Praha - Tým archeologů vyzvedl v pondělí odpoledne rakev s ostatky dánského astronoma Tychona Braheho z Týnského chrámu.
Rakev převezou do laboratoří Národního muzea v Dolních Počernicích, kde experti vyjmou jeho ostatky a budou zkoumat příčinu úmrtí, sdělil Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu. Odborníci nejprve během pondělního dopoledne odstranili náhrobní desku a pustili se do odstranění zásypu z klenby hrobky. V zásypu nalezli nejen střepy a lidské kosti, ale také úlomky mramorových náhrobků a kus papíru s kolkem. "To souvisí s otevřením hrobky v roce 1901. Nález lidských kostí není nic neobvyklého, souvisí s překopáváním hrobů," řekl Dragoun.
Zhruba hodinu po poledni vyvrtali otvor, kterým spustili do hrobky minikameru. "Záběry nám napověděly, ve kterých místech bylo nejlepší začít s rozebíráním klenby tak, aby se nepoškodila," sdělil Dragoun. Proti původním předpokladům museli archeologové zvětšit otvor, kterým schránku vytahovali. Náhrobní kámen totiž nekopíroval přesně hrobku astronoma.
Záběry minikamery potvrdily, že v jižní části hrobky je rakev s ostatky Tychona, v severní je rozpadlá schránka s ostatky jeho manželky, uvedl pro Mediafax Jaroslav Podliska, šéf archeologického týmu Národního památkového ústavu. Hrobka je hluboká 1,5 metru, kromě dvou schránek v ní uložených jsou tam i lidské kosti. Archeologové se domnívají, že jsou to kosti Tychonovy manželky. Objevili také část dřevěného koštěte. Myslí si, že pochází z roku 1901, kdy byla hrobka otevřena a badatelé ho tam zapomněli. Tým odborníků nyní zpracovává digitální dokumentaci.
V laboratořích Národního muzea v Dolních Počernicích budou experti zkoumat Braheho ostatky a zjišťovat pravou příčinu úmrtí slavného vědce. Na analýze budou souběžně pracovat dva týmy vědců - český a dánský. Experti by měli zjišťovat přítomnost a složení rtuti v těle Tychona Braheho, která je považována za nejpravděpodobnější příčinu jeho smrti.
Rakev zřejmě experti otevřou ještě v pondělí večer. Podle toho, co v ní objeví, rozhodnou o dalším postupu bádání. Odeberou dvojmo vzorky, které budou v řádech milimetrů. Odborníci chtějí zjistit nejen příčinu smrti Tychona Braheho, ale také třeba, jakými nemocemi trpěl, prostě poznatky o jeho zdravotním stavu.
Při vyzvednutí schránky nebylo nic, co by odborníky překvapilo. Jediné, co je zaskočilo, bylo, že hrobka nebyla udržovaná ani vyčištěná, našli zde spoustu věcí, které zde neměly co dělat, uvedl Dragoun. Právě po pondělním otevření bude hrobka důkladně vyčištěna.
Rakev se naopak nachází v zachovalém stavu, není poškozená časem ani přírodními živly, například povodněmi.
V pátek 19. listopadu se rakev s ostatky vrátí zpátky do útrob Týnského chrámu.
Tycho Brahe byl dánský astronom, astrolog a alchymista, který zemřel v roce 1601 v Praze. O okolnostech jeho smrti se však i po 409 letech stále spekuluje. Někteří historici tvrdí, že se Brahe otrávil sám, a to požitím léčivého lektvaru vlastní výroby. Jednou z jeho ingrediencí totiž měla být i rtuť. Další z teorií badatelova úmrtí hovoří o tom, že se stal obětí vraždy. Také v tomto případě se ale historici rozcházejí. Zatímco někteří viní z Tychonovy smrti Jana Keplera, který měl o vědcův život usilovat s vidinou přivlastnit si jeho astronomické záznamy, jiní vraždu přisuzují Tychonovu vzdálenému příbuznému, šlechtici jménem Erik Brahe. Ten měl Tychona sprovodit ze světa na pokyn dánského krále Kristiána IV.
O opětovnou exhumaci Tychona Braheho požádalo Dánsko loni v lednu.
Související
Benátky nad Jizerou. Místo, odkud se pozorovaly hvězdy a určoval osud
Ostatky Tychona Braheho opět pohřbívají
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 37 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 59 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák