Vědci ze slavné MIT bádali v minulosti. Doba ledová nastupuje podle jasného scénáře

Lidé na naší planetě sice v současnosti řeší přesně opačný problém, tým vědců z americké MIT se přesto rozhodl přijít na to, co v minulosti způsobilo nástup doby ledové. V posledních třech případech došlo k ochlazení po srážce tektonických desek. Studii nedávno zveřejnil vědecký žurnál Science.

Doba ledová je v historii naší planety opakujícím se jevem. Vědci z věhlasné americké univerzity MIT teď publikovali zjištění, že poslední tři doby ledové způsobily tektonické kolize mezi kontinenty. Jejich studie je tak i důležitým vkladem do budoucna, protože napovídá, co by mohlo přispět k další podobné změně klimatu.

Vědci došli k závěrům na základě analýzy dvou obřích zlomů v Himalájích, kde se střetly oceánské a pevninské desky. Oba zlomy vznikly nedaleko rovníku v době před 50 až 80 miliony let, což působilo velké ochlazení. „Myslíme si, že kolize v malých zeměpisných šířkách způsobují globální ochlazení,“ říká Oliver Jagoutz z MIT.

„Musí se to však odehrát na území větším než 1,5 milionu kilometrů čtverečních, což zní jako hodně. Popravdě jde ale o celkem malý proužek Země. Když dojde ke kolizi na správném místě, může dojít ke změně klimatu,“ dodává.

Nejen na základě vlastního výzkumu, ale i díky předchozím zjištěním kolegů, byli vědci schopni modelovat proces vzniku zlomů ještě mnohem dále do minulosti. Objevili tak hned tři takové události, které následoval nástup doby ledové, přičemž k té první došlo už téměř před půl miliardou let.

„Zjistili jsme, že když vznikne dostatečné množství tektonických zlomů, dojde k zalednění planety,“ konstatuje Yagoutz a dodává: „Platí, že když vznikne v tropech 10 tisíc kilometrů zlomů, nastane doba ledová.“

I v současnosti se přitom Země nachází v chladnějším období, které však v posledních sto letech zásadně ovlivňuje proces globálního oteplování způsobeného člověkem. Podle vědců jsou za to zodpovědné zlomy v oblasti Indonésie.

Vědecký tým z MIT je každopádně skeptický ohledně teorií, že porozumění tohoto procesu, který probíhá na naší planetě už miliony let, přinese jakoukoliv pomoc v současném boji s probíhající změnou klimatu. „Jen jsme prokázali, že tento proces dokáže odstartovat zalednění Země,“ uzavírá Yagoutz.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda doba ledová Ledovec Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 4 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy