Bermudský trojúhelník jak jej neznáte: Kdy se v něm poprvé začaly ztrácet lodě a letadla?

5. prosince roku 1945 odstartovala letka 5 amerických bombardérů Grumman TBF Avenger na cvičný let ze základny Fort Lauderdale na Floridě. Vše probíhalo podle plánu do doby, než začali piloti hlásit problémy s kompasy a radary. Letadla ani jejich posádky se nikdy nenašly, zmizely totiž v záhadném Bermudském trojúhelníku, který po desítky let nedal konspirátorům ani vědcům spát. Nyní se zdá, že by jeho záhada mohla být konečně rozluštěna.

Bermudský trojúhelník, oblast mezi mezi Floridou, Bermudami a Portorikem, už desítky let živí nejrůznější konspirační teorie. Záhadná a četná zmizení lodí a letadel se například připisují zásahu mimozemšťanů, kteří unášejí lidi z této oblasti a provádějí na nich pokusy, obrovským mořským tvorům, bájné Atlantidě a jejím technologiím a někteří také tvrdí, že se v Bermudském trojúhelníku nachází průchod do jiné časové dimenze. Norští vědci však nyní přichází ze zcela novou teorií.

Záhadná zmizení

O zkušenostech s počasím a plavbou v této oblasti se podle dostupných pramenů poprvé zmínil Kryštof Kolumbus ve svém lodním deníku. Prokazatelné záznamy o mizejících letadlech a lodích ale pocházejí až z druhé poloviny 20. století, kdy technické možnosti sledování letadel i plavidel byly na tak vysoké úrovni, že je šlo dokázat i bez přímých výpovědí svědků.

Jedním z prvních příkladů záhady Bermuského trojúhelníku je zmizení 5 amerických bombardérů, kteří v roce 1945 odstartovaly z vojenské základny na Floridě s úkolem nacvičit bombardování v dané oblasti. Po spuštění bomb však posádka nahlásila podivné chování leteckých kompasů a špatnou viditelnost. Na příkaz velitele však měli letět dál a po vyčerpání paliva přistát na mořské hladině. Po letce bylo okamžitě vyhlášeno pátrání. Letadlo, které mělo letku najít však postihl stejný osud a letadlo ani posádka nebyly nikdy nalezeny. Vyšetřování této události bylo uzavřeno s tím, že za zmizení mohlo špatné počasí a neuposlechnutí rozkazů a letadlo ztroskotalo někde v Atlantiku.

Zdroj: YouTube

Další záhadou je zmizení nákladní lodě Cyclops, která v březnu 1918 zmizela i s posádkou čítající přes 300 lidí. I přes to, že na lodi byla vysílačka, nebylo zaznamenáno žádné radiové spojení či volání o pomoc. Zmizení se vysvětlovalo jako útok nepřátelské německé ponorky, avšak po skončení první světové války se ukázalo, že v oblasti žádné ponorky nebo dokonce námořní miny nebyly.

Stejně tak obrovská nákladní loď Marine Sulphur Queen naložená 15000 tunami roztavené síry a 39 členy posádky zmizela za záhadných okolností. Opět nebylo zaznamenáno žádné radiové spojení. Pátrání po této lodi skončilo bezvýsledně a její zmizení se opět připisuje počasí nebo výbuchu síry na palubě.

Z Norska přichází vysvětlení

Už dříve přicházely z nejrůznějších částí světa teorie o tom, že se v Bermudském trojúhelníku a oblastech kolem nacházejí obrovská ložiska metanu nebo také metanové bubliny. Avšak právě norští vědci se zkusili této teorii podívat na kloub a přišli tak se zajímavým "rozluštěním" záhady Bermudského trojúhelníku.

Vědci při svém bádání v Barentsově moři na okraji Severního ledového oceánu objevili obrovské podmořské krátery, který jsou naplněny metanem. Tyto krátery podle oceánologů vznikly shromažďováním ropy a metanu a díky vysoké koncentraci dochází k nečekným explozím.

V rámci tohoto nálezu byla provedena simulace v reálných podmínkách. Vědci pouštěli do bazénu s vodou velké metanové bubliny a svojí hypotézu potvrdili. Voda se díky velkému množství metanu tak naředí, že loď, která by se do této bubliny dostala, přestane nadnášet a nenávratně zmizí v hlubinách.

O tuto teorii se opřeli také australští vědci, kteří tvrdí, že by se díky ní dalo vysvětlit hned několik záhad. Kromě samotného potopení lodi například nález nepoškozené lodi s mrtvou posádkou, která neměla ani škrábnutí. Podle teorie je pravděpodobné, že mohli zemřít právě díky vysoké koncentraci metanu. Stejně tak metanové bubliny vysvětlují i zmizení letadel. Ve chvíli, kdy letadlo prolétává velkou koncentrací metanu, stroj ztratí tlak a začne se propadat. Nemluvě o okamžitém výbuchu, kdyby například z motoru odletěla jiskra.

K aplikaci této teorie na Bermudský trojúhelník však vede ještě daleká cesta, kterou ztěžuje fakt, že se oblast nachází v hloubce 6000 metrů pod mořem. Hledání metanových kráterů na dně Bermudského trojúhelníku je tak stále otázkou daleké budoucnosti.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.

Více souvisejících

tajemství záhady Konspirační teorie Bermudský trojúhelník

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

před 1 hodinou

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

před 2 hodinami

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

před 2 hodinami

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

před 3 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

před 6 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

před 7 hodinami

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje

Čínský ministr zahraničí Wang I podle informací z diplomatických kruhů v neveřejném rozhovoru prohlásil, že Čína nemůže akceptovat porážku Ruska ve válce proti Ukrajině. Tento postoj měl vyjádřit během čtyřhodinového setkání s šéfkou unijní diplomacie Kajou Kallasovou, které proběhlo ve středu v Bruselu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy