
Washignton - Mars už od nepaměti přitahoval vědce, ale i zvídavé lidi. Specializovaný server space.com si připravil několik největších záhad, které před námi rudá planeta stále tají.
Planeta dvou tváří?
Otázka, která vědce trápí už celá desetiletí, a to proč jsou obě strany Marsu tak rozdílné. Severní polokoule je hladká, bez žádných kopců. Ve skutečnosti patří k nejplošším místům ve sluneční soustavě vůbec. Vědci odhadují, že to mohla vytvořit voda, která kdysi tekla po povrchu Marsu.
Jižní polokoule je naopak drsná, hornatá a plná kráterů, které mají hloubku i několik kilometrů, což je naprostý opak severu. Podle posledních objevů by za tímto nepoměrem mohl být obří meteorit, který na planetu dopadl hodně dávno a roztříštil se na mnoho "menších" kousků.
Methan v atmosféře?
Methan patří k nejjednodušším uhlovodíkům vůbec. Poprvé ho na Marsu objevila sonda Mars Express v roce 2003. A co je na tom tak zvláštního? Na Zemi je většina methanu v atmosféře produkována životem, například dobytkem. Proto vědce zajímá, odkud se na Marsu bere.
Podle měření se methan v atmosféře Marsu dostal v posledních 300 letech, takže poměrně v poslední době, když vezmeme celkové stáří planety. Methan můžou tvořit ale i sopečné činnosti. Pravdu snad odhalí sonda ExoMars, která by ještě tento rok měla vyletět k rudé planetě.
Byly na Marsu oceány?
Existuje mnoho důkazů, že voda na Marsu byla. Nyní už jsou ale šance, že se najde na povrchu velmi malé. Atmosférický tlak planety je příliš malý, aby mohla voda zůstat na povrchu. Jedinou možností jsou tmavá koryta na svahu hor, po kterých by jednou za čas mohla stékat slaná voda.
Četné mise ukázaly, že v minulosti bylo na Marsu dostatečné teplo, aby mohly být na povrchu obrovské oceány a řeky. Vědci ale nedokážou vysvětlit, jak to, že byla planeta tak horká, když Slunce bylo mnohem slabší. Existuje důkaz že minimálně na jednom místě byl oceán. Dále vědci naznačují, že Mars byl v minulosti studený a vlhký, a ne chladný a suchý, jak je tomu nyní.
Je na Marsu život?
Nejčastější otázka a zároveň asi jedna z největších záhad. Už od přistání první sondy Viking 1 je tato záhada stále nevyřešená a vše jsou pouze dohady. Tato sonda dokázala najít organické molekuly jako methyl chloridu a dichlormethan, později se ale ukázalo, že byly "přivezeny" ze Země spolu se sondou.
Samotný povrch Marsu je nepřátelský, je to chladná planeta, na kterou dopadá nebezpečné radioaktivní záření. Ale i na Zemi známe mnoho příkladů života v extrémním prostředí, bohužel na Marsu k tomu chybí jedna základní věc - více vody.
Můžou lidé žít na Marsu?
NASA chtěla poprvé dostat lidi na Mars už v roce 1981 a stálou základnu mít od roku 1988. Nicméně meziplanetární cesty představovaly velkou výzvu v minulém století, a to samé v podstatě platí i nyní, i když se pomalými krůčky lidstvo blíží k návštěvě Marsu.
Seznam věcí, s čím je potřeba se vypořádat by mohl být na celou knížku. Nejprve je potřeba zajistit potraviny, vodu, kyslík. Zjistit škodlivé účinky mikrogravitace, radiace, požárů na rudé planetě. Přistání, práce, bydlení a návrat dávají další stovky a tisíce otázek, na které se nejprve musí odpovědět.
Související

Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu
vesmír, Mars , vesmír, Mars (stopy po vodě)
Aktuálně se děje
před 15 minutami

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
před 1 hodinou

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
před 2 hodinami

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
před 4 hodinami

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
před 4 hodinami

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
před 5 hodinami

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
před 6 hodinami

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
před 7 hodinami

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
před 7 hodinami

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
před 8 hodinami

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
před 9 hodinami

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
před 10 hodinami

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
před 10 hodinami

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
před 11 hodinami

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera
EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
Evropská unie plánuje výrazně zpřísnit kontrolu a regulaci čínských e-shopů Temu a Shein. Podle eurokomisaře pro spravedlnost Michaela McGratha ohrožují tyto platformy bezpečnost spotřebitelů i poctivé evropské podnikatele. A jeho postoj je jasný: „Jsem odhodlaný zasáhnout.“
Zdroj: Libor Novák