Místo vašeho parkování, heslo na Facebook nebo email, pin k bankomatu a dalších X věcí si člověk musí každý den pamatovat. Těch věcí, na které byste měli myslet je hodně, takže není divu, že se občas na nějakou zapomene. Zapomínání ale můžete omezit co nejvíce pomocí těchto tipů, které přinesl server Independent.
1. Vytvořte si paměťový palác
Někteří můžou namítat, že to je jen výmysl scénáristů seriálu Sherlock, ale on ve skutečnosti existuje a funguje. Vše je založeno na myšlence, že prostorová paměť je mnohem silnější a díky ní si dokážeme mnohem lépe vzpomenout na konkrétní slova nebo předměty.
Paměťový palác může být například váš dům nebo byt. Velice snadno si vzpomenete, kde máte uložené sváteční nádobí, nebo například důležité dokumenty, ihned se vám vybaví skříň, nebo šuplík. Takto se to dá využít na všechno, ve své mysli si například vytvoříte scény s věcmi, které potřebujete koupit. Takže si mléko představíte ve vaně, bochník chleba položený na posteli apod. Vůbec to nemusí dávat smysl. Následně při psaní nákupního seznamu si na věci budete vzpomínat rychleji, protože je budete mít prostorově spojené ve vašem paláci v mysli.
2. Pozorujte detailně své okolí
Vizuální vzpomínky si tvoříme stejně jako kamera zaznamenává obraz. Ve filmech vznikne mnoho záběrů, které se vymazávají, ale pořád se s větší námahou dají ve většině případů dostat zpátky. S vizuálními vzpomínkami je to podobné. Věci, které bereme jako samozřejmost brzy zapomeneme, ale v mozku jsou pořád uložené, i když hluboko.
Důvod ztrácení věcí, jako jsou například klíče, peněženky nebo telefony je ten, že máme mnoho podobných vzpomínek. Jen si vzpomeňte kolikrát jste hodily klíče na postel, takové vzpomínky mozek ukládá hluboko a brzy začínají splývat a když máte takových míst více, kde odkládáte klíče, tak se stane, že mozek vzpomínky rozmaže a vy nevíte, kde jste je odložily.
Vylepšit vizuální vzpomínky se dá tak, že si ty věci, které splývají, musíte nějak oddělit od sebe. Například když klíče hodíte na postel, všimněte si, že tam máte taky položené červené tričko a snažte se to zapamatovat. Pak si mnohem lépe vybavíte, kde klíče skončily.
3. Mějte emocionální spojení s místem nebo objektem
Když budete mít nějaký druh emocionálního spojení s objektem nebo místem, dokážete si je mnohem lépe zapamatovat. Jedním příkladem za vše, jsou historky z dovolené.
Při nedávné kontrole, vědci z Harvardu a MIT zkoušeli, jak lidé reagují na fotky a jednoduché barvy na čtvercích. Celkově si lidé mnohem lépe zapamatovali podrobnosti z fotografií, než detaily o čtvercích a barvách. Vědci si myslí, že za to může to, že si lidé dokáží fotky propojit s vlastními zážitky, pocity a vzpomínkami, což umožňuje udržovat paměť bystřejší.
4. Vyzkoušejte mnemotehnickou pomůcku
Každá se ve škole učil "BeFeLeMe Pes Se VeZe", která nám pomáhala zapamatovat obojetné souhlásky. Nebo třeba "Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města", což je pomůcka k římským číslicím. "Mnemotechnické pomůcky nejsou nástrojem k učení, ale spíše pomáhají vytvářet struktury, díky kterým se snadněji dostaneme k tomu, co jsme se naučili," píše se v knize Make it Stick od Petera Browna, Henryho Roedigera a Marka McDaniela.
5. Propojte si lidi s věcmi
Například takového pekaře jako povolání si vybavíte mnohem lépe, než člověka s příjmením Pekař, kterého jste viděli jedenkrát za život. Příjmení Pekař pro vás nic neznamená, je to pro vás jen další nedůležitá vzpomínka, kterých máte kolem mnoho. Ale když si někoho spojíte s pekařem, tak si jej mnohem lépe zapamatujete.
Vybavíte si ho s velkou bílou čepicí na hlavě, jak celý od mouky připravuje bochníky chleba. Vytvoříte si tak druh mostu, mezi novou věcí (poznaní člověka se jménem Pekař) a něčím, co znáte od malička, tedy profesí pekaře. Takto si můžete mnohem lépe pamatovat osoby.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
před 1 hodinou

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
před 1 hodinou

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
před 1 hodinou

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
před 2 hodinami

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
před 3 hodinami

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
před 5 hodinami

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
před 6 hodinami

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
před 7 hodinami

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
včera

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
včera

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
včera

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
včera
Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
Čínský ministr zahraničí Wang I podle informací z diplomatických kruhů v neveřejném rozhovoru prohlásil, že Čína nemůže akceptovat porážku Ruska ve válce proti Ukrajině. Tento postoj měl vyjádřit během čtyřhodinového setkání s šéfkou unijní diplomacie Kajou Kallasovou, které proběhlo ve středu v Bruselu.
Zdroj: Libor Novák