou se ale během jednoho dne položí zhruba 30 kilometrů. Mezi Spojenými státy a severní Afrikou je přitom Atlantik široký necelých 5000 kilometrů.

Existuje několik map, které kabely položené na dně moří a oceánů monitorují. Většina z nich se ale neaktualizuje, protože k pokládce zase tak často nedochází. Kabely jsou propojeny všechny kontinenty světa až na Antarktidu a jejich kapacita není ani zdaleka využita. Častější jsou proto opravy už položených kabelů, než tvorba nových spojení.

Jakmile ale jejich kapacitu lidé zaplní, nebude problém síť rozšířit a datovou propustnost zvětšit. Většinou zavčas a v tichosti, tak, aby lidé nadále nevěděli, že za spojení s celým světem vděčí několika týmům techniků a námořníků, jejichž úkolem je budovat podvodní pavučinu komunikačních kanálů.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

internet telekomunikace

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy