Žili ve staré Číně obři? Vědci našli znepokojivě velké ostatky

Objev, nad kterým si archeologové lámou hlavu a nedovedou si jej vysvětlit. Při nedávném výzkumu v provincii Shandong ve východní části Číny byly nalezeny v poměru k tehdejším obyvatelům extrémně velké ostatky. Tehdejší lidé si museli připadat jako kdyby potkali obra.

Moderní čínský muž má průměrnou výšku kolem 172 cm. Nalezení mnohem vyšších exemplářů v hluboké minulosti mnohé překvapí. Archeologové našli skutečné obry své doby v čínské provincii Shadong a největší z nich podle rozměrů kostí měřil minimálně 190 centimetrů a několik dalších přesahujících 180.

To se nám nezdá moc. Češi jsou dnes jeden z nejvyšších národů na světě a při české průměrné výšce 180 cm je nalezený "obr" o pouhých 10 centimetrů vyšší. Jenže tehdejší Číňané zřejmě měřili něco kolem 1.5 metru a obr je tak přesahoval téměř o třetinu jejich výšky. To je jako kdyby jste dnes potkali někoho, kdo má přes 2.3 metru a kolem něj několik dalších, co měří alespoň 220 cm. To už je celkem děsivé, že?

Větší tělo a hrobka pro bohaté

Vysocí muži byly nalezení v mnohem větších a zřejmě i honosnějších hrobkách než jejich menší protějšky. To značí, že měli poměrně vysoký společenský status a byli schopní tedy sehnat si i dostatek jídla. 

Archeologové také hovoří o "zřejmém poničení hlavy a kostí na noze na některých tělech." K tomu mohlo dojít dlouho po pohřbení, ale také při soubojích mezi tehdejšími obry, zejména díky jejich vysokému postavení. Mohlo tak jít o souboje o moc.

Je zajímavostí, že čínský filosof Konfucius, který pocházel ze stejné provincie Číny jako nalezení obři, údajně byl sám velmi vysoký. Podle všeho jsou i současní obyvatelé této části Číny hrdí na svou nadprůměrnou výšku. Při měření v roce 2015 se ukázalo, že průměrně měří o 3 cm více, než zbytek čínské populace. 

Tyto konkrétní kosti pochází z pozdně neolitické civilizace, která fungovala před 5000 až 4500 lety. Žila ve spodní části Žluté řeky. Kosti nejsou jediné, co se podařilo na místě najít. Archeologové našli také barevné hliněné nádoby a nefritové šperky. To značí, že tamní lidé žili poměrně spokojeným životem.Není jasné co stojí za extrémní výškou, ale odhaduje se, že největším důvodem je dostatek dobré a rozmanité stravy. 

Související

Více souvisejících

Archeologie Vědci objev archeologové

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy