Jak chránit živé před mrtvými? Vědci zkoumali zohavená těla v tajemné vesnici a zjistili velmi zajímavé věci

HISTORIE – Ačkoliv by se mohlo zdát, že zombie jsou fenoménem moderní doby díky různým knihám, počítačovým hrám, filmům a seriálům, opak je pravdou. Vědci zjistili, že strach z „nemrtvých“ měli už lidé ve středověku.

Středověk byla v Anglii hodně těžká doba. Nejen, že se lidé museli mít na pozoru před revoltujícími venkovany, drancováním Vikingů a černou smrtí, ale kromě toho měli strach z nemrtvých neboli zombie.

Výzkumníci ze skupiny Historic England a univerzity v Southamptonu v nové studii publikované v magazínu Journal of Archaeological Science Reports uvádí, že našli na „první dobrý archeologický důkaz“, že lidé ve středověké Anglii věřili na nemrtvé.

Vědci uvádí, že vesničané v osadě Wharram Percy, v severním Yorkshire rozřezávali, rozkouskovávali, mrzačili a pálili zbytky mrtvých. Porovnali proto tyto poznatky s historickými dokumenty a na základě svých zjištění věří, že je pravděpodobné, že těla byla zmrzačena ze strachu, že by mohla znovu povstat ze svých hrobů.

Archeologové ve Wharram Percy vykopali 137 kusů kostí, které patří nejméně 10 různým lidem a které jsou datovány do 11. až 14. století. Na kostech byly objeveny popáleniny a další značky zřejmě vytvořené nožem. Tyto symboly se nacházely především kolem lebky a na krku. To podle expertů naznačuje, že lidé nebyli zmasakrováni kvůli masu během hladomoru, ale že jejich těla byla násilně rozcupována.

Jak poukazuje server IFL Science, některé kultury mrzačily mrtvé nežádoucí a cizí lidi, tyto mrtvoly nicméně prokazatelně patřily tamním obyvatelům. „Izotopy stroncia v zubech odráží geologii, v níž jedinec žil, když se v dětství vytvářely jeho zuby,“ vysvětluje Alistair Pike z University of Southampton, který vedl analýzu zubů mrtvých. „Porovnání mezi izotopy v zubech a geologie kolem Wharram Percy naznačuje, že vyrostli v blízkosti místa, kde byli pohřbeni, případně přímo v obci,“ dodal.

Ale proč tedy byli někteří členové komunity po smrti takto zohaveni? Ve středověku existovala lidová víra, že mrtvoly by mohly povstat ze svých hrobů a způsobit katastrofu živým, šířit choroby a násilně útočit. Ti, kteří vedli „zlý“ život nebo měli nevyřízené účty s živými, byli obzvláště náchylní k tomuto chování. Středověcí spisovatelé potvrzují, že lidé jejich tělům sekali hlavy, pálili je, nebo jinak ničili tělo všemi dostupnými prostředky.

„Představa, že kosti nalezené v Wharram Percy jsou pozůstatky těl spálených a rozsekaných lidí a že toto opatření mělo zastavit jejich návrat z hrobů, je pod tíhou důkazů to nejlepší vysvětlení,“ uvádí Simon Mays ze skupiny Historic England . „Máme-li pravdu, pak je to první platný archeologický důkaz pro tuto praxi,“ dodává.

Související

Více souvisejících

zajímavosti historie archeologové Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy