Svět středověké symboliky: Gotické katedrály k lidem "mluví"

HISTORIE - Středověké katedrály dodnes udivují svojí vznešeností a krásou. Jsou dominantami mnoha měst a cíli turistického zájmu. Katedrály jakožto domovy Boží měly vzbuzovat úctu a vyvolávat dechberoucí úžas. Nebyly jen mlčenlivými objekty, nýbrž měly zjevovat posvátná tajemství.

Pro středověkého člověka neznalého písma katedrály sloužily jako svého druhu kniha křesťanských dějin. Věřící byl jejich prostorovým uspořádáním veden k účasti na posvátném dění a symbolicky se stával členem nebeské komunity. Struktura katedrál byla uspořádaného podle jistého liturgického řádu, který si věřící osvojoval. Prostřednictvím liturgických rituálních aktů se věřící účastnil Božích dějin spásy.  

Centrálním bodem katedrály a na ní navázaného liturgického života byl hlavní oltář, umístěný  v kněžišti (presbytáři) zpravidla na východě, symbolizující Krista jako slunce dávající život. Kristova spasitelská úloha je též vyjadřována křížem, který zpravidla byl na hlavním oltáři. Kříž označuje milník posvátných dějin, kdy Ježíš Kristus zemřel za lidské hříchy a byl vzkříšen, aby tak přinesl odpuštění a naději celému světu.Některé katedrály mají na podlaze vyrytý obraz labyrintu. Ten má znázorňovat bloudění člověka, který nakonec ale nalezne cestu, a to cestu kříže.   

Věřící, kteří vstupovali do katedrály, symbolicky překračovali práh mezi tímto světským světem a tím nebeským.  Tento přechod byl znázorněn jako Poslední soud, jehož obraz býval na západním portále nad vchodem. Věřící tak metaforicky přicházel od západu k východu, tj. od konce a smrti k novému začátku a životu.  Skrze očisťující bránu Posledního soudu vstupoval do Nebeského Jeruzaléma, jehož byla katedrála liturgickým a mystickým obrazem. Vchod býval ozdoben různými anděly a světci, kteří představovali Boží vojsko chránící Nebeský Jeruzalém, jakožto i démony, jejichž podoba měla zajistit, že zaženou temné síly, obklopující věřícího.

Původ gotických katedrál

Vznik gotických katedrál byl motivován teologicky, ale i prakticky. První gotická katedrála byla postavena ve 30. letech 12 století opatem Sugerem ze Saint Denis. Suger řešil otázku, jak zvelebit ne vždy úplně estetické románské kostely. Zároveň se potýkal s tím, jak maximalizovat jejich vnitřní prostor, aby se do nich vešlo vetší množství poutníků putujících za ostatky světců, aniž by je ale příliš prodloužil kvůli omezením středověké městské zástavby. Suger prostřednictvím klenutých stropů a pilířů odstranil nutnost tlustých zdí, typických pro románský sloh. Vnitřek se díky tomu uvolnil a „provzdušnil“.

Suger byl ovlivněn dílem novoplatonika Pseudo-Dionýsia Areopagitského. Novoplatonici spojovali dobro s krásou. Estetická kvalita pro ně byla znamením nadzemského Dobra, tj. Boha. Podle Pseudo- Dionýsia Boží sláva a majestátnost se jako světlo od slunce šíří do nižších sfér, které obýváme. Úkolem lidstva podle něj je se k tomuto zdroji světla navrátit skrze vzestup nebeskými hierarchiemi. Tohoto návratu je dosaženo skrze mystické rozjímání.

Suger dal doslovně těmto myšlenkách tvar. Jeho snaha ztvárnit pronikání Božského světla do temnot našeho světla dala vzniknout nádherným pestrobarevným oknům, které dodnes neztratily nic ze svého půvabu. Světlo skrze ně proudící nabývá až mystického charakteru a důmyslně vyvolává pocit Božího světla, co povznáší ducha a přináší tajuplnou moudrost. Pseudo-Dionýsiova chvála krásy a světla vedla k tomu, že Suger vytvořil skutečně estetický skvost.

Server Presbyformed poukazuje na ještě jednu symbolickou rovinu gotických katedrál, která jen částečně měla co do činění s teologií. Církev byla v době výstavby gotických katedrál na vrcholu. Katedrály byly jejím způsobem, jak oznámit svou politickou a duchovní moc. Tento symbolický aspekt lze nejlépe rozeznat v přesunu „triumfálního" oblouku – který v římské říši původně označoval vítězství císařů – z lodi ke vchodu, aby každý viděl triumf církve. A vzhledem k tomu, že katedrály se dodnes těší velké oblibě návštěvníků, církev skutečně zvítězila -  přinejmenším na poli architektury.   

Související

Náboženství, ilustrační fotografie

Německé církve opouští rekordní počet věřících, podle odborníků kvůli obtěžování

 V loňském roce opustil křesťanské církve v Německu rekordní počet lidí. Ukazuje to studie, kterou dnes zveřejnil Institut německého hospodářství (IW). Údaj vyplývá z vývoje daňových odvodů, které mohou Němci poukázat církvím, kterých jsou členové. Příspěvky ve srovnání s předloňským rokem mírně vzrostly. V reálných hodnotách ale klesly, a nepříznivý trend bude zřejmě pokračovat i v příštích letech.
Papež František

Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy

Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy, což je orgán Vatikánu, který lze zjednodušeně přirovnat k ministerstvu. Do Kongregace pro biskupy, která papeži navrhuje kandidáty do biskupských úřadů, také poprvé usedne žena, která je laická věřící. Informoval o tom dnes server Vatican News.

Více souvisejících

křesťanství Katedrála sv. Víta architektura kultura historie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy