Není to jen Velká čínská zeď nebo pyramidy. Na světě existuje velké množství památek, které svou monumentálností a věkem mohou prvním dvěma zmíněným směle konkurovat. Tedy, mohly by, pokud by ještě stály. Dnes už je nikde nenajdeme, protože neexistují.
Jako příklad památky, kterou lidé zničili, může sloužit starobylé město Nimrud. To bylo hlavním městem Novoasyrské říše za vlády Aššurnasirpala II. V letech 883 až 859 před naším letopočtem. Jeho říše se rozpínala od Perského zálivu až ke Středozemnímu moři, palác ve městě měl zdobený slonovinou a mnoha kamennými reliéfy.
V roce 2015 skupina džihádistů z IS zničila město kombinací výbušnin a buldozérů. Archeologové předtím dokázali vykopat pouze malou část. To co zbylo, se dá najít v muzeu v Londýně a New Yorku. Mnoho artefaktů už ale nikdy neuvidíme, protože byly zničeny společně s městem.
I Chrámy v Palmýře zničili džihádisté z IS. Město vyplenili a zničili řadu archeologických nalezišť, včetně starověkých chrámů věnovaných bohům Baalshamin a Bel, které patřily do světového dědictví UNESCO.
Chrámy byly zhruba 2 tisíce let staré, jejich předností byly masivní a jemně zdobené sloupy. V době výstavby byla Palmýra pod vládou Říma a jednalo se o obchodní centrum, čímž město zbohatlo.
Velmi ojedinělou atrakcí byl Strom v Teneré v saharské poušti. V okolí 400 kilometrů od ní, nebyl žádný jiný strom. Jednalo se tak o nejvíce izolovaný strom vůbec. Lidé používali strom jako orientační bod a Tuaregové ho dokonce uctívali jako svatý, věk akácie se odhaduje na více než 300 let.
A i když se jednalo o jeden jediný strom v obrovské oblasti, v roce 1973 do něj vrazil opilý řidič, který vyjel ze silnice. Dnes je na místě stromu kovová plastika od neznámého umělce.
Podobný osud potkal Buddhy z Bámijánu. Jednalo se o dvě obří sochy, jedna byla 55 metrů vysoká, druhá pak 38 metrů. Ležely v údolí Bámiján v Afghánistánu. Byly více než 1500 let staré, kdy se staly součástí velkého komplexu buddhistických klášterů, kaplí a svatyní. Patřily do světového dědictví UNESCO.
V březnu 2001 Buddhy zničil Taliban, který měl v té době pod kontrolou většinu Afghánistánu. Jakmile byl vytlačen Taliban, archeologové byli schopni vykopat zbytky a vložit do nich kovové výztuže, aby nespadly úplně.
I jedna z největších mayských pyramid Nohmul byla srovnána buldozerem na prach. Jednalo se o obřadní místo Mayů z oblasti dnešní Belize, pyramidu používaly už více než před 2000 tisíci lety. I přes to, že zákony chrání ničení historických památek, stála pyramida na soukromém pozemku a zničena.
Důvod? Stavaři potřebovali drť do základů silničního projektu, který se stavěl nedaleko. „Je to neuvěřitelné, co způsobí nevědomost a neskutečná lenost, oni věděli, že se jedná o starověkou stavbu," říkal Jaime Awe, vedoucí archeologického ústavu v Belize.
Zřejmě nejznámější ze zničených památek je Jantarová komnata, místnost, která byla bohatě zdobena jantarem. Nacházela se v Kateřinském paláci v Carském Selu. Postavena byla v 18. století. V místnosti byly mozaiky, drahé kameny, zrcadla, pozlacené řezby atd.
Při německé invazi do Ruska v roce 1941 byla místnost rozebrána a transportována na Západ. A ačkoliv archeologové a historici navrhli mnoho teorií, originál se už nikdy nenašel. Rekreace se dá nyní najít znovu v Kateřinském paláci.
Související
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Lidé , historie , vysoké stavby
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek