V Evropě se bude testovat software, který odhalí zástavu srdce

Kodaň - Dánská společnost Corti v létě rozšíří testování svého softwaru, který dokáže na základě obsahu hovorů na krizových linkách rozeznávat případy zástavy srdce. Firma tvrdí, že její systém strojového učení to zvládá rychleji a přesněji než operátoři. Zatím se testuje pouze v Kodani, od léta by jej ale měla nasadit čtyři další evropská města, napsal server VentureBeat.

Včasné rozpoznání srdečních příhod je v těchto případech naprosto zásadní a každou minutou bez pomoci se šance na přežití snižuje o sedm až deset procent. Software firmy Corti "naslouchá" hovorům na tísňových linkách a může plnit roli jakéhosi asistenta pro operátora. Tomu nabízí ideální otázky na volajícího a následně odhadne, zda situace odpovídá srdeční zástavě.

V telefonátech systém vyhodnocuje verbální i neverbální prvky, tedy i tón hlasu nebo dýchání volajícího, což znázorňuje nedávno zveřejněná ukázka.

V interních firemních testech si program vedl znamenitě. Při analýze více než 161.000 hovorů uskutečněných v Kodani v roce 2014 identifikoval "mimonemocniční" zástavu srdce s 93procentní úspěšností, zatímco úspěšnost operátorů byla o 20 procent nižší. Software byl také rychlejší než lidé, když situaci vyhodnotil jako srdeční zástavu v průměru za 48 sekund, tedy o půl minuty rychleji než člověk. Podobná čísla údajně vykazují také testy v Kodani.

Server The Verge přesto poukazuje na možné háčky. Corti zatím nezveřejnila podrobné výsledky zmiňovaného interního testu, mimo jiné tak není znám počet "planých poplachů", neboli případů, kdy software označil za srdeční zástavu jiný problém. Technologický ředitel firmy Lars Maalöe uvedl, že tyto aspekty jsou předmětem analýz, ale že frekvence byla "srovnatelná s tou u lidí".

"Lékařské odborníky také může zneklidnit, že software Corti nedokáže vysvětlit, jak svá rozhodnutí činí. Podobně jako jiné programy založené na strojovém učení se algoritmy firmy Corti učí na obřích datových souborech, v nichž hledají vzorce odpovídající určitému výsledku," napsal The Verge s tím, že popsat hledané vzorce a váhu jednotlivých faktorů není součástí programu.

I proto systém nečiní rozhodnutí sám, ale pouze napovídá vyškolenému operátorovi. Od konce léta by tak měl činit v dalších čtyřech evropských městech, která budou zvolena v červnu. Další podrobnosti o své expanzi na mezinárodní trhy chce společnost Corti oznámit do konce roku.

Související

Více souvisejících

zdraví srdeční tep srdce Záchranná služba život Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 43 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy