Konspirační teorie se v době internetu šíří lépe než kdykoliv dřív. Tou aktuální je ta, která hlásá o nebezpečí, které pro lidi představují 5G sítě. Odborníci však neustále ujišťují, že nijak nebezpečné nejsou.
Konspirační teorie, která dává do souvislosti sítě 5G a pandemii covid-19, hýbe sociálními sítěmi natolik, že některé platformy musely učinit kroky k zastavení šíření dezinformací poté, co přibylo útoků na vysílače. „Technologie 5G nepůsobí koronavirus,“ snaží se nepodloženou teorii vyvrátit Americká federální agentura pro řízení nouzových situací. Odborníci potvrzují, že se není čeho bát.
Vyvstává otázka, proč se lidé bojí technologie 5G,a naskýtá se jednoduchá odpověď. Vysílače 5G začali nově instalovat v době, kdy byl poprvé detekován virus SARS-CoV-2 a konspirační teoretici našli mezi těmito dvěma procesy spojitost. Bezdrátová infrastruktura byla již v minulosti spojována se zdravotními potížemi. Tentokrát si přívrženci konspirační teorie našli novou spojitost mezi 5G a covid-19, ale žádný důvěryhodný důkaz takové teorie nepotvrdil v minulosti, ani teď.
Odborníci tvrdí, že obavy jsou nepodložené a že tato konspirační teorie je nesmysl, protože virus SARS-CoV-2 podle dostupných výzkumů pochází ze zvířat. „Pokud se lidé nebojí svých mobilních telefonů, neměli by se bát ani 5G,“ řekl ředitel výzkumu v radiologickém oddělení v New Yorku Chris Collins pro CNN.
Konspirační teorie se zaměřují na rádiové frekvence, přes které signály 5G putují. Odborníci argumentují, že rádiové frekvence vysílané 5G sítí jsou téměř totožné se stávajícími sítěmi. Rozdílnost mezi stávajícími sítěmi a 5G je ta, že se bude signál pohybovat po milimetrových vlnových délkách, což by mělo podle slov Collinse vyvolat ještě menší obavy, protože nemohou pronikat do lidské kůže, do zdí ani do stromů.
„Je to trochu ironické, že v oblasti 5G jsou tyto obavy, protože rozdíl právě spočívá v tom, že 5G bude fungovat na vyšších frekvencích, které ve skutečnosti nemohou proniknout tak hluboko do těla, protože se nedostane přes kůži,“ uvedl Collins.
Collins uvedl příklad letištních skenerů, které využívají stejnou frekvenci milimetrových vln jako vysílače 5G. Výzkumy, které řeší otázku možného poškození buněk DNA pomocí bezdrátové technologie, naznačují, že technologie nemá dostatek energie, aby mohla být DNA poškozena ve srovnání s rentgenovými paprsky. Jediná možnost, jak by mohla bezdrátová technologie poškodit buňky je zahřívání kůže, ale odborníci uvádějí, že úroveň energie je tak nízká, že se lidé nemají čeho obávat.
„Vědecké důkazy nespojily vysokofrekvenční energii z bezdrátových technologií se známými zdravotními problémy,“ napsala Federální komise pro komunikaci (FCC) na svých webových stránkách. V roce 2017 se ozývala kritika ohledně výzkumů možného účinku sítí 5G na zdraví, kterých bylo podle kritiků provedeno velmi málo. „Ujišťujeme vás, že Evropská komise bude držet krok s budoucím vývojem s ohledem na ochranu zdraví evropských občanů na nejvyšší úrovni,“ reagoval na kritiku Vytenis Andriukaitis, zvláštní vyslanec WHO pro Evropu a bývalý evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Britové a konspirační teorie: Jeden ze čtyř nevěří v pandemii, zpochybňuje se i teror v Londýně
Konspirační teorie , 5G síť , mobily , technologie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 2 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 3 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 3 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 4 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 6 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 6 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 7 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 8 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 8 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 10 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 10 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Zdroj: Libor Novák