Stačilo 30 sekund a dinosauři mohli pád asteroidu přežít. A my bychom tu dnes nebyli

Dinosauři mohli přežít, stačilo by, aby asteroid, který podle všeho způsobil jejich vyhynutí, dopadl na Zemi jen o několik vteřin dříve nebo naopak později. Uvádí to stanice BBC s odvoláním na odborníky.

Pokud by asteroid dopadl na povrch naší planety o 30 vteřin dříve nebo později, nemuseli by se lidé vůbec stát dominantním druhem na Zemi, myslí si odborníci. V tu chvíli by totiž skála dopadla do moře a způsobila by mnohem menší chaos.

Až tři čtvrtiny života na Zemi byly zničeny okamžitě po dopadu asteroidu, zatímco zbytek dinosaurů zahynula během několika málo let. Dopad kusu skály z vesmíru způsobil oblak prachu tak obrovský, že naplnil ovzduší a zastínil Slunce, což vedlo k drastické a náhlé změně klimatu, která nakonec způsobila nedostatek potravin na celé Zemi.

Stačilo ale o několik vteřin jiné načasování a dinosauři mohli vše bez problému přežít, uvádí BBC ve svém novém dokumentu. Pořad „Den, kdy vymřeli dinosauři“ ukazuje, že asteroid před 66 miliony let zasáhl pobřeží Yukatánu v Mexiku. Pokud by k nárazu došlo o chloupek později nebo naopak dříve, dopadl by do hlubokých vod někde v Atlantiku nebo Pacifiku.

Sean Gulick, profesor geofyziky na University of Texas v Austinu, uvádí: „Asteroid zasáhl Zemi na velmi nešťastném místě.“ Když narazil do povrchu Země, dostalo se do atmosféry až 100 miliard tun sulfidů. Profesorka Joanna Morgan z Imperial College London k tomu dodává: „To stačilo k ochlazení planety na celou dekádu a k vyhlazení většiny života.“

Nicméně ztráta dinosaurů znamená určitě zisk pro lidstvo. Smrt velkých predátorů vydláždila cestu pro drobné savce, kterým se poté začalo dařit. A nakonec se vyvinuli i lidé. Profesorka Alice Robertsová pro The Times uvedla, že „je pravděpodobné, že kdyby to nebylo tohoto asteroidu, nebyli bychom tu dnes my.“

Související

Více souvisejících

Dinosauři asteroid Země vesmír, asteroidy Vědci

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 48 minutami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy