Lidstvo přežilo dobu ledovou díky tomu, že...

Kapské Město - Naši předci zřejmě přežili, protože se v době ledové uchýlili do "ráje". Tento malý kousek jižního pobřeží Afriky byl podle vědců jediným místem, kde se dalo i v kruté době ledové přežít.

Kolem doby 195 000 let př. n. l. došlo kvůli náhlému poklesu teplot k vymírání druhů. Dost možná právě tato doba ledová může za to, že mezi lidmi je menší genetická rozmanitost, než u většiny jiných živočišných druhů. Podle mínění některých expertů v době před bezmála dvěma sty tisíci lety poklesl počet našich předků jen na pár stovek jedinců, kteří přežily na jednom místě.

"Krátce poté, co se na Zemi poprvé objevil Homo sapiens, náš druh skoro zahubily drsné klimatické podmínky. Nálezy z poslední doby naznačují, že malá skupina jednotlivců, kteří jsou předky všech dnes žijících lidí, přežila díky využití jedinečné kombinace místních podmínek na jižním pobřeží Afriky," tvrdí profesor Curtis Marean z Institutu pro původ člověka na Arizona State Univerrsity.

Ztracená civilizace s ohněm? V místech kolem takzvaného "Pinnacle Point", přibližně 380 km od Kapského města, byla i v době ledové bujná vegetace a příznivé mořské proudy se staraly o přísun ryb. Vědci tu našli v jeskyních známky lidského osídlení z doby kolem 164 000 let př. n. l. Některé nálezy dokonce svědčí o užívání ohně.

Někteří odborníci sice nevěří teorii, že lidé pocházejí z jediné skupiny přeživších příslušníků Homo Sapiens, ale obecně je přijímáno, že se náš druh vyvinul ve východní Africe v době dolem 195 000 let př. n. l.

Během následujících 50 000 let se pak lidé rozšířili po africkém kontinentu. Kolem doby před 70 000 př. n. l. způsobilo dlouho trvající sucho snížení hladiny Rudého moře. Kmen čítající snad pouhých 200 osob toho využil a přešel na Arabský poloostrov. Odtud se pak naši předci rozšířili na ostatní kontinenty.

Související

Více souvisejících

doba ledová Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy