VIDEO: Okamžik hrůzy v kabině Sojuzu. Kosmonauti přežili zázrakem, příští start až v roce 2019

Dva kosmonauti, kteří přežili čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) znovu. Na cestu se vydají pravděpodobně na jaře příštího roku. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko po havárii rakety Sojuz zřejmě pozdrží vyslání nepilotované zásobovací lodi k ISS, plánované na konec října, uvedl dále Roskosmos.

Hned ve čtvrtek ruské úřady oznámily pozastavení pilotovaných letů do vesmíru. Start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice se ve čtvrtek nezdařil kvůli technickým problémům nosné rakety Sojuz-FG. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka - ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague - vyvázla podle Rogozina z nehody bez újmy a cítí se dobře.

Šéf agentury Roskosmos dnes zveřejnil na twitteru fotografie, jak sedí vedle obou kosmonautů. Rogozin přitom uvedl, že Ovčinin a Hague se již z Kazachstánu vrátili do Hvězdného městečka u Moskvy, které je hlavním ruským výcvikovým střediskem pro kosmonauty.

Rusko po čtvrteční havárii pravděpodobně pozdrží vyslání nepilotované nákladní lodě k ISS, prohlásil dnes vysoký představitel agentury Roskosmos Sergej Krikaljov.

Další zásobovací mise byla plánována na 31. října. Nákladní loď Progress - která dopravuje posádce na ISS jídlo a další zásoby - ale používá stejnou nosnou raketu, jaká se dostala do problémů při čtvrtečním incidentu, uvedl Reuters.

Správce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine dnes v Moskvě prohlásil, že má plnou důvěru v americko-ruskou spolupráci ve vesmíru. Selhání rakety však podle něj ukázalo, jak je důležité mít víc než pouze jednu možnost, jak vysílat lidi do vesmíru.

NASA má podle Bridenstinea úžasné vztahy s Roskosmosem. Američan dále prohlásil, že má plnou důvěru v bezpečnost a spolehlivost ruských raket Sojuz a NASA je bude nadále využívat k vysílání svých astronautů na ISS.

Od ukončení letů amerických raketoplánů představovaly ruské Sojuzy jediný prostředek schopný dopravit nové posádky na ISS a NASA Rusům za každý start platí okolo 80 milionů dolarů. Tento kontrakt ale příští rok skončí a Spojené státy by se měly začít více spoléhat na soukromá vesmírná plavidla vyvinutá v USA.

Krikaljov, jehož vyjádření vysílala dnes ruská státní televize, potvrdil, že starty raket Sojuz jsou pozastaveny, dokud nebude znám přesný důvod čtvrteční nehody. První výsledky vyšetřování by měly být zveřejněny 20. října, dodal Roskosmos.

Moskva nicméně ujistila, že na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je dostatek potravin až do dubna. Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi se podle původního plánu mají vrátit v prosinci, je však možné, že tam zůstanou minimálně do ledna.

Při čtvrtečním startu nastaly podle Krikaljova problémy při oddělování prvního stupně nosné rakety, který tvoří čtyři pomocné motory, od jejího druhého stupně.

"Hlavním důvodem nehody byla kolize části prvního stupně rakety s druhým stupněm," citovala agentura TASS Krikaljova. "Při incidentu byl evidentně poškozen dolní díl druhého stupně rakety, nastala odchylka od běžné dráhy letu a automaticky se aktivoval záchranný systém", díky němuž se loď Sojuz MS-10 s astronauty vrátila po balistické dráze na Zemi, dodal Krikaljov podle agentury TASS.

Související

Sojuz (kosmická loď)

Poškozený Sojuz se bez posádky vrátil z ISS na Zemi

Poškozená ruská kosmická loď Sojuz M-22 přistála na Zemi jen necelé dvě hodiny poté, co se odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informovala o tom agentura TASS. Plavidlo loni poničil mikrometeorit, který způsobil únik chladicí kapaliny, a vracelo se tak bez posádky.

Více souvisejících

vesmírná loď Sojuz Rusko Roskosmos ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy