Čeští vědci objevili v Antarktidě část kostry pravěkého ještěra. Vědí, co měl k obědu

Praha - Česká vědecká expedice působí v Antarktidě od roku 2003 a za tu dobu se může pochlubit mnoha úspěchy. Nejinak je tomu i letos, kdy paleontologové objevili kostru pravěkého ještěra plesiosaura. Stáří fosilie se odhaduje na 75 milionů let. Ač se to zdá divné, nálezce kostry si daleko více cení zcela jiných objevů.

Zkamenělé úlomky kostí druhohorního ještěra představují jeho téměř celou pánev, hrudní, bederní a ocasní obratle, části končetin a hrudního koše s úlomky žeber. Geologové mají dokonce i výplň žaludku. Objevili ho na ostrově Vega. Trvalo čtyři měsíce, než se ho z antarktické pustiny podařilo přepravit do pražských laboratoří, kde se čistil a konzervoval.

"Je to velmi unikátní nález. O to víc si ho ceníme, protože v té oblasti už dříve působili paleontologové z jiných zemí, zejména z Argentiny, ale i Britové, a ti tam zatím kostru plesiosaura nenašli," řekl ČTK ředitel České geologické služby Zdeněk Venera. Výzkumné projekty vyšly podle něj na 60 milionů korun.

Plesiosaurus pochází z období křídy, z druhohor. Šlo o masožravého živočicha, který se podle objevitele kostry geologa Radka Vodrážky živil rybami. "Byl to dospělý jedinec a jeho velikost odhadujeme na pět až šest metrů," poznamenal. Pro zajímavost: Někteří blázni trvdí, že skotská Lochneska by mohla být plesiosurus.

VIDEO: Plesiosaurus napaden ještě větším predátorem

Zdroj: YouTube

Osobně však považuje za nejvýznamnější ty nálezy, které nejsou vizuálně tolik atraktivní jako ještěr, ale spíše zajímavé z vědeckého hlediska. Geologům se totiž také podařilo najít živočišné houby, konkrétně popsat první spongie z Antarktidy vůbec.

Spongie je bezobratlým živočichem, který žije i dnes přisedle na mořském dně. Vyznačuje se jednoduchým tělem tvořeným kostrou z drobných jehlic. Kromě zbytků plesiosaura objevili zkamenělé ryby, loděnky, amonity, raky a stovky dalších fosilií. Výtvarně pradávné živočichy ztvárnil brněnský malíř Petr Motlitba.

Nejzajímavější části sbírky budou vystaveny v září příštího roku v Chlupáčově muzeu historie Země na Albertově v Praze.

Vědci z České geologické služby absolvovali celkem deset terénních sezon, v oblasti Antarktického poloostrova působí od roku 2003. Expedice většinou odjíždí na Nový rok a vrací se v polovině března. V rámci toho stráví v terénu zhruba 30 dnů, při nichž se hledají úlomky. Bádali také na ostrovech James Ross a Seymour.

Související

Více souvisejících

antarktida Dinosauři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy