Washington – Již delší dobu se lékaři obávají, že nadužívání antibiotik povede k tomu že si na ně bakterie vytvoří odolnost. Jedna taková bakterie se již objevila ve Spojených státech. Vědci ale nyní informují, že není třeba panikařit – zřejmě se jim totiž podařilo najít způsob, jak se s bakterií i tak vypořádat. Informoval o tom server Science Alert.
Rezistentní Staphylococcus aureus, který je známější pod označením MRSA, případně v češtině kvůli své odolnosti vůči léčbě methicilinem také jako methicilin-rezistentní zlatý stafylokok, je variantou stafylokoka, který se běžně vyskytuje například v nemocničním prostředí.
Za normálních okolností není obtížné tuto bakterii zničit, ale MRSA si vypracoval odolnost vůči většině dostupných antibiotik, což znamená, že se povrchní infekce snadno může změnit ve vážnou invazivní infekci, která může člověka ohrozit i na životě. Každoročně komplikace způsobené touto bakterií ve Spojených státech zabijí 11 tisíc lidí.
Jak ale nyní oznámil Jame McClintock z Alabamské univerzity v Birminghamu, vědcům se v antarktické mořské houbě Dendrilla membranosa podařilo najít zcela novou sloučeninu, která dostala název „darwinolid". Ta je podle předběžných testů schopna zabít 98,4 % buněk MRSA.
Vědci již tuto novou sloučeninu patentovali, ale zatím si ještě nejsou zcela jisti, jak přesně funguje. Laboratorní testy naznačují, že za její schopností ničit MRSA stojí její unikátní struktura. Dalším krokem by mělo být vytvoření této sloučeniny v laboratoři a její další výzkum, ale předběžné výsledky jsou podle nich velmi slibné.
Související
Vědci hlásí revoluční objev: S pomocí AI vyvinuli antibiotika proti superbakteriím
Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu
antibiotika , lékaři , antarktida
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub