Průmyslový hackaton vyhrál přístroj pro monitoring robotů, ušetří miliony korun

Hlavní cenu 100.000 Kč na prvním průmyslovém hackatonu IoTea získali studenti za přístroj monitorující problematiku pohybu a provozu strojů, který dokáže odhalit potíže dříve, než opravdu nastanou. Vítěze vyhlásili pořadatelé dnes. Partnery akce, na které talentovaní mladí lidé pracují s reálnými daty z továren, byly společnosti jako například Siemens, Škoda Auto, Skanska, E.ON, Unicorn a další.

Celkem 19 týmů soutěžilo s projekty z oblasti chytrých technologií, průmyslových dat, v elektrotechnice, datové analýze a internetu. Kromě hlavní ceny byly rozděleny i partnerské ceny zahrnující mimo jiné stáž v automobilce Škoda Auto či zapůjčení nejrychlejšího elektromobilu na světě. Víkendovou soutěž organizoval Tomáš Studeník z Insane Business Ideas.

First 24 hours Industrial IoT Hackathon in the Czech Republic https://t.co/OuEke80xKk is under way ⚙️?‍??☕️Powered by @SiemensCzech @skodacz @SkanskaGroup @SKFgroup @EONCzech @EY_CeskaRep @Atos @Golemio_data @StartupsCZ @tyinternety #iot #iotea #mindsphere #industry40 pic.twitter.com/zTEKYJ9Fqm

— CEE Hacks (@ceehacks_com) 8. března 2019

Vítězný projekt Student Dreamers poskytuje prevenci před problémy strojů, čímž dokáže ušetřit miliony korun. "Líbilo se mi, jakým způsobem přistoupili k řešení, které je komplikované. Nebáli se omezení. Nikdy nic takového neřešili, takže smíchali různá řešení, ale přišlo nám, že to bude fungovat," sdělil ČTK jeden z porotců, generální ředitel české pobočky společnosti SKF David Poláček. Nejmladším soutěžícím bylo 12 let a vypracovali projekt na téma ´Optimalizace soukromých parkovacích míst´.

"Ukázalo se, že český průmysl má před sebou skvělou budoucnost. Mladí lidé se nebojí řešit velké problémy moderního světa jako jsou energetika, doprava či průmysl. Firmy jen musí umět dobře studentům objasnit, jak mění svět k lepšímu," řekl Studeník.

Hackathon je víkendová akce, jejímž cílem je na jedno místo sezvat talentované mladé lidi, kteří vypracují řešení konkrétního problému nebo s pomocí informačních technologií vytváří produkt nový. V práci účastníkům pomáhají odborní mentoři. Společně pracují s reálnými daty z továren, výrobních závodů či jiných průmyslových provozů. Na podobném hackathonu se zrodilo také facebookové tlačítko "Like".

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti hackaton IoTea Průmysl

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy