Mars měl atmosféru, hlásají vědci. Vozítko Curiosity našlo zbytky vody

NASA - Přestože se nám Mars jeví jako suchá a chladná planeta bez známky života, vědci začínají pomalu jásat. Poslední výzkumy naznačují, že se na planetě objevuje voda. O objevu informuje CNN.

Vyprahlá písečná planeta, která svým vzhledem připomíná poušť, obsahuje asi 2% vody. S tímto objevem přišli před nedávnem vědci z NASA poté, co výzkumné vozidlo Curiosity, které na Marsu operuje již více než rok, zaslalo zpátky data nasbíraná během posledních výzkumů.

Curiosity nasbíralo vzorky marťanské půdy a zahřálo je na teplotu 835 stupňů Celsia. Výsledné plyny, které se při zahřívání vypařily, vozidlo podrobně prozkoumalo. Podle výsledků vědců obsahují kromě kyslíku a chloru také vodní páru. Na základě poměru izotopů se vědci domnívají, že Mars měl před nedávnem funkční atmosféru.

Díky těmto procesům zahřívání a objevu vody jsou vědci rovněž přesvědčeni, že na Marsu probíhal aktivní vodní koloběh. Zatím zůstává záhadou, co se s vodou stalo, předpokládá se však, že ji Mars vsákl a celá planeta je tak nyní jednou velkou vodní nádrží. Vědci také vyjádřili předpoklad, že by voda mohla být, alespoň v minulosti, pitná.

Curiosity přišel společnost NASA na více než 2,5 miliardy dolarů a na Marsu operuje od svého vysazení od 6. 8. 2012. Vědci jsou nyní přesvědčeni, že se jim jejich objevy začínají vyplácet, a i když Curiosity není schopno odhalit přímý život na Marsu (vyjma současných živých forem nebo fosilií), objevení stopových prvků vody je prvním velkým krokem, který by mohl existenci živých organizmů dokázat.

Přesto vědcům z NASA vrtá hlavou, proč se žádnému z průzkumných vozidel na Marsu nepovedlo nalézt metan. 90%-95% metanu v zemské atmosféře je biologického původu, zbylých 5%-10% tvoří např. výpary sopečné činnosti. V tuto chvíli se však žádným způsobem nepovedlo detekovat přítomnost metanu na Marsu, což je za předpokladu, že na planetě probíhaly sopečné erupce, podivující.

Curiosity není jediným vesmírným vozidlem, takzvaným roverem, které bylo na Mars vysláno. Krom něj na planetě operovaly ještě Pathfinder, Spirit a Opportunity. Ani jedno z předchozích roverů však nemělo tak výkoné možnosti na měření půdních vzorků, a proto nedosahovaly takových výsledků.

Curiosity je nyní zhruba na jedné pětině své cesty na vrchol hory Sharp, kterou má stanovenou jako konečnou destinaci. Během stoupání na téměř 7 kilometrů velkou horu bude rover nadále zkoumat vzorky půdy a podnikat tak geologické cesty do minulosti. Během stoupání se vozidlo podařilo najít oblázky a vyschlá koryta vyplněná materiálem, který vědci dodnes nemohou rozluštit, i to jsou však důkazy přítomnosti vody na Marsu.

Rover Opportunity, vysazený na Marsu roku 2004, neustále slídí kolem a napomáhá sběru vzorků a základním analýzám, NASA už má ale další plány při zkoumání planety. V roce 2020 plánuje vyslat na Mars další, mnohem pokročilejší rover, který bude mít za cíl zmapovat planetu jako potencionální místo pro budoucí lidský život.

Související

Více souvisejících

Curiosity vozítko vesmír, Mars vesmír, Mars (stopy po vodě)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy