Mise na Mars: Astronauti budou mít tento problém

Washington – Slunce přechází do klidového období a přestává sluneční soustavu chránit před kosmickými paprsky. Ty jsou vysoce radioaktivní. Astronauti by v takovém případě mohli být ve vesmíru maximálně 350 dní, což by na dosažení Marsu nestačilo. Informoval server newscientis.com.

Slunce nyní prochází klidným obdobím a přestává chránit sluneční soustavu před vysoce energetickými částicemi z kosmu. Bombardování sluneční soustavy kosmickými paprsky, může poškodit sondy a dokonce i lidskou DNA.

Většinu tohoto záření pohltí magnetické pole Slunce. Síla magnetického pole se určuje podle jedenáctiletého cyklu, kde se vždy otáčí magnetická polarita Slunce a mění se sluneční aktivita.

Jenže na posledním slunečním maximu byla síla magnetického pole neobvykle slabá, takže se do sluneční soustavy dostává mnohem více kosmických paprsků. Vědci očekávají, že v roce 2020, kdy má být sluneční aktivita na minimu, se do sluneční soustavy dostane extrémní množství kosmických paprsků.

Jak Země, tak i Mezinárodní vesmírná stanice je v bezpečí, chrání nás totiž vlastní magnetické pole. Nicméně ti, kteří měli v plánu cestovat na Mars nebo na blízké asteroidy, musí nyní přehodnotit svou cestu.

NASA plánuje do roku 2025 vyslat astronauty na blízký asteroid, každopádně i oni musí zvýšit protiopatření proti radiaci. Jedno z řešení je vyztužit kosmickou loď hliníkem, to ale zabere nějaký čas a navíc by se drasticky zvýšila hmotnost. „Není toho moc, co můžeme se současnými technologiemi udělat," řekl Nathan Schwadron, vedoucí výzkumu.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars radiace Slunce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy