Tajemství šikmé věže v Pise: Jak je možné, že přežila čtyři zemětřesení?

Stále se naklání, ale nespadne. Ano, řeč je o Šikmé věži v italském městě Pisa. Přestože se může zdát, že každou chvíli spadne, přežila už několik velkých zemětřesení. Jak je to možné? Právě na to hledali vědci odpověď.

Šikmá věž, která se nachází ve městě Pisa, se stala jedním ze symbolů Itálie. Stojí na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli), zvaném také Katedrální náměstí (Piazza del Duomo). Samotná šikmá věž kruhového půdorysu, postavená z bílého mramoru, slouží jako zvonice. Je vysoká téměř 56 metrů.

Stavba věže byla zahájena v roce 1173, ale už krátce po začátku stavby se začala naklánět. Důvodem byly mělce založené základy v měkké hornině. Zajímavostí je, že věž se původně nakláněla na opačnou stranu. Stavitelé se rozhodli náklon vyrovnat tím, že do země k základům házeli kameny a větve. Plán sice vyšel a věž se vyrovnala, ale později se začala naklánět znovu, tentokrát na opačnou stranu.

Nový architekt se pokusil zastavit další naklánění tím, že další patra stavěl mírně nakloněná na druhou stranu, aby se změnilo těžiště věže. Tento plán vyšel a věž se dále nakláněla mnohem pomaleji. Stavitelé nakonec rezignovali na realizaci původního projektu - tedy nejvyšší zvonice své doby - a v roce 1373 bylo šesté patro zakončeno stolicí pro zavěšení zvonů.

Protože se vychýlení vrcholu věže ve 20. století zvětšilo na více než 5 metrů, byla v roce 1990 věž pro veřejnost uzavřena a začaly intenzivní záchranné práce. Do země byla mimo jiné zapuštěna železná lana, která základy upevňují. Speciálními postupy byla pomalu a opatrně odsávána část měkkého jílovitého podloží nacházejícího se pod základy věže. Sklon věže (5,5°) se začal postupně zmenšovat a v současné době je vychýlení věže jen cca 4 metry (4°). Znovu byla věž otevřena v prosinci roku 2001.

Nový výzkum teď navíc ukázal, jak je možné, že ikonická Šikmá věž, která byla zařazena na seznam památek UNESCO, stále ještě stojí – a je nepoškozená – přestože prožila čtyři silná zemětřesení. Mírná seizmická aktivita by teoreticky měla věž zásadním způsobem poškodit nebo dokonce způsobit její kolaps – a je neuvěřitelné, že se to nestalo, píše server The Independent.

Výzkumná skupina 16 inženýrů na univerzitě v Bristolu zjistila, že značná výška a tuhost věže spolu s měkkostí základové půdy zajišťují, že při zemětřesení nerezonuje. „Je ironií, že stejná půda, která způsobila nestabilitu a přivedla věž na pokraj kolapsu, jí zároveň pomohla přežít tyto seismické události," vysvětluje profesor George Mylonakis, vedoucí této výzkumné skupiny.

Související

Šikmá věž v Pise

Záměr nebo omyl? Proč je šikmá věž v Pise šikmá

Sklon legendární věže se v průběhu své historie postupně zvětšoval. Šikmá věž v Pise byla nějakou dobu pro veřejnost úplně uzavřena, neboť existovalo velké riziko nebezpečí pro turisty. Otevřela se opět v roce 2001 po masivní rekonstrukci a její sklon se skoro o jeden metr zmenšil. Specialisté říkají, že věž v průběhu dalších dvou sta let bude stabilní.

Více souvisejících

Šikmá věž v Pise Itálie zajímavosti památky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy