Dva kosmonauti, kteří přežili čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) znovu. Na cestu se vydají pravděpodobně na jaře příštího roku. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko po havárii rakety Sojuz zřejmě pozdrží vyslání nepilotované zásobovací lodi k ISS, plánované na konec října, uvedl dále Roskosmos.
Hned ve čtvrtek ruské úřady oznámily pozastavení pilotovaných letů do vesmíru. Start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice se ve čtvrtek nezdařil kvůli technickým problémům nosné rakety Sojuz-FG. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka - ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague - vyvázla podle Rogozina z nehody bez újmy a cítí se dobře.
Šéf agentury Roskosmos dnes zveřejnil na twitteru fotografie, jak sedí vedle obou kosmonautů. Rogozin přitom uvedl, že Ovčinin a Hague se již z Kazachstánu vrátili do Hvězdného městečka u Moskvy, které je hlavním ruským výcvikovým střediskem pro kosmonauty.
Rusko po čtvrteční havárii pravděpodobně pozdrží vyslání nepilotované nákladní lodě k ISS, prohlásil dnes vysoký představitel agentury Roskosmos Sergej Krikaljov.
Další zásobovací mise byla plánována na 31. října. Nákladní loď Progress - která dopravuje posádce na ISS jídlo a další zásoby - ale používá stejnou nosnou raketu, jaká se dostala do problémů při čtvrtečním incidentu, uvedl Reuters.
Správce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine dnes v Moskvě prohlásil, že má plnou důvěru v americko-ruskou spolupráci ve vesmíru. Selhání rakety však podle něj ukázalo, jak je důležité mít víc než pouze jednu možnost, jak vysílat lidi do vesmíru.
NASA má podle Bridenstinea úžasné vztahy s Roskosmosem. Američan dále prohlásil, že má plnou důvěru v bezpečnost a spolehlivost ruských raket Sojuz a NASA je bude nadále využívat k vysílání svých astronautů na ISS.
Od ukončení letů amerických raketoplánů představovaly ruské Sojuzy jediný prostředek schopný dopravit nové posádky na ISS a NASA Rusům za každý start platí okolo 80 milionů dolarů. Tento kontrakt ale příští rok skončí a Spojené státy by se měly začít více spoléhat na soukromá vesmírná plavidla vyvinutá v USA.
Krikaljov, jehož vyjádření vysílala dnes ruská státní televize, potvrdil, že starty raket Sojuz jsou pozastaveny, dokud nebude znám přesný důvod čtvrteční nehody. První výsledky vyšetřování by měly být zveřejněny 20. října, dodal Roskosmos.
Moskva nicméně ujistila, že na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je dostatek potravin až do dubna. Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi se podle původního plánu mají vrátit v prosinci, je však možné, že tam zůstanou minimálně do ledna.
Při čtvrtečním startu nastaly podle Krikaljova problémy při oddělování prvního stupně nosné rakety, který tvoří čtyři pomocné motory, od jejího druhého stupně.
"Hlavním důvodem nehody byla kolize části prvního stupně rakety s druhým stupněm," citovala agentura TASS Krikaljova. "Při incidentu byl evidentně poškozen dolní díl druhého stupně rakety, nastala odchylka od běžné dráhy letu a automaticky se aktivoval záchranný systém", díky němuž se loď Sojuz MS-10 s astronauty vrátila po balistické dráze na Zemi, dodal Krikaljov podle agentury TASS.
Související
Zemřel uznávaný ruský kosmický vědec. Lékaři ho nezachránili po otravě houbami
Poškozený Sojuz se bez posádky vrátil z ISS na Zemi
vesmírná loď Sojuz , Rusko , Roskosmos , ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák