Digitální nástroje pomáhají v boji proti pandemii COVID-19, ukazuje analýza

Krize kolem pandemie nemoci COVID-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál digitálních nástrojů pro zachování běžných činností, ale i pro pomoc nyní přetíženým zdravotnickým systémům, úsporu peněz a času. Poukazuje na to studie českého Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Důležitost digitalizace společnosti studie dokumentuje na 11 úspěšných příkladech z Číny, Jižní Koreje, Izraele a USA, kde nejnovější technologie významně pomáhají v boji proti šíření nového typu koronaviru. Krize vyvolaná pandemií umožnila pochopení významu využití takových digitálních nástrojů, jako jsou on-line výuka, videokonference nebo práce z domova, které přitom už známé jsou.

Jedním z příkladů využití digitalizace je možnost on-line konzultací s lékaři. Podle již vypracovaných analýz tímto způsobem v Číně na sto tisíc lékařů zodpovědělo přes 15 milionů dotazů pacientů.

Značnou pomoc zde skýtá i možnost konzultace prostřednictvím automatizovaných chatovacích aplikací, díky nimž lze poskytovat stručné a jasné odpovědi na základní otázky. To snižuje přetíženost telefonních linek ve zdravotnických zařízeních a hygienických stanicích.

Dalším významným využitím je monitoring pohybu nakažených lidí pomocí geolokačních údajů. Lze tak zpětně zjistit, kde všude byli během uplynulých dvou týdnů a zároveň identifikovat osoby, se kterými přišli do kontaktu.

Počítačové systémy také umějí v časovém předstihu rozpoznat ohnisko nákazy nebo krizové oblasti. Dokážou to na základě neustálého zpracovávání a vyhodnocování nejnovějších informací ze sociálních sítí, ze zpráv médií i z vyjádření vlád a úřadů.

Umělá inteligence dokáže díky množství pozorování a informací s velkou pravděpodobností předpovídat reakci virů a bakterií na dostupné léky. Na základě toho pak také může navrhovat účinný způsob boje s viry.

Oblastí, kde se digitální nástroje dají velmi dobře využít, je i doručování léků a zdravotnických pomůcek. "Automatizovaný proces zásobování pomocí dronů zrychlil distribuci potřebného materiálu v porovnání s běžnou silniční dopravou až o 50 procent a zároveň minimalizoval nezbytný lidský kontakt na nejnižší možnou hranici," uvádí mimo jiné studie CETA.

Zajímavé využití podle analýz skýtají robotické sterilizátory. Umějí rozpoznat překážky v cestě, samy se navigují a pomocí ultrafialového záření rozkládají veškeré viry a bakterie v místnosti, přičemž zároveň dokážou spolehlivě detekovat jejich výskyt.

Související

Více souvisejících

technologie počítače Drony mobilní aplikace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy