Žijí mezi námi? Nejdrsnější prehistorický predátor možná přežil na dně oceánů

Megalodon by se dal jednoduše popsat jako stroj na zabíjení. Prehistorický žralok dosahoval velikosti letadla a se svými čtyřiceti metry na délku a 20 centimetrů dlouhými zuby mu dosud nedokázal konkurovat žádný jiný mořský ani suchozemský dravec. Podle odborníků vyhynul, jiní ale tvrdí, že přežil. A ukrývá se v nejhlubších neprobádaných vodách.

Megalodon obýval světové oceány a moře po dlouhých 15 milionů let. Před více než jeden a půl milionem let ale za záhadných okolností vyhynul a dodnes nikdo neví proč. Odborníci se ani nedokáží shodnout na jeho přesných rozměrech a zatímco někteří uvádí, že dosahoval pouze délky paneláku, tedy asi 20 metrů, jiní hovoří až o čtyřiceti metrech.

Prehistorický žralok vážil zhruba 60 tun a rozpětí čelistí dosahovalo délky necelých dvou metrů. Snadno by tak spolkl člověka nebo jinou větší rybu. S největší pravděpodobností se ale živil velrybami a jinými žraloky, které s vyhynutím megalodona ztratily přirozeného nepřítele. Jediný, kdo jim zůstal, je člověk.

Proč megalodon vyhynul dodnes nikdo přesně neví. Podle jedné z teorií za to může změna teploty oceánů a moří, ke které došlo nástupem doby ledové. Tato teorie nahrává lidem, kteří věří, že megalodon ve skutečnosti nevyhynul, ale žije na místech, která člověk dodnes neprozkoumal.

Ponechme stranou odborná bádání a podívejme se zpět do historie. Lidé dříve věřili, že v oceánech žijí obří krakatice. Nikdo je nikdy živé nespatřil, přesto nedávné nálezy jejich mrtvých těl potvrdily, že teorie se může stát reálnou. V nejhlubších vodách se tak opravdu pohybují hlavonožci dosahující několika metrových až desetimetrových délek, kteří donedávna sloužili pouze jako hororové historky pro rybáře.

Podobná situace by se mohla týkat i megalodona. Na konci 19. století objevili britští námořníci jeho zuby, jejichž stáří se datuje zhruba 10 tisíc let nazpátek. Vzhledem k tomu, že tvor měl vyhynout před více než milionem let, se vyrojily první spekulace.

Těm nahrály výpovědi svědků, většinou rybářů, kteří několikrát obrovského žraloka spatřili. Jedna z teorií dokonce tvrdí, že se objevil poblíž nacistických ponorek za druhé světové války, což má dokládat i dobová fotografie. Z ní ale nejde poznat, o jakého tvora, se jedná. 

Existenci obřího žraloka nepopírají ani někteří odborníci, kteří přiznali, že v oblasti Kalifornského zálivu žijí určité druhy ryb, které jsou oproti svým soukmenovcům v jiných částech světa až třikrát větší. Jiné teorie ale tvrdí, že by se žralok mohl ukrývat na dně Mariánského příkopu. Kde přesně žije a jestli vůbec ale nadále zůstává záhadou.

Související

Více souvisejících

žraloci Megalodon Zvířata

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy