Pět nejhorších stíhaček světa? Ve smutném žebříčku nechybí ani Česko

Během více než sta let létání na pevný strojích vzniklo mnoho skvělých strojů, které jsou letci a odborníky dodnes oslavovány. Vzniklo také mnoho strojů, které jednoduše nestály za nic. Překvapivě mnohé z nich se dočkaly obrovské produkce. Podívejme se nyní na 5 nejhorších stíhacích letounů podle webu National Interest, které dosáhly velkých sérií a i přes nenávist pilotů, velkého rozšíření,

Royal B.E.2 (3500)

B.E.2 poprvé vzlétl v roce 1912. Pomalý neohrabaný stroj, který šlo jen velmi těžko ovládat, bylo z něho špatně vidět a při přistání se rád propadal. V roce 1914 však pro Brity supermoderní stroj. Když se na začátku roku 1915 na nebi objevil německý Fokker Eindecker znamenalo to B.E.2 a jejich posádky naprostá jatka. Jeden pilot prohlásil, že letět s ním nad frontou se rovná sebevraždě. Přesto britským letcům byly dodávány dál a nad západní frontou se objevovaly ještě v roce 1917. Poté byly stroje staženy k výcviku. Bylo vyrobeno 3500 strojů a létali na nich letci z Austrálie, JAR, Norska, Estonska nebo Řecka.

Brewster Buffalo

Přestože letadlo vzniklo v době, kdy vznikaly legendy jako Messerschmitt Bf-109 nebo Mitsubishi A6M Zero, dá se říci, že bylo jejich naprostým opakem. Dobře pancéřovaný letoun se silnou výzbrojí měl velmi slabý motor. Pokud byl letoun plně vyzbrojen, měl problémy se odlepit od ranveje. Na rychlý manévrovací boj nemohlo být ani pomyšlení. V bojích zimní války mezi Finskem a Sovětským svazem, nezkušení sovětští piloti neměli proti skvělým Finům šanci. Karta se obrátila na pacifické frontě. Buffala ve službách Britů na japonské letectvo naprosto nestačily a Japonci je doslova smetli z nebe. I přes již před válkou známé vady se Buffalo dočkalo 506 vyrobených kusů a Finové poslední vyřadili až v roce 1948.

LaGG-3 (Lavočkin-Gorbunov-Gudkov – 3)

Stroj vzlétl v roce 1939 a měl skvělé parametry. To však již neplatilo o válečné výrobě, kdy šla kvalita letounu značně dolů, a i konstrukce se neukázala jako nejvhodnější. LaGG-3 byl totiž vyroben z překližky ze sibiřské břízy, která měla nahradit nedostatkový hliník. Z hbitého rychlého prototypu se během válečné produkce stal pomalý, těžký nevýkonný letoun, který se stal pro německé stíhače, i díky neodolné dřevěné konstrukci, snadnou kořistí. Od sovětských letců si vysloužil přezdívku „lakirovannyj garantirovannyj grob“ tedy lakovaná zaručená rakev. Přesto jej bylo během 2. světové války vyrobeno neuvěřitelných 66. sérií tedy 6528 kusů a ve výzbroji se dočkal konce války.

Lockheed F-104 Starfighter

„Člověkem řízená raketa“, jak se F-104 přezdívalo, dosahovala rychlosti 2330 kilometrů v hodině. Bylo to krásné letadlo. Tak v čem byl problém? Při její konstrukci se dbalo jen na výkony a ne na bezpečnost a některé vady, kterými letadlo trpělo, byly do očí bijící. Sedadlo pilota se místo nahoru skrze skleněný překryt kabiny odpalovalo dolů. Nebylo tedy možno se katapultovat v malých výškách. Nebojové ztráty byly neuvěřitelné. Kanada jich ztratila během leteckých nehod plných 50% z 238 strojů, které měla ve službě. V Německu za podobných okolností Luftwaffe přišla o 30% z 916 jí dodaných F-104. Proto se stroji dostalo přezdívek typu Widowmaker (výrobce vdov), Hliníková smrt nebo Hřebík do země. Přesto bylo vyrobeno 2578 kusů Starfighteru a sloužily v 15 letectvech světa. Stroj byl dokonce jednu dobu páteří letectva NATO.

Mig-23

MiG-23 byl sovětský proudový stíhací letoun s měnitelnou geometrií křídel, a měl se stát odpovědí na americkou stíhačku F-4 a bombardér F-111. Měl to být supermoderní stroj a jako jedno z prvních letadel měl mít schopnost vést boj na hranici viditelnosti. Stroj byl však evidentně nad možnosti tehdejšího sovětského průmyslu. Nekvalitně vyrobený stroj trpěl často poruchami a legendárně problémový byl například motor, který potřeboval častou údržbu. Během bojů na v Blízkém a Středním východě stroje naprosto pohořely. Stroj sloužil s přezdívkou „Bedna“(podle typu Mig-23 BN) v letech 1978 až 1998 i v československém a potom jen českém letectvu. I přes jeho nesporné nekvality se jej vyrobilo přes 5000 kusů.    

Související

Více souvisejících

letectví F-104

Aktuálně se děje

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

včera

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

včera

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

30. dubna 2025 21:59

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

30. dubna 2025 21:11

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků

Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy