Pražský kosmický inkubátor ESA BIC Prague agentury CzechInvest podpoří vývoj suborbitální rakety. Start-up Suborbitality v něm plánuje vytvořit první komerční a zároveň cenově dostupnou raketu určenou zejména pro vědecké experimenty a testy ve vesmírných podmínkách. S prvním zkušebním vypuštěním počítá ve druhé polovině letošního roku. V tiskové zprávě to dnes uvedla agentura CzechInvest. Suborbitální raketa nedosáhne oběžné dráhy, ale překoná nebo se přiblíží hranici vesmíru.
Suborbitální let představuje vystoupání do výšky více než 100 kilometrů, tedy nad celosvětově uznávanou hranici vesmíru. Rychlost a energie rakety není dostatečná pro dosažení oběžné dráhy a raketa se tak následně i se svým nákladem kontrolovaně vrací zpět na Zemi. Během této krátké návštěvy vesmíru je náklad vystaven mikrogravitaci, kosmické radiaci a dalším podmínkám vesmíru, což umožňuje testy kosmických technologií či menší vědecké experimenty.
Start-up Suborbitality, za nímž stojí inženýři Hamed Gamal z Egypta a David Hubert z USA, si pro vývoj rakety vybral Českou republiku zejména kvůli spolupráci s tuzemskými odborníky.
"Suborbitality je prvním start-upem v našem inkubátoru, který se zaměřuje na vývoj technologií používaných přímo ve vesmíru. Na vývoji a výrobě rakety plánují spolupracovat s technologickými partnery z ČR. Jednají v této chvíli s ČVUT Praha a několika firmami," uvedl Michal Kuneš z inkubátoru ESA BIC Prague. Služeb firmy budou moci využívat především výzkumné instituce, univerzity či výrobci malých družic a jiných kosmických technologií.
Raketa Suborbitality bude vyrobená jen z evropských komponent. "Podobných raket, které by sloužily výzkumným a vědeckým účelům, není mnoho. Současné suborbitální rakety jsou navíc poměrně drahé, protože nejsou primárně určeny pro komerční využití. Chceme proto vytvořit takovou raketu, která testování malých družic, jiných kosmických technologií a vědeckých experimentů ze všech možných oblastí zpřístupní všem. Na trhu bychom ji chtěli nabídnout hned po úspěšném otestování," uvedl Hamed Gamal z firmy Suborbitality.
Kosmický inkubátor ESA BIC Prague byl založen v roce 2016 jako součást sítě podnikatelských inkubačních center Evropské kosmické agentury (ESA). Tato centra poskytují zázemí a podporu inovačním technologickým start-upům, které pracují s kosmickými technologiemi, dále je rozvíjí a hledají jejich komerční využití. Operátorem ESA BIC Prague je agentura CzechInvest.
ESA BIC Prague , Praha , vesmir , czechinvest
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
před 1 hodinou

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
před 2 hodinami

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
před 3 hodinami

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
před 4 hodinami

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
před 5 hodinami

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
před 6 hodinami

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
před 7 hodinami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 8 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 9 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 10 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 10 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 11 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 13 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera
Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.
Zdroj: Libor Novák