Jak přežít první hodiny po jaderném útoku? Je užitečné tohle vědět

Chrastění jadernými zbraněmi mezi USA a Severní Koreou vzbuzuje strach především u států, které leží v blízkosti Korejského poloostrova. Přestože Česká republika mezi ně nepatří, je dobré vědět, jak přežít první hodiny po jaderném útoku. Nikdy nevíte, kdy se vám podobné informace budou hodit – stejně jako třeba znalost první pomoci.

Čím více toho víte, tím lépe. Třeba se rozhodnete vydat do Japonska nebo Jižní Koreje. A v takovém případě se vám následující rady určitě budou hodit.

Velikost a tím o následky svržení atomové bomby se mohou lišit, samotný výbuch může zasáhnout oblasti i kilometry vzdálené. Pokud se ocitnete přímo v místě výbuchu, obáváme se, že vám nepomůže nic. Pokud ale budete o něco dále, naděje na záchranu existuje. Hlavní je dostat se co nejdále od místa exploze a schovat se před radioaktivitou.

Server Ready.gov, který nabízí rady, jak se chovat v případě různých katastrof, nabízí další důležité tipy. „Nedívejte se na jasné světlo z exploze. Nechte otevřená ústa, aby vám z tlaku nepraskly ušní bubínky. Držte se stranou od vysokých budov, které by mohly spadnout. Dívejte se na televizi nebo poslouchejte rádio kvůli oficiálním informacím. Dozvíte se například, kam jít a co můžete dělat. Dostanete také varování před budoucími hrozbami,“ radí experti.

Dobré je také dostat se do zastavěné oblasti. „Ukryjte se v podzemí, pokud je to možné. Pokud jste si na zahradě postavili podzemní bunkr, právě teď se vám bude hodit,“ radí server. „Pokud se nemůžete dostat do podzemí, jděte do nejbližší budovy – ideálně postavené z cihel nebo betonu. Tyto zdi mohou do značné míry zadržet radioaktivitu.“

„Pokuste se dostat tak hluboko pod zem, jak je to jen možné. Nebo se schovejte do středu vysoké budovy. Čím víc materiálu bude mezi vámi a venkovním prostorem, tím lépe. A nepokoušejte se tato místa opustit a hledat vaše blízké,“ poučují odborníci. Také je dobré udělat si pohodlí, je totiž pravděpodobné, že na tomto místě strávíte nejméně 24 hodin.

A co dělat, pokud jste venku a nemáte takové možnosti? Lehněte si na chraňte si hlavu, když nastane výbuch. Pak se pokuste přesunout a sundejte si svrchní vrstvy oblečení a najděte si útočiště. Pokud je to možné, nacpěte své oblečení do plastového sáčku.

„Pokud je to možné, osprchujte se. Ale dávejte si pozor, aby nedošlo k poškrábání pokožky. Vlasy si umyjte šamponem, ale nepoužívejte kondicionér, protože ten na sebe váže materiál a pak je těžké ho vymýt,“ dodávají vědci.

A my doufáme, že informace, které jste se teď dozvěděli, nebudete v praxi nikdy potřebovat. Ale jeden nikdy neví.

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - radioaktivita Lidé zdraví

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy