Brána do pekel se otevírá? Něco se děje, varují vědci + VIDEO

Je známa jako „Kouřící hora“ nebo „Brána do pekel“. Sopka Erta Ale ležící poblíž etiopské a eritrejské hranice je známá díky svým lávovým jezerům, která neustále bublají a stříkají z kráterů. Jak ale ukazují nové záběry NASA, objevila se nová asi sedmikilometrová trhlina, která působila rozlití velkého množství lávy.

Sopka je známá tím, že se na jejím vrcholu nachází obvykle jedno někdy i dvě aktivní lávová jezera, která občas přetečou na jižní svah. Je pozoruhodná nejdéle existujícím lávovým jezerem přetrvávajícím již od počátku 20. století. Jak poukazují vědci, na jižním svahu teď začíná být velmi živo.

Fissure Eruptions on Erta Ale https://t.co/piAAsEPKVO #NASA pic.twitter.com/a7nExEjTsI

— NASA Earth (@NASAEarth) 27. ledna 2017

Poslední velká erupce nastala v září 2005. bylo při ní zabito stádo asi 250 hospodářských zvířat a tisíce místních obyvatel byly nuceny uprchnout. Další evakuace proběhla v srpnu 2007. Zatím poslední erupce přišla v lednu roku 2008.

Podle zpráv serveru Volcano Discovery se 21. ledna 2017 se otevřela nová trhlina velká asi 7 kilometry, ze které se vylilo velké množství lávy. Alespoň jedno z lávových jezer zaznamenalo větší příliv lávy, což vedlo k přetečení a intenzivnímu rozstřiku. Měření podle serveru naznačují, že se také zvýšila okolní teplota.

Portugalský fotograf a cestovatel Joel Santos (38) nad bublající jezera, jejichž teplota je vyšší než 1100 stupňů Celsia, vyslal dron - zatímco on sám stál jen metr od okraje. Podle svých slov si uvědomuje nebezpečí spojená s natáčením tohoto potenciálně devastujícího přírodního fenoménu. „Byl to jeden z nejnebezpečnějších projektů, které jsem udělal, protože jsem byl jen 20 metrů od lávy, jeden metr od okraje,“ přiznal.

Erta Ale, Ethiopia pic.twitter.com/sOY0VR7L5A

— Earth Pics (HD) (@EarthPixHD) 31. ledna 2017

„Skutečný problém Erta Ale je to, že se kráter stále mění, protože se lávové jezero pohybuje nahoru a dolů, a když přeteče, mění se terén kolem něj. Můžete si myslet, že stojíte na pevné zemi, ale stejně tak to může být měkké a vy dáte nohu do lávy. Musíte být velmi opatrní. "

„Potřeboval jsem být tak blízko, abych vše mohl sledovat dronem, protože vlny veder jsou natolik velké, tak silné, že mohou způsobit, že se roztaví nebo selže. Musel jsem být velice trpělivý. Každé dvě nebo tři minuty můžete slyšet syčení a cítit malý tlak pod sopkou a najednou - nemůžete předvídat, kdy - se prasklina otevře. Pak je to jako ohňostroj - celá sopka začíná chrlit lávu do vzduchu,“ popisuje. Připomíná také, že sopka leží blízko hranic s Eritreou, se kterou má Etiopie velmi složitý vztah. I proto je podle něj nutné mít při cestě na sopku vojenský doprovod.

Související

Sopka Etna

Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna je aktivní už několik týdnů a o uplynulém víkendu opět donutila místní úřady na Sicílii zastavit letecký provoz. Za přibližně měsíc šlo už o třetí takové omezení provozu na letišti v Catanii, uvedl web DW s odvoláním na agentury Reuters a AFP. 

Více souvisejících

sopky Eritrea Etiopie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 18 minutami

před 22 minutami

před 49 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy