Družice zachrání šest lidí denně, nově se do systému zapojí i Galileo

Praha - Mezinárodní družicový systém Cospas-Sarsat zachrání denně v průměru šest lidí. Dokáže lokalizovat nouzové signály z letadel a lodí. Postupně se rozšiřuje i na satelity obíhající Zemi ve střední výšce, mezi něž patří také evropský systém Galileo.

Do roku 2020 by mělo být toto propojení se satelity ve střední výšce plně funkční, uvedli dnes při setkání v Praze zástupci Cospas-Sarsat a evropské agentury GSA, pod niž spadá Galileo.

Podle GSA je výběr pražského sídla agentury pro toto setkání důkazem, že Galileo je pro projekt zásadní. "Je to dobrá reklama pro české firmy a české specialisty, kteří jsou schopni pracovat na high-level technologiích," řekl Ctirad Pacák z oddělení námořní plavby na ministerstvu dopravy.

"V období od září 1982 do prosince 2016 systém Cospas-Sarsat poskytl pomoc při záchraně nejméně 43.807 lidí v rámci 12.664 SAR operací. Každý den se s pomocí systému Cospas-Sarsat podaří průměrně zachránit šest lidských životů," uvedli zástupci GSA v tiskové zprávě.

Systém fungoval dosud především díky součinnosti se satelity na nízké oběžné dráze a geostacionárními satelity. Postupně se bude čím dál více opírat o umělé družice, které Zemi obíhají ve střední výšce a mezi něž patří evropský systém Galileo, americký GPS, ruský Glonass a v budoucnu také čínský BeiDou.

Od přechodu k družicím se střední výškou oběhu si odborníci slibují rychlejší předávání signálu a také lepší pokrytí. V roce 2020 by se záchranným systémem mělo spolupracovat 72 družic. 

Program Cospas-Sarsat je mezinárodní, neziskové, humanitární sdružení 44 států a agentur. Pokrývá povrch celé planety. Detekce, lokalizace a přenos tísňových signálů je bezplatná. Cospas-Sarsat vznikl v roce 1979, založily ho Kanada, Francie, USA a tehdejší SSSR.

Cospas-Sarsat (družicový systém) Galileo navigační systém vesmir Praha

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy