Šance na mimozemský život na Titanu se stále zvyšují. Vědci na něco přišli

New York – Když přijde na hledání života ve vesmíru, vědci mají sklon zaměřovat se na hledání planet a měsíců, kde může být voda v kapalném stavu, nyní se ale ukázalo, že na Saturnově měsíci Titan by mohl existovat život i bez toho.

Výzkumníci ve Spojených státech analyzovali chemické složení Titanu a v atmosféře objevili molekuly kyanovodíku, což by mohlo otevřít cestu pro různé formy života. Kyanovodík totiž reaguje za vzniku polymerům, což by mohla být možná cesta pro život.

„Takový polyimine může existovat v různých strukturách a dosahují pozoruhodných věcí při nízkých teplotách, a to zejména v podmínkách, které panují na Titanu," řekl chemik Martihn Rahm z Cornellovy univertziy v New Yorku.

Měsíc Titan je velmi podobný Zemi v tom, že na povrchu je mnoho jezer, řek a moří, které jsou ale spíše tvořeny tekutým metanem a etanem, než vodou. Dusík a metan v ovzduší je příliš toxický pro lidi, aby na měsíci dokázali přežít, ale podle vědců by z těch podmínek mohly prosperovat jiné formy života.

Studie navazuje na misi sondy Cassini, která probíhá už téměř 20 let. V roce 2005 sonda přistála na Titanu, což přineslo mnoho zajímavých poznatků. Z nich pak vědci vydedukovali dvě šance, kde by na měsíci mohl existovat život. První je v kapalné vodě pod zamrzlým povrchem, druhá je pak tady ta s polymery, která by v případě prokázání, že tomu doopravdy je, znamenala průlom v hledání mimozemského života, jak píše server Science Alert. Hledání po životě by se totiž mohlo rozšířit na planety, které se nepodobají Zemi a nemají vodu v kapalném stavu.

Související

Více souvisejících

vesmír, Saturn měsíc

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy