Tohle jsou největší záhady planety Mars

Washignton - Mars už od nepaměti přitahoval vědce, ale i zvídavé lidi. Specializovaný server space.com si připravil několik největších záhad, které před námi rudá planeta stále tají.

Planeta dvou tváří?

Otázka, která vědce trápí už celá desetiletí, a to proč jsou obě strany Marsu tak rozdílné. Severní polokoule je hladká, bez žádných kopců. Ve skutečnosti patří k nejplošším místům ve sluneční soustavě vůbec. Vědci odhadují, že to mohla vytvořit voda, která kdysi tekla po povrchu Marsu.

Jižní polokoule je naopak drsná, hornatá a plná kráterů, které mají hloubku i několik kilometrů, což je naprostý opak severu. Podle posledních objevů by za tímto nepoměrem mohl být obří meteorit, který na planetu dopadl hodně dávno a roztříštil se na mnoho "menších" kousků.

Methan v atmosféře?

Methan patří k nejjednodušším uhlovodíkům vůbec. Poprvé ho na Marsu objevila sonda Mars Express v roce 2003. A co je na tom tak zvláštního? Na Zemi je většina methanu v atmosféře produkována životem, například dobytkem. Proto vědce zajímá, odkud se na Marsu bere.

Podle měření se methan v atmosféře Marsu dostal v posledních 300 letech, takže poměrně v poslední době, když vezmeme celkové stáří planety. Methan můžou tvořit ale i sopečné činnosti. Pravdu snad odhalí sonda ExoMars, která by ještě tento rok měla vyletět k rudé planetě.

Byly na Marsu oceány?

Existuje mnoho důkazů, že voda na Marsu byla. Nyní už jsou ale šance, že se najde na povrchu velmi malé. Atmosférický tlak planety je příliš malý, aby mohla voda zůstat na povrchu. Jedinou možností jsou tmavá koryta na svahu hor, po kterých by jednou za čas mohla stékat slaná voda.

Četné mise ukázaly, že v minulosti bylo na Marsu dostatečné teplo, aby mohly být na povrchu obrovské oceány a řeky. Vědci ale nedokážou vysvětlit, jak to, že byla planeta tak horká, když Slunce bylo mnohem slabší. Existuje důkaz že minimálně na jednom místě byl oceán. Dále vědci naznačují, že Mars byl v minulosti studený a vlhký, a ne chladný a suchý, jak je tomu nyní.

Je na Marsu život?

Nejčastější otázka a zároveň asi jedna z největších záhad. Už od přistání první sondy Viking 1 je tato záhada stále nevyřešená a vše jsou pouze dohady. Tato sonda dokázala najít organické molekuly jako methyl chloridu a dichlormethan, později se ale ukázalo, že byly "přivezeny" ze Země spolu se sondou.

Samotný povrch Marsu je nepřátelský, je to chladná planeta, na kterou dopadá nebezpečné radioaktivní záření. Ale i na Zemi známe mnoho příkladů života v extrémním prostředí, bohužel na Marsu k tomu chybí jedna základní věc - více vody.

Můžou lidé žít na Marsu?

NASA chtěla poprvé dostat lidi na Mars už v roce 1981 a stálou základnu mít od roku 1988. Nicméně meziplanetární cesty představovaly velkou výzvu v minulém století, a to samé v podstatě platí i nyní, i když se pomalými krůčky lidstvo blíží k návštěvě Marsu.

Seznam věcí, s čím je potřeba se vypořádat by mohl být na celou knížku. Nejprve je potřeba zajistit potraviny, vodu, kyslík. Zjistit škodlivé účinky mikrogravitace, radiace, požárů na rudé planetě. Přistání, práce, bydlení a návrat dávají další stovky a tisíce otázek, na které se nejprve musí odpovědět.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars vesmír, Mars (stopy po vodě)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

včera

17. dubna 2025 21:53

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

17. dubna 2025 21:45

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland

Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy