Řada předních odborníků v čele se světoznámým fyzikem Stephenem Hawkingem nabádá lidstvo k nutnosti expandovat do vesmíru. O naplnění jejich slov se kromě společností zaměřujících se na lety do vesmíru pokouší i ambiciozní projekt "vesmírného národu" Asgardia, který chce na oběžné dráze vybudovat orbitální stanici a kolonizovat vesmír. Naráží však na problémy, na které zatím nikdo nepomyslel, a které mohou celý projekt potopit. Právní problémy.
Ve vesmíru pro země, které nejsou signatáři vesmírných úmluv, neplatí zákony. Alespoň ne pozemské, ty fyzikální jsou přítomny úplně všude. Pokud byste však měli v plánu provozovat za hranicemi Země cokoliv nelegálního, můžete narazit na odpor úřadů na planetě, zejména pokud se vaše práce jakkoliv týká lidstva a bytí na Zemi. A ve většině případů se předpokládá, že tomu tak bude.
Právě tento problém nyní dolehl na Asgardii, kterou vytvořili vědci z Mezinárodního vesmírného výzkumného centra (Aerospace International Research Centre) ve Vídni. Tým vědců, právníků, filosofů a podnikatelů, který za ním stojí, ale nevytvořil první vesmírný národ pouze teoreticky, v nejbližších měsících započne i jeho praktická část. Otázkou zůstává,jestli zcela legálně.
Jedním z prvních plánů Asgardianů je vypuštění družice na podzim roku 2017. Podle stávající teorie nový národ nebude mít žádnou územní část na pevnině, ale prozatím se bude skládat ze sítě satelitů na oběžné dráze se svými vlastními zákony a regulačními orgány. Na své zákony má samozřejmě "národ" plné právo, ve vesmíru jej nikdo omezovat, nemůže, otázkou ale zůstává, jaký dopad bude mít jejich počínání na Zemi.
"Pokud Asgardia odstartuje do vesmíru ze země, která není signatářem vesmírných smluv, neexistují pro ni žádné mezinárodní závazky," řekl serveru Motherboard Mark Sundahl, profesor kosmického práva na vysoké škole Cleveland-Marshall. Zatím podle něj vesmír připomíná divoký západ se svými vlastními právními předpisy, které víceméně neexistují.
Zemi musíme opustit
Stále více odborníků se navzdory nedostatečným technickým znalostem lidstva a nevyřešeným právním problémům k názoru, že Zemi je třeba opustit, přiklání. "Musíme opustit (Zemi), protože je to dáno povahou lidstva," řekl serveru Business Insider ředitel Ústavu leteckého a kosmického práva McGillovy univerzity a zakládající člen Asgardie Ram Jakhu. "Lidstvo opustilo Afriku a pokrylo celou planetu. Zdroje Země budou vyčerpány," dodal.
A první vlaštovka je na cestě. Do září letošního roku chtějí vědci z Asgardie vypustit do vesmíru první satelit následovaný vesmírnou stanicí. Poté budou mít dveře ke kolonizaci vesmíru otevřené. Právě satelit může přesvědčit skeptickou část odborníků, aby Asgardii začala brát vážně, celý projekt ale také může potopit.
Malá satelitní družice CubeSat o rozměrech přibližně 10 cm a vážící přibližně 1 kilogram bude obsahovat pevný disk o kapacitě 512 GB naplněný daty, které by jí mohli hackeři závidět.O jaká data půjde zatím není jasné, pokud se ale plán povede, otevře se lidstvu svět bezproblémového ukládání dat ve vesmíru.
Není také jisté, nakolik je tento plán právně v pořádku. Dnes a denně se ukazuje, jak špatně fungují právní systémy Země pro řešení problémů soukromých občanů, natožpak pro vědce, kteří chtějí kolonizovat naše kosmické okolí.
Budou se lidé v kosmu zabíjet?
Profesor mezinárodního práva na univerzitě v Sydney Steven Freeland nedávno dokončil revizi Australského zákona o vesmírných činnostech. Předpovídá, že podnikaví občané využijí bezpráví kosmického prostoru předtím, než je budou předpisy moci dohonit. "Nakonec se lidé ve vesmíru ožení, budou mít děti a budou se vesměs vraždit v prostoru. Potřebujete konkrétní návrhy," řekl pro server News.com.au.
V případě odborníků a vědců se podobný scénář nepředpokládá, Asgardia ale už nyní ukazuje, že si chce věci dělat po svém. Například jeden rok na kosmické stanici nemá mít současných 12, ale 13 měsíců. Ten poslední dodatečný by měl přibýt mezi červnem a červencem. Jak se bude jmenovat ale ještě nebylo oznámeno.
Problém také nastává v případě, kdy se do vesmíru začnou stále více vydávat turisté a "obyčejní" lidé. Už nyní čítá Asgardia více než 180 tisíc členů a jejich počet stoupá. Kolik z nich se ale reálně má vůbec naději do kosmu podívat je diskutabilní.
Přesto se lze domnívat, že pokud právní problémy nevyřeší vlády, postarají se o to sami odborníci. Podstatou Asgardie podle nich má být zachování míru ve vesmíru a využití snah o předcházení konfliktů na Zemi ve vesmírném prostředí. To alespoň tvrdil Dr. Igor Ashurbeyli, jehož projekt byl dosud financován převážně ze soukromých fondů a investorů.
Asgardiané budou mít jako jeden ze stěžejních úkolů zkoumat asteroidy a zabránit jejich případné srážce se Zemí. Podle vědce by tomu mohla napomoci vesmírná stanice Asgardianů, z níž by se uskutečňovaly všechny potřebné operace. Zároveň by měla být dostatečně velká na to, aby pojmula velké množství lidí ze Země, kteří by byli v případě katastrofy schopni znovu osídlit naši či jinou planetu.
Související
Vesmírné království Asgardia? Už má přes 200.000 obyvatel
O konci světa se dozví 12 vyvolených. Zbytek lidstva bude odkázán na vědce
vesmírné království Asgardia , vesmir , zákony
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek