Praha - Kevin Warwick, známý britský vědec, který technologické experimenty provádí na vlastním těle, přijede v září do Česka. Zúčastní se festivalu Future Port Prague. Právě propojení organismu a stroje je jedním z témat, kterým se bude věnovat letošní ročník festivalu věnovat. Bude se konat 6. a 7. září v areálu Holešovické tržnice.
Profesor kybernetiky z Univerzity v Readingu získal přezdívku Kapitán Kyborg poté, co v roce 1998 jako první člověk na světě vyzkoušel, jaké je mít kyberneticky propojený organismus. Warwick se zabývá experimenty zaměřenými na propojení lidské nervové soustavy s počítačem. Jeho výzkum otevírá nejen technologické, ale i etické otázky, uvedli pořadatelé. Jednoho z jeho experimentů se zúčastnila také jeho manželka Irena, která pochází z ČR.
Profesor podstoupil první úpravu svého těla kybernetiky už před 20 lety, když si nechal do paže implantovat RFID vysílač, tedy vysílač fungující na rádiové frekvenci. Jeho pomocí mohl ovládat dveře, osvětlení, vytápění a další počítačem řízené systémy.
Zásadnější úprava přišla ve druhé fázi, tehdy šlo o soustavu elektrod propojenou s externí rukavicí. „Zařízení bylo přímo propojeno s Warwickovou nervovou soustavou. Díky tomuto implantátu byla Warwickova nervová soustava připojena k internetu na Kolumbijské univerzitě v USA. Přes internet odtud Warwick dokázal ovládat robotickou paži na univerzitě v Readingu v Anglii a obdržet zpětnou vazbu ze senzorů ve špičkách prstů," vysvětlila Klára Laušová Kazelle, která patří k pořadatelům festivalu Future Port Prague.
Warwick tak dokázal, že je možné, aby lidé, kteří přišli o končetiny, ovládali umělé náhrady za pomoci magnetických implantátů. „Vyvinuli jsme se jako lidé, kteří mají mozky a těla na stejném místě, ale s technologií, kterou máme nyní, tomu tak být nemusí. Váš mozek může být na jednom místě a vaše tělo může být kdekoliv, pokud je připojeno do sítě," uvedl Warwick.
Odborník na kybernetiku však šel ve svých výzkumech ještě dál. Chtěl zjistit, zda na tomto základě je možné dosáhnout mezi lidmi určitého stupně telepatie. V další fázi experimentu si proto čip do těla nechala vložit i jeho manželka Irena. Signál mezi nimi byl poté přenášen pomocí internetu. „Testování bylo úspěšné. Warwickovi se tak stali prvními lidmi na světě, mezi kterými došlo k přímé a plně elektronické komunikaci jejich nervových soustav," uvedli pořadatelé.
Podle Warwicka byla jeho žena k experimentu zpočátku skeptická, nakonec se z něj stal ale nejdůležitější moment testování. „Zážitek posílání signálů mezi nervovými systémy je velmi intimní. Člověk se tak opravdu dostává do těla další bytosti," uvedl odborník na kybernetiku.
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák