Není to jen Velká čínská zeď nebo pyramidy. Na světě existuje velké množství památek, které svou monumentálností a věkem mohou prvním dvěma zmíněným směle konkurovat. Tedy, mohly by, pokud by ještě stály. Dnes už je nikde nenajdeme, protože neexistují.
Jako příklad památky, kterou lidé zničili, může sloužit starobylé město Nimrud. To bylo hlavním městem Novoasyrské říše za vlády Aššurnasirpala II. V letech 883 až 859 před naším letopočtem. Jeho říše se rozpínala od Perského zálivu až ke Středozemnímu moři, palác ve městě měl zdobený slonovinou a mnoha kamennými reliéfy.
V roce 2015 skupina džihádistů z IS zničila město kombinací výbušnin a buldozérů. Archeologové předtím dokázali vykopat pouze malou část. To co zbylo, se dá najít v muzeu v Londýně a New Yorku. Mnoho artefaktů už ale nikdy neuvidíme, protože byly zničeny společně s městem.
I Chrámy v Palmýře zničili džihádisté z IS. Město vyplenili a zničili řadu archeologických nalezišť, včetně starověkých chrámů věnovaných bohům Baalshamin a Bel, které patřily do světového dědictví UNESCO.
Chrámy byly zhruba 2 tisíce let staré, jejich předností byly masivní a jemně zdobené sloupy. V době výstavby byla Palmýra pod vládou Říma a jednalo se o obchodní centrum, čímž město zbohatlo.
Velmi ojedinělou atrakcí byl Strom v Teneré v saharské poušti. V okolí 400 kilometrů od ní, nebyl žádný jiný strom. Jednalo se tak o nejvíce izolovaný strom vůbec. Lidé používali strom jako orientační bod a Tuaregové ho dokonce uctívali jako svatý, věk akácie se odhaduje na více než 300 let.
A i když se jednalo o jeden jediný strom v obrovské oblasti, v roce 1973 do něj vrazil opilý řidič, který vyjel ze silnice. Dnes je na místě stromu kovová plastika od neznámého umělce.
Podobný osud potkal Buddhy z Bámijánu. Jednalo se o dvě obří sochy, jedna byla 55 metrů vysoká, druhá pak 38 metrů. Ležely v údolí Bámiján v Afghánistánu. Byly více než 1500 let staré, kdy se staly součástí velkého komplexu buddhistických klášterů, kaplí a svatyní. Patřily do světového dědictví UNESCO.
V březnu 2001 Buddhy zničil Taliban, který měl v té době pod kontrolou většinu Afghánistánu. Jakmile byl vytlačen Taliban, archeologové byli schopni vykopat zbytky a vložit do nich kovové výztuže, aby nespadly úplně.
I jedna z největších mayských pyramid Nohmul byla srovnána buldozerem na prach. Jednalo se o obřadní místo Mayů z oblasti dnešní Belize, pyramidu používaly už více než před 2000 tisíci lety. I přes to, že zákony chrání ničení historických památek, stála pyramida na soukromém pozemku a zničena.
Důvod? Stavaři potřebovali drť do základů silničního projektu, který se stavěl nedaleko. „Je to neuvěřitelné, co způsobí nevědomost a neskutečná lenost, oni věděli, že se jedná o starověkou stavbu," říkal Jaime Awe, vedoucí archeologického ústavu v Belize.
Zřejmě nejznámější ze zničených památek je Jantarová komnata, místnost, která byla bohatě zdobena jantarem. Nacházela se v Kateřinském paláci v Carském Selu. Postavena byla v 18. století. V místnosti byly mozaiky, drahé kameny, zrcadla, pozlacené řezby atd.
Při německé invazi do Ruska v roce 1941 byla místnost rozebrána a transportována na Západ. A ačkoliv archeologové a historici navrhli mnoho teorií, originál se už nikdy nenašel. Rekreace se dá nyní najít znovu v Kateřinském paláci.
Související
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Lidé , historie , vysoké stavby
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák