Jak poznáte, že jste závislí na mobilu? Zkuste si tento jednoduchý test

Londýn - Mobilní telefon se stává nejlepším přítelem každého z nás. Noc co noc vedle něj usínáme, probouzíme se s ním a pátráme po něm častěji, než například po klíčích od bytu. Kdy už ale obyčejné užívání telefonu hraničí se závislostí a jak s ní bojovat?

Doba pevných linek pominula. Díky své dostupnosti a neustálému zdokonalování dnes většina z nás vlastní vyspělý telefon s řadou funkcí, mezi kterými se připojení k internetu řadí k těm základním. Ještě před několika lety tomu tak nebylo a vědci ani lékaři proto nemuseli řešit žádnou formu závislosti na telefonu, dnes ale zvedají varovný prst.

Podle odborníků vyplývá závislost z potřeby být v permanentním kontaktu se světem. Nezřídka je spojena se sociálními sítěmi, mobilními hrami nebo sledováním například porna. Proto se mobilní závislost většinou spojuje se závislostí další a mobil slouží pouze jako její zprostředkovatel. Přesto mají někteří lidé tendenci jej neustále kontrolovat, i přesto, že žádný hovor či zprávu nečekají a žádná jim nepřichází.

Psycholog Mark Griffiths definoval 10 základních otázek, kterou slouží jako laický test závislosti na mobilu. Pokud minimálně na šest z nich odpovíte ano, měli byste se zamyslet nad tím, jestli není na čase sáhnout po odborné pomoci.

Mobilní telefon je nejdůležitější věc v mém životě? Kvůli mobilnímu telefon jsem měl konflikt s rodinou nebo partnerem? Mobilní telefon odpoutává mou pozornost od povinností?  Nejvíce času strávím během dne u mobilního telefonu? Používání mobilního telefonu mi zlepší náladu Trávím na mobilním telefonu více času, než dříve? Jsem podrážděný, když nemůžu použít svůj telefon? Mám několikrát za den potřebu sáhnout po telefonu? Zkusil jsem používání mobilního telefonu omezit, ale nepovedlo se? Lžu o tom, kolik času u telefonu trávím?

Pokud jste více než šestkrát odpověděli ano, neuškodila by vám mobilní odvykací kůra. Není potřeba se telefonu úplně zbavovat ani volit jiná radikální řešení, měli byste ale dostat svou závislost pod kontrolu. Jde totiž o stejně negativní věc, jakou je kterákoliv jiná závislost. Tato se ale negativně projeví zejména na vašem mozku, přemýšlení a paměti, která s častějším používáním telefonu klesá.

Jak se závislosti zbavit?

Podle psychologa je dobrým prvním krokem zvětšit časové odstupy, během kterých telefon kontrolujete. Pokud máte potřebu po něm sáhnout každých pět minut, prodlužte tuto domu na deset minut, poté na dvacet, půl hodiny a postupně navyšujte. Zjistíte, že ve skutečnosti o nic nepřicházíte.

Lidé, kteří přestávají se závislostí na telefonu, mají také mnohdy tendenci vytlačovat ji jiným způsobem, například televizí, počítačem nebo tabletem. To ale neřeší závislost na technologiích jako takových. Zkuste si místo toho vzít na hodinu denně do ruky raději knížku.

Pořiďte si budík a hodinky. Obě tyto funkce dnes mobilní telefon sice vynahrazuje, zároveň vás ale nutí jej používat hned po probuzení nebo ve chvíli, kdy se chcete jenom podívat, kolik je hodin.

Neinstalujte také do mobilního telefonu věci, o kterých víte, že vám seberou další čas. Místo nových her a programů si raději zmonitorujte, kolik času strávíte u současných aplikací, které v telefonu máte. Možná budete hodně překvapeni.

Kooperujte s okolím. Pokud máte pocit, že vám něco uteče, když budete hodinu bez telefonu, požádejte rodinu a přátele, aby vás kontaktovali například pouze večer. Tím pádem zajistíte, že v průběhu dne o nic nepřijdete.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci mobily

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 12 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy