Raketa Vega úspěšně vynesla do kosmu "držák" satelitů. Vyroben byl v Brně

Italská raketa Vega v noci na dnešek po opakovaných odkladech úspěšně odstartovala z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně i se satelitním nosičem brněnské firmy S.A.B. Aerospace.

Do vesmíru vynesl najednou 53 družic, které byly do svých určených poloh rozmístěny hodinu a 45 minut po startu. Podle společnosti Arianespace, která start zajišťovala, tak bylo obslouženo 21 zákazníků.

Podle firmy S.A.B. Aerospace úspěšné vypuštění všech satelitů ukázalo, že technologie vyrobená v Brně je plně funkční a může naplňovat svůj komerční potenciál. "Zákazníků, kteří se svými družicemi čekají na let do vesmíru, jsou stovky - od univerzit, výzkumných laboratoří, státních institucí až po soukromé firmy," uvedla společnost, která ještě do konce tohoto roku chystá dodat další dva nosiče - jeden pro let na konci podzimu a druhý v prosinci.

Nynější start rakety Vega VV16 byl prvním z plánovaných komerčních letů rakety s českým dispenserem, "držákem" družic, po několika odkladech kvůli nepříznivému počasí a koronavirové krizi. Původně se start měl uskutečnit už 23. března.

"Je to návrat evropského vesmírného přístavu k činnosti. Jsme hrdí na to, že Vega se vrací k letům, aby prokázala nové oddané služby ohledně startů," řekl šéf vesmírné dopravy u Evropské kosmické agentury (ESA) Daniel Neuenschwander.

Vegu po dobu letu poháněly postupně čtyři stupně pohonu. První tři stupně se oddělily a skončily v moři po několika minutách. Poté Vega poprvé zapálila svůj čtvrtý stupeň AVUM, díky kterému se dostala devět minut po startu do výšky 250 kilometrů. Než se od ní odpojila první část nákladu upevněná na českém nosiči, provedl AVUM dva zážehy, aby dosáhl požadované dráhy pro vypuštění sedmi satelitů. Poté provedl ještě další dva zážehy a vypustil dalších 46 družic. Necelé dvě hodiny trvalo, než se postupně úspěšně oddělilo všech 53 satelitů.

Loni v létě se nezdařil start rakety Vega pravděpodobně kvůli závadě v přední části pohonné jednotky druhého stupně rakety. Raketa se tehdy rozlomila na dvě velké části. První let do kosmu absolvovala raketa Vega 13. února 2012.

Raketa Vega, která je součástí strategie ESA, má za cíl poskytnout Evropě nezávislý, levný, spolehlivý a flexibilní přístup do vesmíru. Je vysoká 30 metrů a váží 137 tun. Doplňuje těžké rakety Ariane a Sojuz, startující rovněž z evropského kosmodromu umístěného poblíž severovýchodního břehu Jižní Ameriky ve Francouzské Guyaně. Český dispenser je vyrobený ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku a unese až 1,5 tuny nákladu.

Související

Země

Evropská raketa Vega poprvé selhala, zřítila se do Atlantiku +VIDEO

Evropská raketa Vega poprvé od uvedení do provozu v roce 2012 selhala. Dvě minuty po nočním startu z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně zaznamenalo letové středisko anomálii, nosič se pak i s nákladem zřítil do Atlantského oceánu, napsal server Spaceflight Now. Vega nesla na oběžnou dráhu kolem Země vojenský satelit Spojených arabských emirátů.

Více souvisejících

raketa Vega S.A.B. Aerospace vesmír, Země vesmir ESA (European Space Agency)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy