
Darmstadt - Evropská vesmírná agentura (ESA) se chystá v lednu oživit sondu Rosetta, která je na cestě ke kometě Čurjumov-Gerasimenko. Mark McCaughrean z ESA dnes na tiskové konferenci řekl, že vědci chtějí sondu na přelomu května a června navést na oběžnou dráhu kolem komety a v listopadu by sonda měla na povrch komety vysadit přistávací modul Philae. Bude to vůbec první přistání automatické sondy na některé z komet sluneční soustavy.
"Komety jsou časové kapsy. Jsou to pozůstatky z doby vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardami let," řekl McCaughrean. "Na kometách tak můžeme prozkoumat nejranější vývoj naší sluneční soustavy," doplnil.
"Otevření této časové kapsy, prostudování plynu, který z komety uniká, prachu a v neposlední řadě i vody, která ji tvoří, nám dá klíč k poznání původu naší sluneční soustavy a planet, ale dokonce i života samotného," uvedl dále McCaughrean.
ESA vyslala sondu do kosmu v březnu 2004. V roce 2011 vědci uložili sondu do "hlubokého spánku", protože solární panely by jí kvůli velké vzdálenosti od Slunce už nemohly dodávat dostatek energie pro běžný provoz. Hibernace sondy nyní trvá už 30 měsíců, v provozu zůstává jen palubní počítač a vyhřívací systémy, které brání zamrznutí Rosetty.
Pokyn k probuzení sondy vyšle ESA 20. ledna. Následně se sonda přiblíží ke kometě, na přelomu května a června by se měla dostat na vzdálenost 100 kilometrů od ní a srovnat s ní svou rychlost. Po přiblížení bude Rosetta studovat plyn unikající z komety a analyzovat její vnitřní složení. V listopadu by měl na kometu dosednout přistávací modul Philae.
Jádro komety je v podstatě vlastní těleso komety. Mívá značně nepravidelný tvar a v průměru měří několik kilometrů (cca 800 m až 50 km). Skládá se převážně z vodního ledu, zmrzlých plynů a hornin. Obsahuje též organické látky, což způsobuje jeho mimořádnou tmavost – albedo bývá okolo 4 %. Jádro je velmi křehké a většinou není přímo pozorovatelné, protože je obklopeno komou.
Ohon vzniká působením tlaku slunečního záření z částic, které se již neudrží v komě. Skládá se ze dvou částí - prachový a plazmový chvost. Plazmový je složen z plynů, je úzký, přímý, mívá namodralou barvu. Září převážně ionizací. Prachový chvost při pohybu komety jakoby zůstává za ní a proto je zahnutý. Délka ohonu je až 108 km. U komet, které neuvolňují dostatečné množství materiálu se ohon vůbec nemusí vytvořit. Ohon komety je velice řídký. Jeho zdánlivý jas je způsoben tím, že se promítá na tmavou oblohu, píše server komety.janmarek.net.
Teorii o velké kulové slupce obalující Sluneční soustavu tvořenou kometárními jádry poprvé srozumitelně rozvinul význačný holandský astronom Jan Oort a van Woerkom. Svět kometárních jader se rozkládá od Slunce na třetinu cesty k nejbližší hvězdě. V Oortově mračnu je skryto ještě asi bilion kometárních jader, které díky gravitačnímu působení okolních hvězd pomalu prosakují až do vnitřních oblastí Sluneční soustavy.
Další, sice daleko menší, ale zato bližší zásobárna komet je Kuipierův pás. Zde se nacházejí komety, ale i planetky a dokonce i tělesa smíšená (kentauři). Kuipierův pás se nalézá za Neptunem.
Související

Zatmění Slunce či prach z Halleyovy komety. Rok 2021 přinese mimořádnou podívanou na obloze

Vánoční kometa proletí velmi blízko Země. Může být viditelná očima
vesmír, komety , ESA (European Space Agency)
Aktuálně se děje
před 18 minutami

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
před 54 minutami

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
před 1 hodinou

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
před 2 hodinami

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
před 2 hodinami

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
před 3 hodinami

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
před 3 hodinami

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
před 4 hodinami

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
před 5 hodinami

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
před 6 hodinami

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
před 6 hodinami

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
před 7 hodinami

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
před 7 hodinami

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
před 8 hodinami

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
před 8 hodinami

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
před 8 hodinami

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
před 9 hodinami

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
před 9 hodinami

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
před 10 hodinami
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák