Tajemství odhaleno: Proč se kameny v Údolí smrti samy pohybují? +VIDEO

Údolí smrti (Kalifornie) – Paleobiolog Richard Norris z univerzity v San Diegu snad konečně odhalil, co stojí za záhadným pohybem kamenů ve vyschlém jezeře Racetrack Playa, které se nachází v Údolí smrti. Studii zveřejnil 27. srpna v odborném časopise PloS ONE. Na výzkumu se podílel i jeho bratranec James Norris.

Kameny, které „samy od sebe" putují pouští a zanechávají za sebou „cestičku", byly pro experty záhadou od 40. let 20. století, vždyť některé z nich váží 350 kilogramů. Jak se tedy mohou pohybovat? Předešlé teorie tvrdily, že posun způsobuje vítr o síle hurikánu nebo písečné víry zvané „dust devils". Vše je ale nejspíš jinak.

Norris v zimě 2011 umístil několik kamenů do vyschlého jezera a začal je pozorovat s pomocí meteorologické stanice. Tým vědců si původně nedělal iluze, že tajemství bude odhaleno hned. Je totiž známo, že se kameny celá desetiletí nepohnou. Jenže v prosinci 2013 se stalo nečekané - balvany začaly putovat.

V té době přišel noční déšť, který je v oblasti velkou vzácností, a většinou vyschlé jezero se zalilo vodou. Hladina dosahovala pouhých sedmi centimetrů, což je ale dostatečné množství na to, aby vznikl plovoucí led o tloušťce tři až pět centimetrů (v noční poušti mohou teploty spadnout pod bod mrazu), ale zároveň aby nebyly kameny zcela ponořené.

Když vyjde slunce, zamrzlá plocha začne tát a rozláme se na „kry", které začne posunovat vítr o rychlosti tři až pět metrů za minutu. Kry pak před sebou tlačí kameny, které jsou v pohybu od několika vteřin po několik minut (nejdelší naměřený čas pohybu balvanu byl 16 minut). Některé z kamenů za tu dobu urazily až 60 metrů.

Norris ovšem připouští, že si touto teorií nemůže být jistý na sto procent. Při pokusu byly totiž použity jen menší úlomky skály. Zda tímto způsobem putují i velké balvany, nebylo zatím pozorováno.

Poslední pohyb byl zaznamenán v roce 2006 a tehdy se kameny posunuly jen nepatrně ("o miliontinu"). Kvůli změnám klimatu se taky zdá, že frekvence pohybů od 70. let 20. století klesá. K putování je nutné, aby byla u jezera v Údolí smrti mrazivá noc. A takových je v poslední době poskrovnu.

Zdroj: YouTube

Související

Více souvisejících

zajímavosti Poušť Údolí smrti (Kalifornie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy