Zbraň soudného dne: Jediná ponorka třídy Ohio dokáže zničit celou Severní Koreu

Washington - Nukleární arzenál KLDR vzbuzuje oprávněné obavy. Nevypočitatelný režim jím může ohrozit nejen celý Dálný východ, ale i území USA. Pokud by se Kim čong-il k tomu odhodlal, protiúder by jej vymazal z mapy světa. Stačila by k tomu jediná ponorka třídy Ohio, píše National Interest.

Ponorky třídy Ohio vznikly v 70. letech. Každá z nich je schopna nést 24 mezikontinentálních raket Trident II. Stačí tedy jen jedna salva a z KLDR zbude jen nukleární poušť.

Původně byly vyvinuty k úderu proti Sovětskému svazu. Vláda Ronalda Reagana jich do provozu chtěla dát 41, ale po konci studené války se jich do provozu dostalo jen 18. Navíc po smlouvě START II měly službu opustit další čtyři ponorky. Aby to americké námořnictvo nemuselo udělat, přestavělo je na nosiče křižujících střel Tomahawk. I přes to, že ponorek je je daleko méně než se počítalo, na svých palubách nesou téměř polovinu amerického jaderného arzenálu, a jsou jím schopny vymazat veškerý život na planetě zemi.

Ponorka je vyzbrojena 24 mezikontinentálními raketami Trident IID5 na tuhá paliva. Každá raketa je schopna nést až 12 nukleárních hlavic. I to však bylo smluvně omezeno a nyní je na každé raketě jen 5 hlavic. Každá má však sílu 100 až 400 kilotun a je tak schopna vymazat celé město.

Ponorka třídy Ohio má tedy na palubě 192 atomových hlavic. Rakety dokáže po vydání rozkazu vypustit do minuty. Ponorky přestavěné na nosiče křižujících střel mohou na palubě nést až 154 Tomahawků. Vedle toho mají ponorky na sebeobranu ještě čtyři torpédomety ráže 533 milimetrů.

Ponorka má díky atomovému reaktoru od firmy General Electric neomezený dosah. Maximální rychlost je pod hladinou 30 uzlů. Ponorka se však většinou pohybuje operační rychlostí 20 uzlů. Ponořit se může do 300 metrů.

Posádku tvoří 124 důstojníků a námořníků. Posádka je rozdělena podle směn na Zlaté a Modré. Muži a ženy mají na ponorce k dispozici nejen kantýnu otevřenou 24 hodin se třemi teplými jídly denně, tělocvičnu a odpočinkovou místnost, ale dokonce v poslední době, pokud se ponorka nepohybuje ve velkých hloubkách, i internet satelitní televizi.

Jedna hlídka ponorky trvá sedmdesát až devadesát dní. Rekordní hlídka trvala 147 dní. Mezi plavbami mají námořníci měsíc volna. Tak dlouho trvá než se jejich loď prohlédne a připraví na další plavbu.

V Pacifiku operuje celkem devět ponorek z přístavu Bangor ve státě Washington. V Atlantiku je jich pět s přístavem Kings Bay v Georgii. 

Předpokládá se, že ponorky třída Ohio budou postupně vyřazovány po roce 2029. Nejstarší z nich tehdy bude ve službě právě 50 let.

Související

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Ponorky

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 1 hodinou

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 1 hodinou

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 2 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem

Opoziční Progresívne Slovensko ostře kritizovalo šéfa slovenské diplomacie Juraje Blanára za jeho výroky k jednáním o ukončení války na Ukrajině. Blanár mimo jiné uvedl, že je nutné zabývat se příčinami konfliktu, a svými dalšími komentáři se nebezpečně přiblížil klíčovým narativům ruské propagandy.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy