Archeologové vyzvedli rakev Tycha Braha, v hrobce našli kosti i koště

Praha - Tým archeologů vyzvedl v pondělí odpoledne rakev s ostatky dánského astronoma Tychona Braheho z Týnského chrámu.

Rakev převezou do laboratoří Národního muzea v Dolních Počernicích, kde experti vyjmou jeho ostatky a budou zkoumat příčinu úmrtí, sdělil Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu. Odborníci nejprve během pondělního dopoledne odstranili náhrobní desku a pustili se do odstranění zásypu z klenby hrobky. V zásypu nalezli nejen střepy a lidské kosti, ale také úlomky mramorových náhrobků a kus papíru s kolkem. "To souvisí s otevřením hrobky v roce 1901. Nález lidských kostí není nic neobvyklého, souvisí s překopáváním hrobů," řekl Dragoun.

Zhruba hodinu po poledni vyvrtali otvor, kterým spustili do hrobky minikameru. "Záběry nám napověděly, ve kterých místech bylo nejlepší začít s rozebíráním klenby tak, aby se nepoškodila," sdělil Dragoun. Proti původním předpokladům museli archeologové zvětšit otvor, kterým schránku vytahovali. Náhrobní kámen totiž nekopíroval přesně hrobku astronoma.

Záběry minikamery potvrdily, že v jižní části hrobky je rakev s ostatky Tychona, v severní je rozpadlá schránka s ostatky jeho manželky, uvedl pro Mediafax Jaroslav Podliska, šéf archeologického týmu Národního památkového ústavu. Hrobka je hluboká 1,5 metru, kromě dvou schránek v ní uložených jsou tam i lidské kosti. Archeologové se domnívají, že jsou to kosti Tychonovy manželky. Objevili také část dřevěného koštěte. Myslí si, že pochází z roku 1901, kdy byla hrobka otevřena a badatelé ho tam zapomněli. Tým odborníků nyní zpracovává digitální dokumentaci.

V laboratořích Národního muzea v Dolních Počernicích budou experti zkoumat Braheho ostatky a zjišťovat pravou příčinu úmrtí slavného vědce. Na analýze budou souběžně pracovat dva týmy vědců - český a dánský. Experti by měli zjišťovat přítomnost a složení rtuti v těle Tychona Braheho, která je považována za nejpravděpodobnější příčinu jeho smrti.

Rakev zřejmě experti otevřou ještě v pondělí večer. Podle toho, co v ní objeví, rozhodnou o dalším postupu bádání. Odeberou dvojmo vzorky, které budou v řádech milimetrů. Odborníci chtějí zjistit nejen příčinu smrti Tychona Braheho, ale také třeba, jakými nemocemi trpěl, prostě poznatky o jeho zdravotním stavu.

Při vyzvednutí schránky nebylo nic, co by odborníky překvapilo. Jediné, co je zaskočilo, bylo, že hrobka nebyla udržovaná ani vyčištěná, našli zde spoustu věcí, které zde neměly co dělat, uvedl Dragoun. Právě po pondělním otevření bude hrobka důkladně vyčištěna.

Rakev se naopak nachází v zachovalém stavu, není poškozená časem ani přírodními živly, například povodněmi.

V pátek 19. listopadu se rakev s ostatky vrátí zpátky do útrob Týnského chrámu.

Tycho Brahe byl dánský astronom, astrolog a alchymista, který zemřel v roce 1601 v Praze. O okolnostech jeho smrti se však i po 409 letech stále spekuluje. Někteří historici tvrdí, že se Brahe otrávil sám, a to požitím léčivého lektvaru vlastní výroby. Jednou z jeho ingrediencí totiž měla být i rtuť. Další z teorií badatelova úmrtí hovoří o tom, že se stal obětí vraždy. Také v tomto případě se ale historici rozcházejí. Zatímco někteří viní z Tychonovy smrti Jana Keplera, který měl o vědcův život usilovat s vidinou přivlastnit si jeho astronomické záznamy, jiní vraždu přisuzují Tychonovu vzdálenému příbuznému, šlechtici jménem Erik Brahe. Ten měl Tychona sprovodit ze světa na pokyn dánského krále Kristiána IV.

O opětovnou exhumaci Tychona Braheho požádalo Dánsko loni v lednu.

Související

Zámek v Benátkách nad Jizerou.

Benátky nad Jizerou. Místo, odkud se pozorovaly hvězdy a určoval osud

Malebné město Benátky nad Jizerou leží v okrese Mladá Boleslav asi 30 km od hlavního města Prahy. Historie místa spadá již do 14. století. Velké slávy se však město dočkalo především v období renesance, kdy na místním zámku na přání Rudolfa II. pobýval slavný alchymista a astronom Tycho Brahe.
Ostatky Tychona Braheho opět pohřbívají

Ostatky Tychona Braheho opět pohřbívají

Praha - Ostatky dánského astronoma Tychona Braheho se v pátek v podvečer vracejí zpět do hrobu v pražském Týnském chrámu. Vše se koná za doprovodu modlitby žalmu v dánštině.

Více souvisejících

Tycho Brahe

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 37 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 59 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy