Nedobytné pevnosti v Česku aneb jak dlouho se stavěl hrad?

Fenomén hradního stavitelství se na naše území dostal v dobách posledních Přemyslovců. Prvky tohoto nového pevnostního stavitelství k nám pronikaly už od 12. století, ale k jejich pevnému převzetí a uplatňování začalo docházet až během počátku 13. století. První hrady byly dílem panovníka a brzy se staly inspirací pro bohatnoucí šlechtu. Doba jejich výstavby byla proměnlivá.

Otázce počátků hradního stavitelství na našem území, stejně jako průběhu stavby hradních objektů zůstává historická a archeologická studie ještě velmi dlužna. Ukazuje se však, že podoba, náročnost provedení či stavební materiál se odvíjely od postavení a zámožnosti stavebníka, stejně jako účelu samotné stavby, která v pozdějších letech nesloužila pouze jako vojenská či strážní pevnost a bezpečná rezidence, ale také jako místo pohodlného bydlení, reprezentace, správní centrum atd. Tato proměnnost role hradů měla též vliv na dobu trvání výstavby daného objektu, přičemž technologie výstavby zůstávala až na slohové cítění po celou dobu stejná.

Je též důležité poznamenat, že hrady se většinou stavěly v několika fázích. Tomáš Durdík mluví o třech stavebních etapách. V první vznikala fortifikace, hlavní obranné prvky, například věž a základní bydlení v podobě paláce či obytné věže. Už v této etapě byl hrad funkční a mohl plnit jednu ze svých rolí. V druhé etapě se pak dostavovaly hospodářské a provozní budovy a dokončilo se bydlení. V poslední třetí etapě pak vznikaly reprezentační záležitosti, jako velký sál, ochozy, kaple apod. Základní fáze výstavby tak mohla být záležitostí jednoho až dvou let, ovšem dostavba do třetí etapy mohla trvat i několik desetiletí.

K výstavbě hradů na našem území chybí bližší informace, které by pomohly s přesnou datací, od kdy do kdy stavba daného objektu probíhala. K určení výstavby, respektive dostavby hradu se často používá první písemná zmínka o hradu, popřípadě doba, kdy se poprvé hrad objevuje jako sídlo v predikátu svého majitele. Toto datování je však mnohdy nepřesné, někdy i o několik desetiletí.  Například o hradu Konopiště existuje první písemná zmínka z roku 1318. Jeho založení je však kladeno již do 80. let 13. století, tedy o přibližně 30 let dříve. Délka jeho výstavby pak leží v tomto rozmezí.

Velké královské hrady, jako byl například Křivoklát, se mohly stavět i několik desetiletí. Konkrétně Křivoklát se ve 13. století stavěl okolo 50 let, od založení až po dokončení a vysvěcení hradní kaple. Hrad Karlštejn ze 14. století se i s freskovou výzdobou stavěl 17 let. Nejlépe zachované doklady o průběhu výstavby patří Novému hradu u Kunratic, které poskytují i informace o stavitelích, řemeslnících, cenách práce, termínech dokončení apod. Hrad byl vystavěn na počátku 15. století. Jeho výstavba byla dokončena do dvou let, kdy zde již král Václav IV. mohl pobývat.

Hrady z pozdní éry hradního stavitelství byly už především vojenskými a strážnými body. Jejich výstavba tak byla podmíněna nutností rychlého zajištění obranyschopnosti. Například hrad Panna, který vznikal ve 20. letech 15. století jako protipól hradu Kalich, byl vystavěn ve dvou fázích. První fázi podnítila vojenská posádka krále Zikmunda, která zde nejdříve vystavěla opevnění. Následující rok byl dostavěn hrad. Jeho výstavba tak byla otázkou jednoho roku.

Stanovit přesně délku výstavby hradů je obtížné a problematické. Jak již bylo výše uvedeno, odvíjela se doba budování, stejně jako provedení a náročnost stavby od mnoha kritérií, jako byla situace dané doby, zamýšlené plány funkce a podoby stavby, možnostech stavebníka i na samotném tlaku na rychlost výstavby. V počátcích byly mezi královskými a šlechtickými hrady znatelné rozdíly. Ty se však během 14. století začaly stírat, ať už co se týče velikosti stavby, tak i její náročnosti a provedení.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

včera

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy