NASA si po sedmi hodinách oddychla: Sonda InSight na Marsu otevřela solární panely

Americká sonda InSight, která v pondělí večer SEČ po náročném přistávacím manévru úspěšně dosedla na povrch Marsu, správně rozvinula své solární panely. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) potvrzení získal dnes brzy ráno SEČ díky satelitu Mars Odyssey, který od roku 2001 rudou planetu obíhá.

"Naše družice Mars Odyssey volala domů, předala novinky o InSightu, že jeho solární panely na marsovském povrchu jsou rozevřené a sbírají sluneční svit," oznámil na twitteru NASA.

Americký kosmický úřad také zveřejnil nový snímek, který sonda po přistání pořídila. Záběr, na kterém jsou nástroje InSightu a také okolí, je tentokrát ostrý.

Our Mars Odyssey orbiter phoned home, relaying news from @NASAInSight indicating its solar panels are open & collecting sunlight on the Martian surface. Also in the dispatch: this snapshot from the lander's arm showing the instruments in their new home: https://t.co/WygR5X2Px4 pic.twitter.com/UwzBsu8BNe

— NASA (@NASA) 27. listopadu 2018

Bezprostředně po dosednutí na planině Elysium v blízkosti rovníku InSight poslal na Zemi fotografii s patrnými prachovými částicemi na ještě neodklopeném ochranném krytu čočky.

NASA o misi informuje nejen na svém webu, ale zřídila InSightu také twitterový profil. Robotický aparát zde již ohlásil, že je skvělé, že může po napínavém přistání opět dočerpat sílu.

Díky solárním panelům má InSight zajištěno každodenní dobití baterií pro svůj chod. Panely poskytnou za jasného dne sondě 600 až 700 wattů, což by dokázalo napájet kuchyňský mixér, ale pro vědeckou laboratoř to znamená dostatek energie, poznamenal NASA. Řízení mise počítá i se zaprášením panelů, kdy bude mít InSight k dispozici zhruba 300 wattů.

NASA po přistání uvedl, že řízení mise se nyní může v klidu vyspat, ráno se ale vrátí do práce s přípravami vědeckých experimentů. Úkolem pro nadcházející dny je vyklopení robotického ramene z přepravní pozice a pomocí připojené kamery vyfotit povrch v okolí sondy, aby odborníci určili místa pro průzkum. Rozmístění a zprovoznění nástrojů potrvá dva až tři měsíce.

V nadcházejícím mezičase ale nebude sonda pracovně zahálet. S pomocí meteorologických senzorů a magnetometru bude sledovat okolí přistání.

Práce InSightu na povrchu je naplánována do 24. listopadu 2020, což je jeden marsovský rok a 40 marsovských dnů. Je to vůbec první aparát určený k seizmickému průzkumu Marsu. Jeho úkolem bude měřit tepelný tok v planetární kůře či zaznamenávat marsotřesení, pokud existuje. Na palubě je také radiolokátor pro měření odchylek v rotaci Marsu, což vědcům pomůže zjistit podrobnosti o planetárním jádře. Odborníci si také slibují, že sonda potvrdí přítomnost tekoucí vody pod povrchem planety. Pátrat po stopách dávného či současného života ale InSight nebude.

Související

Ilustrační foto

Valící se kámen na Marsu dostal jméno po Rolling Stones

Kámen odvalený při loňském přistání sondy InSight na Marsu americká vesmírná agentura NASA pojmenovala po legendární rockové kapele Rolling Stones, jejíž název v českém překladu zní Valící se kameny. Rozhodnutí oznámil divákům herec Robert Downey Jr. před koncertem skupiny v Kalifornii.

Více souvisejících

InSight (robot na Mars) NASA vesmír, Mars

Aktuálně se děje

před 11 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy