Jak přežít první hodiny po jaderném útoku? Je užitečné tohle vědět

Chrastění jadernými zbraněmi mezi USA a Severní Koreou vzbuzuje strach především u států, které leží v blízkosti Korejského poloostrova. Přestože Česká republika mezi ně nepatří, je dobré vědět, jak přežít první hodiny po jaderném útoku. Nikdy nevíte, kdy se vám podobné informace budou hodit – stejně jako třeba znalost první pomoci.

Čím více toho víte, tím lépe. Třeba se rozhodnete vydat do Japonska nebo Jižní Koreje. A v takovém případě se vám následující rady určitě budou hodit.

Velikost a tím o následky svržení atomové bomby se mohou lišit, samotný výbuch může zasáhnout oblasti i kilometry vzdálené. Pokud se ocitnete přímo v místě výbuchu, obáváme se, že vám nepomůže nic. Pokud ale budete o něco dále, naděje na záchranu existuje. Hlavní je dostat se co nejdále od místa exploze a schovat se před radioaktivitou.

Server Ready.gov, který nabízí rady, jak se chovat v případě různých katastrof, nabízí další důležité tipy. „Nedívejte se na jasné světlo z exploze. Nechte otevřená ústa, aby vám z tlaku nepraskly ušní bubínky. Držte se stranou od vysokých budov, které by mohly spadnout. Dívejte se na televizi nebo poslouchejte rádio kvůli oficiálním informacím. Dozvíte se například, kam jít a co můžete dělat. Dostanete také varování před budoucími hrozbami,“ radí experti.

Dobré je také dostat se do zastavěné oblasti. „Ukryjte se v podzemí, pokud je to možné. Pokud jste si na zahradě postavili podzemní bunkr, právě teď se vám bude hodit,“ radí server. „Pokud se nemůžete dostat do podzemí, jděte do nejbližší budovy – ideálně postavené z cihel nebo betonu. Tyto zdi mohou do značné míry zadržet radioaktivitu.“

„Pokuste se dostat tak hluboko pod zem, jak je to jen možné. Nebo se schovejte do středu vysoké budovy. Čím víc materiálu bude mezi vámi a venkovním prostorem, tím lépe. A nepokoušejte se tato místa opustit a hledat vaše blízké,“ poučují odborníci. Také je dobré udělat si pohodlí, je totiž pravděpodobné, že na tomto místě strávíte nejméně 24 hodin.

A co dělat, pokud jste venku a nemáte takové možnosti? Lehněte si na chraňte si hlavu, když nastane výbuch. Pak se pokuste přesunout a sundejte si svrchní vrstvy oblečení a najděte si útočiště. Pokud je to možné, nacpěte své oblečení do plastového sáčku.

„Pokud je to možné, osprchujte se. Ale dávejte si pozor, aby nedošlo k poškrábání pokožky. Vlasy si umyjte šamponem, ale nepoužívejte kondicionér, protože ten na sebe váže materiál a pak je těžké ho vymýt,“ dodávají vědci.

A my doufáme, že informace, které jste se teď dozvěděli, nebudete v praxi nikdy potřebovat. Ale jeden nikdy neví.

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - radioaktivita Lidé zdraví

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy