HISTORIE - Středověké katedrály dodnes udivují svojí vznešeností a krásou. Jsou dominantami mnoha měst a cíli turistického zájmu. Katedrály jakožto domovy Boží měly vzbuzovat úctu a vyvolávat dechberoucí úžas. Nebyly jen mlčenlivými objekty, nýbrž měly zjevovat posvátná tajemství.
Pro středověkého člověka neznalého písma katedrály sloužily jako svého druhu kniha křesťanských dějin. Věřící byl jejich prostorovým uspořádáním veden k účasti na posvátném dění a symbolicky se stával členem nebeské komunity. Struktura katedrál byla uspořádaného podle jistého liturgického řádu, který si věřící osvojoval. Prostřednictvím liturgických rituálních aktů se věřící účastnil Božích dějin spásy.
Centrálním bodem katedrály a na ní navázaného liturgického života byl hlavní oltář, umístěný v kněžišti (presbytáři) zpravidla na východě, symbolizující Krista jako slunce dávající život. Kristova spasitelská úloha je též vyjadřována křížem, který zpravidla byl na hlavním oltáři. Kříž označuje milník posvátných dějin, kdy Ježíš Kristus zemřel za lidské hříchy a byl vzkříšen, aby tak přinesl odpuštění a naději celému světu.Některé katedrály mají na podlaze vyrytý obraz labyrintu. Ten má znázorňovat bloudění člověka, který nakonec ale nalezne cestu, a to cestu kříže.
Věřící, kteří vstupovali do katedrály, symbolicky překračovali práh mezi tímto světským světem a tím nebeským. Tento přechod byl znázorněn jako Poslední soud, jehož obraz býval na západním portále nad vchodem. Věřící tak metaforicky přicházel od západu k východu, tj. od konce a smrti k novému začátku a životu. Skrze očisťující bránu Posledního soudu vstupoval do Nebeského Jeruzaléma, jehož byla katedrála liturgickým a mystickým obrazem. Vchod býval ozdoben různými anděly a světci, kteří představovali Boží vojsko chránící Nebeský Jeruzalém, jakožto i démony, jejichž podoba měla zajistit, že zaženou temné síly, obklopující věřícího.
Původ gotických katedrál
Vznik gotických katedrál byl motivován teologicky, ale i prakticky. První gotická katedrála byla postavena ve 30. letech 12 století opatem Sugerem ze Saint Denis. Suger řešil otázku, jak zvelebit ne vždy úplně estetické románské kostely. Zároveň se potýkal s tím, jak maximalizovat jejich vnitřní prostor, aby se do nich vešlo vetší množství poutníků putujících za ostatky světců, aniž by je ale příliš prodloužil kvůli omezením středověké městské zástavby. Suger prostřednictvím klenutých stropů a pilířů odstranil nutnost tlustých zdí, typických pro románský sloh. Vnitřek se díky tomu uvolnil a „provzdušnil“.
Suger byl ovlivněn dílem novoplatonika Pseudo-Dionýsia Areopagitského. Novoplatonici spojovali dobro s krásou. Estetická kvalita pro ně byla znamením nadzemského Dobra, tj. Boha. Podle Pseudo- Dionýsia Boží sláva a majestátnost se jako světlo od slunce šíří do nižších sfér, které obýváme. Úkolem lidstva podle něj je se k tomuto zdroji světla navrátit skrze vzestup nebeskými hierarchiemi. Tohoto návratu je dosaženo skrze mystické rozjímání.
Suger dal doslovně těmto myšlenkách tvar. Jeho snaha ztvárnit pronikání Božského světla do temnot našeho světla dala vzniknout nádherným pestrobarevným oknům, které dodnes neztratily nic ze svého půvabu. Světlo skrze ně proudící nabývá až mystického charakteru a důmyslně vyvolává pocit Božího světla, co povznáší ducha a přináší tajuplnou moudrost. Pseudo-Dionýsiova chvála krásy a světla vedla k tomu, že Suger vytvořil skutečně estetický skvost.
Server Presbyformed poukazuje na ještě jednu symbolickou rovinu gotických katedrál, která jen částečně měla co do činění s teologií. Církev byla v době výstavby gotických katedrál na vrcholu. Katedrály byly jejím způsobem, jak oznámit svou politickou a duchovní moc. Tento symbolický aspekt lze nejlépe rozeznat v přesunu „triumfálního" oblouku – který v římské říši původně označoval vítězství císařů – z lodi ke vchodu, aby každý viděl triumf církve. A vzhledem k tomu, že katedrály se dodnes těší velké oblibě návštěvníků, církev skutečně zvítězila - přinejmenším na poli architektury.
Související

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité

Německé církve opouští rekordní počet věřících, podle odborníků kvůli obtěžování
křesťanství , Katedrála sv. Víta , architektura , kultura , historie
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
včera

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
včera
Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák