Stavba, která nemá obdoby? Tři soutěsky změnily rotaci Země

Obrovská čínská hydroelektrárna Tři soutěsky, která je největší vodní elektrárnou na světě, vyvolává obavy i dnes. Zázrak čínského konstruktérského umu pomáhá největší komunistické zemi světa pouze omezeně.

Je to už neuvěřitelných 98 let, kdy se čínská přehrada Tři soutěsky poprvé objevila v projektantských plánech. I velký Mao Ce Tung vidinu obřího vodního kolosu vítal. Napsal o něm dokonce báseň s líbivým názvem „Plavání“. Maovým nápadem je i stávající vodní projekt s názvem Z Jihu na Sever (South-to-North Project), který by měl být dokončen v roce 2050, spolkne až 62 miliard amerických dolarů, kvůli tomuto dílu čeká na vystěhování 350 tisíc Číňanů.

Velká stěhovací akce probíhala i při výstavbě Tří soutěsek. Samotná stavba začala za hlasité kritiky v roce 1993. Panovaly obavy, že výstavba tak enormního projektu negativně ovlivní geologii centrální Číny a způsobí rozsáhlé znečištění vod. A kolik lidí se muselo kvůli stavbě tedy přestěhovat? Neuvěřitelných 1,4 milionu.

Peking výstavbu v počátcích prezentoval jako vrchol inženýrského a konstruktérského umu. Jak šel postupně čas, první ekologické problémy spojené s vybudováním přehrady na třetí nejdelší řece světa Jang-c’-ťiang (v překladu Modrá řeka) začaly objevovat. Krátce po dokončení stavby hráze v roce 2006 byly hlášeny první masivnější sesuvy půdy.

Přehrada vznikala postupně zatopením tří pískovcových kaňonů, které symbolizuje již název – Tři soutěsky. Jedná se o soutěsky Quatang, Wu a Xiling. Co do délky vodní plochy, jsou Tři soutěsky dlouhé přes 600 kilometrů. Samotná přehradní hráz je vysoká 185 metrů a dlouhá přes 2 kilometry. Zatopení tak velké plochy muselo ustoupit 13 velkých měst, 140 městeček a neuvěřitelných 1600 vesniček.

Pod hladinou zmizela i vzácná archeologická naleziště. Nejen tento fakt stál za masivní kritikou celé stavby. Postupně si rizika spojená se Třemi soutěskami začala uvědomovat i vládní komunistická nomenklatura. Komunisté doslova uznali několik rizikových faktorů: nedostatek půdy v oblasti, eroze, sesuvy půdy a postupná degradace vodního živočišstva. Vláda tak postupně začala vyčleňovat miliardové sumy na eliminaci a zmírnění případných ekologických škod.

Proč vůbec došlo ke stavbě této největší hydroelektrárny na světě? Důvody byly dva. Za prvé bylo třeba snížit riziko povodní v období dešťů a za druhé naopak v období sucha se přehrada měla stát důležitou zásobárnou a distributorem vody do potřebných oblastí.

Otázkou zůstává, zda tyto cíle byly naplněny. Povodeň, která zasáhla blízkou oblast v roce 2010 byla jedna z nejničivějších za poslední dekády. Oblast na severu Číny navíc stále trpí nedostatkem vody. Podle Korea Times pouhých 15 % obyvatel regionu má přístup k čerstvé pitné vodě. Na severu navíc dochází k expanzi největší asijské pouště Gobi, která se rozšiřuje tempem 1 400 čtverečních metrů za rok.

Co se týče její energetické hodnoty, tam je přínos elektrárny jasný. Co do produkce energie je dokonce 11krát silnější než nejstarší americká Hooverova přehrada na řece Colorado. V roce 2012 byl do provozu uveden poslední, dvaatřicátý generátor. Tímto spuštěním se staly Tři soutěsky největším hydroelektrárenským projektem. Produkce elektřiny v objemu 22,5 milionu kilowatt se rovná produkci patnácti jaderných reaktorů. Ve výsledku tak Tři soutěsky zajišťují až jednu desetinu spotřeby elektrické energie Číny.

Stavba byla kompletně dokončena v roce 2012. Ale i v současnosti dochází k její postupné modernizaci. Podle oficiálních údajů stála celá stavba 22,5 miliard amerických dolarů, podle neoficiálních několikrát více. Nedávno bylo vybudováno 5ti stupňové zdymadlo pro lodě a v roce 2016 byl spuštěn megalomanský projekt lodního výtahu.

Největší lodní výtah na světě sestává zhruba ze čtyřiceti podlaží a je určen pro lodě do 3 000 tun. Jeden vývoz lodě zdola nahoru trvá asi 40 minut. Výtahová kabina váží 15 500 tun- Na stavbě výtahu se podíleli kromě čínských také němečtí konstruktéři, kteří mají podobný, ale mnohem menší výtah doma.

Pochyby kolem účinků přehrady však přetrvávají. Nedávno přišli vědci z NASA s varovnou prognózou. Tak obrovská masa vody, která je v přehradě, může způsobit změny v rotaci Země a v historii už se tak dokonce i stalo. V důsledku toho může dojít o zkrácení délky dne o 0,06 mikrosekundy. Protržení hráze by mohlo způsobit zatopení oblasti o výměře 600 kilometrů čtverečních.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé Tři soutěsky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují

Čtyřmi zápasy pokračovalo ve středu právě probíhající mistrovství světa v hokeji v Dánsku a Švédsku. Ve skupině A se nejprve představili Slováci, kteří přes všechny problémy dokráčeli k důležitým třem bodům proti Francii, kterou udolali 2:1. Švédové večer měli cestu za vítězstvím v atraktivním zápase proti Lotyšsku jednodušší, když zvítězili díky větší kvalitě 6:0. Druhý den po sobě mohl zažít turnaj další překvapení. Poté, co v úterý Maďaři zaskočili výhrou nad Kazachstánem, Norsko mohlo ve středu překvapit ještě cennějším skalpem. Přestože s USA prohrávalo vysoko 1:5, duel dostalo do prodloužení, kde Američané rozhodli o svém vítězství. Dánsko se pak radovalo z prvních bodů na turnaji po výhře nad Kazachstánem.

včera

Petr Fiala

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným

Občanská demokratická strana bude řešit otázku členství starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který byl nepravomocně odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody za porušení podmínky. Potvrdil to premiér a lídr koalice Spolu pro letošní volby Petr Fiala, který je předsedou strany. 

včera

včera

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

včera

včera

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

včera

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

včera

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

včera

Jan Lipavský

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se ostře vyjádřil k aktuálním jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají v tureckém Istanbulu. Podle něj skutečnost, že se ruský prezident Vladimir Putin osobně neúčastní těchto klíčových diplomatických rozhovorů, svědčí o jeho slabosti a nedostatku odvahy postavit se odpovědnosti za válku, kterou jeho režim rozpoutal. 

včera

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se mají uskutečnit v Turecku, vzbuzují značné očekávání, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedorazí. Mnozí doufali, že by se mohlo uskutečnit historické osobní setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem, které by mohlo posunout válku na Ukrajině k diplomatickému řešení.  

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

včera

14. května 2025 21:57

14. května 2025 21:09

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy