Vědci řeší vážný problém. Musí naučit roboty, aby nechtěli zabíjet lidi

V rozvoji umělé inteligence (AI) se podle jedněch skrývá obrovská příležitost, podle druhých pak ale i velká rizika. Nejnověji se touto problematikou zabývá Velká Británie.

Horní komora britské sněmovny se intenzivně věnuje otázce umělé inteligence (AI). Podle britských lordů je potřeba zpřesnit a upravit tamní legislativu tak, aby AI byla používána pouze k obecnému dobru, nikoliv k páchání násilí. Členové sněmovny se domnívají, že britský právní řád potřebuje v tomto směru řadu úprav.

Výsledkem práce britské sněmovny je dokument, jež bývá pracovně nazýván „kodex umělé inteligence“. V něm je shrnuto pět základních tezí, jimiž by se dle názoru lordů měli řídit lidé, kteří jsou za vývoj AI odpovědni. Velká Británie by se v budoucnu totiž ráda stala průkopníkem na poli umělé inteligence.

Podle člena britské horní sněmovny lorda Clementa-Jonese s sebou rozvoj AI nese kromě příležitostí i rizika. „AI není bez rizik. Je potřeba zabývat se i etickou rovinou. Pak veřejnost uvidí přínosy, ale zároveň bude schopna čelit i zneužití AI.“ řekl pro britskou televizi Sky.

Před zneužitím varují i různá občanská združení. Například iniciativa Big Brother Watch dlouhodobě kritizuje záměr policie v Durhamu, jež hodlá AI používat k vyhodnocování, na kterého pachatele by měla být uvalena vazba. Podle aktivistů je to rizikový krok, obzvláště proto, že umělá inteligence ještě zdaleka nefunguje bez chyb.

Podle nevládních organizací je zde také riziko, že různé soukromé firmy budou prostřednictvím umělé inteligence sbírat o lidech obrovské možství dat. S nimi pak mohou nakládat ve svůj prospěch. Ve Velké Británii se již před časem rozhořel skandál, kdy bylo zjištěno že firma Deep Mind, jež se rozvojem umělé inteligence zabývá, neoprávněně nakládala s daty téměř dvou miliónů Britů. Jednalo se o všemožné údaje, včetně zdravotního stavu.

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy