Tohle jsou největší záhady planety Mars

Washignton - Mars už od nepaměti přitahoval vědce, ale i zvídavé lidi. Specializovaný server space.com si připravil několik největších záhad, které před námi rudá planeta stále tají.

Planeta dvou tváří?

Otázka, která vědce trápí už celá desetiletí, a to proč jsou obě strany Marsu tak rozdílné. Severní polokoule je hladká, bez žádných kopců. Ve skutečnosti patří k nejplošším místům ve sluneční soustavě vůbec. Vědci odhadují, že to mohla vytvořit voda, která kdysi tekla po povrchu Marsu.

Jižní polokoule je naopak drsná, hornatá a plná kráterů, které mají hloubku i několik kilometrů, což je naprostý opak severu. Podle posledních objevů by za tímto nepoměrem mohl být obří meteorit, který na planetu dopadl hodně dávno a roztříštil se na mnoho "menších" kousků.

Methan v atmosféře?

Methan patří k nejjednodušším uhlovodíkům vůbec. Poprvé ho na Marsu objevila sonda Mars Express v roce 2003. A co je na tom tak zvláštního? Na Zemi je většina methanu v atmosféře produkována životem, například dobytkem. Proto vědce zajímá, odkud se na Marsu bere.

Podle měření se methan v atmosféře Marsu dostal v posledních 300 letech, takže poměrně v poslední době, když vezmeme celkové stáří planety. Methan můžou tvořit ale i sopečné činnosti. Pravdu snad odhalí sonda ExoMars, která by ještě tento rok měla vyletět k rudé planetě.

Byly na Marsu oceány?

Existuje mnoho důkazů, že voda na Marsu byla. Nyní už jsou ale šance, že se najde na povrchu velmi malé. Atmosférický tlak planety je příliš malý, aby mohla voda zůstat na povrchu. Jedinou možností jsou tmavá koryta na svahu hor, po kterých by jednou za čas mohla stékat slaná voda.

Četné mise ukázaly, že v minulosti bylo na Marsu dostatečné teplo, aby mohly být na povrchu obrovské oceány a řeky. Vědci ale nedokážou vysvětlit, jak to, že byla planeta tak horká, když Slunce bylo mnohem slabší. Existuje důkaz že minimálně na jednom místě byl oceán. Dále vědci naznačují, že Mars byl v minulosti studený a vlhký, a ne chladný a suchý, jak je tomu nyní.

Je na Marsu život?

Nejčastější otázka a zároveň asi jedna z největších záhad. Už od přistání první sondy Viking 1 je tato záhada stále nevyřešená a vše jsou pouze dohady. Tato sonda dokázala najít organické molekuly jako methyl chloridu a dichlormethan, později se ale ukázalo, že byly "přivezeny" ze Země spolu se sondou.

Samotný povrch Marsu je nepřátelský, je to chladná planeta, na kterou dopadá nebezpečné radioaktivní záření. Ale i na Zemi známe mnoho příkladů života v extrémním prostředí, bohužel na Marsu k tomu chybí jedna základní věc - více vody.

Můžou lidé žít na Marsu?

NASA chtěla poprvé dostat lidi na Mars už v roce 1981 a stálou základnu mít od roku 1988. Nicméně meziplanetární cesty představovaly velkou výzvu v minulém století, a to samé v podstatě platí i nyní, i když se pomalými krůčky lidstvo blíží k návštěvě Marsu.

Seznam věcí, s čím je potřeba se vypořádat by mohl být na celou knížku. Nejprve je potřeba zajistit potraviny, vodu, kyslík. Zjistit škodlivé účinky mikrogravitace, radiace, požárů na rudé planetě. Přistání, práce, bydlení a návrat dávají další stovky a tisíce otázek, na které se nejprve musí odpovědět.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars vesmír, Mars (stopy po vodě)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy