Astronauti z celého světa se sjeli do Prahy

Praha - Zástupci kosmických agentur z Evropy, USA, Ruska, Číny nebo Japonska se sjeli do Prahy, kde se od pondělí do pátku pořádá 61. ročník Mezinárodního astronautického kongresu. Akce, která je z části přístupná veřejnosti, se koná v Kongresovém centru Praha (KCP).

Kongres každý rok na podzim pořádají Mezinárodní astronautická federace, Mezinárodní institut kosmického práva a Mezinárodní astronautická akademie. V české metropoli pomáhá pořadatelům také Česká kosmická kancelář. "Nad konferencí převzal záštitu prezident Václav Klaus," informoval agenturu Mediafax Martin Šunkevič z České kosmické kanceláře.

Česká kosmonautika se na kongresu bude prezentovat především v pátek. Připravena je výstava mapující historii Československé kosmonautiky a přednáška kosmonauta Vladimíra Remka, který připomene svůj let z roku 1978. Akce během pátečního odpoledne budou plně přístupné veřejnosti, ta se tak bude moci seznámit se současným aktivitami a plány České republiky v oblasti kosmonautiky, uvedl Šunkevič.

Akce se každoročně účastní představitelé kosmických agentur, zástupci soukromých společností, které zabývají kosmonautikou, odborníci na tuto problematiku, astronauti a studenti příbuzných oborů. Pořadatelé podle Šunkeviče předpokládají, že se kongresu zúčastní více než 2,5 tisíce lidí.

Konference se sestává z 28 sympozií, které se dělí do dalších sekcí. Hlavním bodem programu je plenární zasedání. Akci provází také výstava, na které se prezentují velké kosmické agentury, jako je americká NASA, čínská CNSA, francouzská CNES nebo Evropská kosmická agentura, a svou práci na ní představují také soukromé společnosti specializující se na kosmonautiku. "I tato výstava bude otevřena zájemcům z řad veřejnosti," řekl Šunkevič.

Akce pro veřejnost se konají také mimo KCP. Ve středu v podvečer tak budou moci návštěvníci v Americkém centru Praha vyslechnout přednášku s názvem 'Jak a proč se neohroženě vydáváme do vesmíru', na které vystoupí náměstek administrátora NASA pro kosmické operace William Gerstenmaier. Ve Veletržním paláci se zase ve čtvrtek uskuteční přednáška Vesmírná architektura.

Kongres se v Praze koná již podruhé, poprvé tomu bylo v roce 1977, když se blížilo vyslání Vladimíra Remka do vesmíru. Organizátoři upozorňují, že vzhledem k velkému zájmu zemí o pořádání kongresu je pravděpodobné, že podobná akce se v ČR uskuteční opět nejdřív za tři desetiletí.

První ročník kongresu se konal v roce 1950 v Paříži. Minulý rok hostila konferenci Jižní Korea a na přes rok se astronauti a zájemci o kosmonautiku setkají v Jihoafrické republice.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Astronauti připravují vně ISS instalaci nových solárních panelů

Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Thomas Pesquet a japonské agentury JAXA Akihiko Hošide zahájili pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) věnovanou hlavně přípravě k instalaci dalších nových solárních panelů. Plánovaná délka jejich pobytu venku je šest hodin a 30 minut.
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Kosmonauti objevili na ruském modulu ISS trhliny

Ruští kosmonauti objevili při kontrole ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nové trhliny. Jsou sice jen na povrchu, ale zřejmě se časem mohou šířit. Agentuře RIA Novosti to řekl generální konstruktér ruské kosmické korporace RKK Eněrgija Vladimir Solovjov. Prodlužovat využívání ruského segmentu stanice po roce 2025 pokládá za riskantní.

Více souvisejících

astronauti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy