Jak přežít první hodiny po jaderném útoku? Je užitečné tohle vědět

Chrastění jadernými zbraněmi mezi USA a Severní Koreou vzbuzuje strach především u států, které leží v blízkosti Korejského poloostrova. Přestože Česká republika mezi ně nepatří, je dobré vědět, jak přežít první hodiny po jaderném útoku. Nikdy nevíte, kdy se vám podobné informace budou hodit – stejně jako třeba znalost první pomoci.

Čím více toho víte, tím lépe. Třeba se rozhodnete vydat do Japonska nebo Jižní Koreje. A v takovém případě se vám následující rady určitě budou hodit.

Velikost a tím o následky svržení atomové bomby se mohou lišit, samotný výbuch může zasáhnout oblasti i kilometry vzdálené. Pokud se ocitnete přímo v místě výbuchu, obáváme se, že vám nepomůže nic. Pokud ale budete o něco dále, naděje na záchranu existuje. Hlavní je dostat se co nejdále od místa exploze a schovat se před radioaktivitou.

Server Ready.gov, který nabízí rady, jak se chovat v případě různých katastrof, nabízí další důležité tipy. „Nedívejte se na jasné světlo z exploze. Nechte otevřená ústa, aby vám z tlaku nepraskly ušní bubínky. Držte se stranou od vysokých budov, které by mohly spadnout. Dívejte se na televizi nebo poslouchejte rádio kvůli oficiálním informacím. Dozvíte se například, kam jít a co můžete dělat. Dostanete také varování před budoucími hrozbami,“ radí experti.

Dobré je také dostat se do zastavěné oblasti. „Ukryjte se v podzemí, pokud je to možné. Pokud jste si na zahradě postavili podzemní bunkr, právě teď se vám bude hodit,“ radí server. „Pokud se nemůžete dostat do podzemí, jděte do nejbližší budovy – ideálně postavené z cihel nebo betonu. Tyto zdi mohou do značné míry zadržet radioaktivitu.“

„Pokuste se dostat tak hluboko pod zem, jak je to jen možné. Nebo se schovejte do středu vysoké budovy. Čím víc materiálu bude mezi vámi a venkovním prostorem, tím lépe. A nepokoušejte se tato místa opustit a hledat vaše blízké,“ poučují odborníci. Také je dobré udělat si pohodlí, je totiž pravděpodobné, že na tomto místě strávíte nejméně 24 hodin.

A co dělat, pokud jste venku a nemáte takové možnosti? Lehněte si na chraňte si hlavu, když nastane výbuch. Pak se pokuste přesunout a sundejte si svrchní vrstvy oblečení a najděte si útočiště. Pokud je to možné, nacpěte své oblečení do plastového sáčku.

„Pokud je to možné, osprchujte se. Ale dávejte si pozor, aby nedošlo k poškrábání pokožky. Vlasy si umyjte šamponem, ale nepoužívejte kondicionér, protože ten na sebe váže materiál a pak je těžké ho vymýt,“ dodávají vědci.

A my doufáme, že informace, které jste se teď dozvěděli, nebudete v praxi nikdy potřebovat. Ale jeden nikdy neví.

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - radioaktivita Lidé zdraví

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

včera

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

včera

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy