Žili ve staré Číně obři? Vědci našli znepokojivě velké ostatky

Objev, nad kterým si archeologové lámou hlavu a nedovedou si jej vysvětlit. Při nedávném výzkumu v provincii Shandong ve východní části Číny byly nalezeny v poměru k tehdejším obyvatelům extrémně velké ostatky. Tehdejší lidé si museli připadat jako kdyby potkali obra.

Moderní čínský muž má průměrnou výšku kolem 172 cm. Nalezení mnohem vyšších exemplářů v hluboké minulosti mnohé překvapí. Archeologové našli skutečné obry své doby v čínské provincii Shadong a největší z nich podle rozměrů kostí měřil minimálně 190 centimetrů a několik dalších přesahujících 180.

To se nám nezdá moc. Češi jsou dnes jeden z nejvyšších národů na světě a při české průměrné výšce 180 cm je nalezený "obr" o pouhých 10 centimetrů vyšší. Jenže tehdejší Číňané zřejmě měřili něco kolem 1.5 metru a obr je tak přesahoval téměř o třetinu jejich výšky. To je jako kdyby jste dnes potkali někoho, kdo má přes 2.3 metru a kolem něj několik dalších, co měří alespoň 220 cm. To už je celkem děsivé, že?

Větší tělo a hrobka pro bohaté

Vysocí muži byly nalezení v mnohem větších a zřejmě i honosnějších hrobkách než jejich menší protějšky. To značí, že měli poměrně vysoký společenský status a byli schopní tedy sehnat si i dostatek jídla. 

Archeologové také hovoří o "zřejmém poničení hlavy a kostí na noze na některých tělech." K tomu mohlo dojít dlouho po pohřbení, ale také při soubojích mezi tehdejšími obry, zejména díky jejich vysokému postavení. Mohlo tak jít o souboje o moc.

Je zajímavostí, že čínský filosof Konfucius, který pocházel ze stejné provincie Číny jako nalezení obři, údajně byl sám velmi vysoký. Podle všeho jsou i současní obyvatelé této části Číny hrdí na svou nadprůměrnou výšku. Při měření v roce 2015 se ukázalo, že průměrně měří o 3 cm více, než zbytek čínské populace. 

Tyto konkrétní kosti pochází z pozdně neolitické civilizace, která fungovala před 5000 až 4500 lety. Žila ve spodní části Žluté řeky. Kosti nejsou jediné, co se podařilo na místě najít. Archeologové našli také barevné hliněné nádoby a nefritové šperky. To značí, že tamní lidé žili poměrně spokojeným životem.Není jasné co stojí za extrémní výškou, ale odhaduje se, že největším důvodem je dostatek dobré a rozmanité stravy. 

Související

Více souvisejících

Archeologie Vědci objev archeologové

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy