NASA - Přestože se nám Mars jeví jako suchá a chladná planeta bez známky života, vědci začínají pomalu jásat. Poslední výzkumy naznačují, že se na planetě objevuje voda. O objevu informuje CNN.
Vyprahlá písečná planeta, která svým vzhledem připomíná poušť, obsahuje asi 2% vody. S tímto objevem přišli před nedávnem vědci z NASA poté, co výzkumné vozidlo Curiosity, které na Marsu operuje již více než rok, zaslalo zpátky data nasbíraná během posledních výzkumů.
Curiosity nasbíralo vzorky marťanské půdy a zahřálo je na teplotu 835 stupňů Celsia. Výsledné plyny, které se při zahřívání vypařily, vozidlo podrobně prozkoumalo. Podle výsledků vědců obsahují kromě kyslíku a chloru také vodní páru. Na základě poměru izotopů se vědci domnívají, že Mars měl před nedávnem funkční atmosféru.
Díky těmto procesům zahřívání a objevu vody jsou vědci rovněž přesvědčeni, že na Marsu probíhal aktivní vodní koloběh. Zatím zůstává záhadou, co se s vodou stalo, předpokládá se však, že ji Mars vsákl a celá planeta je tak nyní jednou velkou vodní nádrží. Vědci také vyjádřili předpoklad, že by voda mohla být, alespoň v minulosti, pitná.
Curiosity přišel společnost NASA na více než 2,5 miliardy dolarů a na Marsu operuje od svého vysazení od 6. 8. 2012. Vědci jsou nyní přesvědčeni, že se jim jejich objevy začínají vyplácet, a i když Curiosity není schopno odhalit přímý život na Marsu (vyjma současných živých forem nebo fosilií), objevení stopových prvků vody je prvním velkým krokem, který by mohl existenci živých organizmů dokázat.
Přesto vědcům z NASA vrtá hlavou, proč se žádnému z průzkumných vozidel na Marsu nepovedlo nalézt metan. 90%-95% metanu v zemské atmosféře je biologického původu, zbylých 5%-10% tvoří např. výpary sopečné činnosti. V tuto chvíli se však žádným způsobem nepovedlo detekovat přítomnost metanu na Marsu, což je za předpokladu, že na planetě probíhaly sopečné erupce, podivující.
Curiosity není jediným vesmírným vozidlem, takzvaným roverem, které bylo na Mars vysláno. Krom něj na planetě operovaly ještě Pathfinder, Spirit a Opportunity. Ani jedno z předchozích roverů však nemělo tak výkoné možnosti na měření půdních vzorků, a proto nedosahovaly takových výsledků.
Curiosity je nyní zhruba na jedné pětině své cesty na vrchol hory Sharp, kterou má stanovenou jako konečnou destinaci. Během stoupání na téměř 7 kilometrů velkou horu bude rover nadále zkoumat vzorky půdy a podnikat tak geologické cesty do minulosti. Během stoupání se vozidlo podařilo najít oblázky a vyschlá koryta vyplněná materiálem, který vědci dodnes nemohou rozluštit, i to jsou však důkazy přítomnosti vody na Marsu.
Rover Opportunity, vysazený na Marsu roku 2004, neustále slídí kolem a napomáhá sběru vzorků a základním analýzám, NASA už má ale další plány při zkoumání planety. V roce 2020 plánuje vyslat na Mars další, mnohem pokročilejší rover, který bude mít za cíl zmapovat planetu jako potencionální místo pro budoucí lidský život.
Související
Globální písečná bouře na Marsu polevuje. Zavolá vozítko Opportunity domů?
NASA před 50 lety zničila důkazy o životě na Marsu? Vědci přišli s nečekaným zjištěním
Curiosity vozítko , vesmír, Mars , vesmír, Mars (stopy po vodě)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek