Nejčastější hrozbou pro mobilní telefony s Androidem jsou sledovací aplikace

Nejčastější hrozbou na mobilních telefonech s Androidem byl v červnu sledovací software. Programy Cerberus a Guardian, zneužívané ke sledování telefonů, stály za celkem šesti procenty napadení mobilů v Česku za červen. Uvedla to antivirová firma Eset.

Tzv. stalkerware bývá často zneužíván ke sledování partnera bez jeho vědomí. Cerberus kromě běžných funkcí proti krádeži, jako je například sledování polohy či vymazání zařízení na dálku, dokáže také číst SMS, přesměrovat hovory, ovládat zařízení pomocí SMS příkazů nebo třeba nahrát a odeslat útočníkovi video. Navíc je možné aplikaci v systému skrýt. Oběť se tak o sledování nedozví.

Cerberus je možné stáhnout pouze z webových stránek mimo oficiální obchod firmy Google, která systém Android vyvíjí. Aplikace působí lákavě, protože má řadu pochvalných recenzí. "Aplikace Cerberus byla až do roku 2018 dostupná i v oficiálním obchodě. Pak Google změnil podmínky a některé funkce označil za rizikové. Šlo například o SMS příkazy a možnost aplikaci skrýt. Sledovací aplikace totiž dle podmínek (obchodu) Google Play musí jít zřetelně identifikovat. Aplikace byla proto z obchodu odstraněna," uvedl Martin Jirkal z Esetu.

Druhý nejrozšířenější sledovací program, Guardian, je součástí čínské monitorovací aplikace, která může být předinstalovaná v telefonech firmy ZTE. Primárně má sloužit jako ochrana při ztrátě či odcizení zařízení. Nicméně aplikace může být zneužita i k monitoringu telefonu.

Třetí nejčastější hrozbou v mobilech byl pro Čechy trojský kůň Agent.BPO. Ten dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy a instalovat další škodlivé programy. V Česku nejčastěji zobrazuje nevyžádanou reklamu prostřednictvím tzv. adware. Agent.BPO vyniká také svou schopností skrývat se jako komponenta uživatelského rozhraní. Uživatel tak prakticky nemá možnost problémovou aplikaci odstranit a nevyžádaných reklam se zbavit.

Související

Více souvisejících

mobily Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy