Udeří malá doba ledová? Fyzik se do toho pustil zostra

Londýn/Wellington – Britský bulvární list The Daily Mail minulý týden přišel s „šokující zprávou“, že za 15 let nastane malá doba ledová, která bude srovnatelná s tou ze 17. století, kdy například v Londýně zamrzla Temže. Informaci okamžitě přejala další média, včetně českých, a už to jelo. „Slunce usne“ a „Zima přichází“ zněly apokalyptické titulky a odpůrci globálního oteplování začali slavit. Jenže skutečnost je zcela jiná, říká pro newsweek.com profesor James Renwick z Victoria University of Wellington na Novém Zélandu.

V roce 1843 přišel Heinrich Schwabe s důležitým zjištěním. Od roku 1826 zaznamenával počet skvrn na Slunci a objevil opakující se cyklus sluneční aktivity trvající 11 let. Neprojevuje se jen v počtu slunečních skvrn (chladnější oblasti na Slunci), ale obecně ve výskytu všech projevů sluneční aktivity. V maximu cyklu se pozoruje více erupcí a bývají mohutnější. Častěji můžeme pozorovat koronální výrony hmoty a s tím související polární záře na Zemi. Tyto cykly se číslují od maxima v roce 1760, dnes se nacházíme ve 24. cyklu.

Zdroj: YouTube

Minulý týden se ve městě Llandudno na severu Walesu konala astronomická konference, na které vystoupila profesorka matematiky Valentina Žarkovová. Během své prezentace konstatovala, že solární cyklus, který začne v roce 2030 (v pořadí 25. cyklus) v mnohém připomíná tzv. Maunderovo minimum z poloviny 17. století, kdy Evropu a Severní Ameriku sužovaly neobyčejně třeskuté zimy. „Aktivita Slunce se sníží o 60 procent, což je jako během malé doby ledové, která začala v roce 1645," napsali ihned novináři.

Problém je, že Žarkovová hovořila výhradně o tom, co se bude dít na Slunci, o důsledcích pro Zemi nepadlo ani slovo. „Pokud by výkon Slunce klesl o jedno procento, byla by to pro klima Země radikální změna. Pokles sluneční aktivity o 60 procent by pak znamenal konec života. Pravděpodobně navždy," řekl Renwick, expert na fyziku atmosféry. „Dost mě udivuje, že se o tom nikdo nezmínil," dodal.

„Profesorka měla na mysli, že během nového slunečního cyklu patrně klesne amplituda o 60 procent, což znamená, že celková sluneční aktivita bude nižší o 0,1 procenta," vysvětluje Renwick. Novináři se v honbě za senzací pochopitelně přilepili na číslo 60 a Daily Mail okamžitě začal spřádat nepřesnou zprávu, která měla nahnat lidem strach.

Co znamená pro Zemi pokles sluneční aktivity o 0,1 procenta?

Jestliže se opravdu stane to, co předpovídá Žarkovová, přijde na Zemi ochlazení srovnatelné s tím z 18. století, kdy bylo chladnější počasí po 20 až 30 let. „Ale hladina CO₂ a dalších skleníkových plynů je nyní v atmosféře tak vysoká (a v roce 2030 bude ještě vyšší), že teploty příliš neklesnou pod dnešní úroveň. A kolem roku 2050 se sluneční aktivita zase zvýší," míní Renwick.

K podobnému závěru, že se vlastně nestane nic, dospěl i americký klimatolog Howard Diamond: „Lokálně může být chladněji, celkově se ale Země vrátí pouze k teplotám, které panovaly v první polovině 20. století. Těžko tak přijde doba extrémních mrazů. A jakmile se solární cyklus vrátí k normálu, budeme zpět v době globálního oteplování."

„Jinými slovy. 25. solární cyklus nevyřeší klimatické změny. Sorry, internete," uzavřel newsweek.com.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce doba ledová Počasí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy