Během více než sta let létání na pevný strojích vzniklo mnoho skvělých strojů, které jsou letci a odborníky dodnes oslavovány. Vzniklo také mnoho strojů, které jednoduše nestály za nic. Překvapivě mnohé z nich se dočkaly obrovské produkce. Podívejme se nyní na 5 nejhorších stíhacích letounů podle webu National Interest, které dosáhly velkých sérií a i přes nenávist pilotů, velkého rozšíření,
Royal B.E.2 (3500)
B.E.2 poprvé vzlétl v roce 1912. Pomalý neohrabaný stroj, který šlo jen velmi těžko ovládat, bylo z něho špatně vidět a při přistání se rád propadal. V roce 1914 však pro Brity supermoderní stroj. Když se na začátku roku 1915 na nebi objevil německý Fokker Eindecker znamenalo to B.E.2 a jejich posádky naprostá jatka. Jeden pilot prohlásil, že letět s ním nad frontou se rovná sebevraždě. Přesto britským letcům byly dodávány dál a nad západní frontou se objevovaly ještě v roce 1917. Poté byly stroje staženy k výcviku. Bylo vyrobeno 3500 strojů a létali na nich letci z Austrálie, JAR, Norska, Estonska nebo Řecka.
Brewster Buffalo
Přestože letadlo vzniklo v době, kdy vznikaly legendy jako Messerschmitt Bf-109 nebo Mitsubishi A6M Zero, dá se říci, že bylo jejich naprostým opakem. Dobře pancéřovaný letoun se silnou výzbrojí měl velmi slabý motor. Pokud byl letoun plně vyzbrojen, měl problémy se odlepit od ranveje. Na rychlý manévrovací boj nemohlo být ani pomyšlení. V bojích zimní války mezi Finskem a Sovětským svazem, nezkušení sovětští piloti neměli proti skvělým Finům šanci. Karta se obrátila na pacifické frontě. Buffala ve službách Britů na japonské letectvo naprosto nestačily a Japonci je doslova smetli z nebe. I přes již před válkou známé vady se Buffalo dočkalo 506 vyrobených kusů a Finové poslední vyřadili až v roce 1948.
LaGG-3 (Lavočkin-Gorbunov-Gudkov – 3)
Stroj vzlétl v roce 1939 a měl skvělé parametry. To však již neplatilo o válečné výrobě, kdy šla kvalita letounu značně dolů, a i konstrukce se neukázala jako nejvhodnější. LaGG-3 byl totiž vyroben z překližky ze sibiřské břízy, která měla nahradit nedostatkový hliník. Z hbitého rychlého prototypu se během válečné produkce stal pomalý, těžký nevýkonný letoun, který se stal pro německé stíhače, i díky neodolné dřevěné konstrukci, snadnou kořistí. Od sovětských letců si vysloužil přezdívku „lakirovannyj garantirovannyj grob“ tedy lakovaná zaručená rakev. Přesto jej bylo během 2. světové války vyrobeno neuvěřitelných 66. sérií tedy 6528 kusů a ve výzbroji se dočkal konce války.
Lockheed F-104 Starfighter
„Člověkem řízená raketa“, jak se F-104 přezdívalo, dosahovala rychlosti 2330 kilometrů v hodině. Bylo to krásné letadlo. Tak v čem byl problém? Při její konstrukci se dbalo jen na výkony a ne na bezpečnost a některé vady, kterými letadlo trpělo, byly do očí bijící. Sedadlo pilota se místo nahoru skrze skleněný překryt kabiny odpalovalo dolů. Nebylo tedy možno se katapultovat v malých výškách. Nebojové ztráty byly neuvěřitelné. Kanada jich ztratila během leteckých nehod plných 50% z 238 strojů, které měla ve službě. V Německu za podobných okolností Luftwaffe přišla o 30% z 916 jí dodaných F-104. Proto se stroji dostalo přezdívek typu Widowmaker (výrobce vdov), Hliníková smrt nebo Hřebík do země. Přesto bylo vyrobeno 2578 kusů Starfighteru a sloužily v 15 letectvech světa. Stroj byl dokonce jednu dobu páteří letectva NATO.
Mig-23
MiG-23 byl sovětský proudový stíhací letoun s měnitelnou geometrií křídel, a měl se stát odpovědí na americkou stíhačku F-4 a bombardér F-111. Měl to být supermoderní stroj a jako jedno z prvních letadel měl mít schopnost vést boj na hranici viditelnosti. Stroj byl však evidentně nad možnosti tehdejšího sovětského průmyslu. Nekvalitně vyrobený stroj trpěl často poruchami a legendárně problémový byl například motor, který potřeboval častou údržbu. Během bojů na v Blízkém a Středním východě stroje naprosto pohořely. Stroj sloužil s přezdívkou „Bedna“(podle typu Mig-23 BN) v letech 1978 až 1998 i v československém a potom jen českém letectvu. I přes jeho nesporné nekvality se jej vyrobilo přes 5000 kusů.
Související
Letiště Václava Havla Praha zažilo v pátek nouzové přistání. Letadlo mělo závadu na podvozku
V USA zrušili kvůli bouřím více než 1300 letů. Díky povodním se pohřešuje devítiměsíční dítě a batole
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák